https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Mersin Büyükşehir 7 bin 500 depremzedeyi barındırdı - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Mersin Büyükşehir 7 bin 500 depremzedeyi barındırdı

Mersin Büyükşehir 7 bin 500 depremzedeyi barındırdı

Deprem felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren güvenli bölge olarak Mersin’e gelen depremzedelerden bir kısmı, Mersin Belediyesi’nin geçici barınaklarında kaldı. Depremzedelerin bir kısmı sığınaklardan yararlanarak ayrılırken, bir kısmı da ilk günden itibaren sığınaklarda kalmaya devam etti. 6 Şubat depreminin ardından Mersin’e gelen 7 bin 500 depremzede başkentin barınma alanlarından faydalanırken, 3 bin 81 kişinin de barınmaya devam ediyor.

Sosyal ve ticari donatı alanları ile depremin etkilerini en aza indirecek denemeler

Depremzedelerin temel ihtiyaçlarından biri olan barınma sorununa çözüm getirmek için Büyükşehir Belediyesi, depremin psikolojik etkilerini azaltmak için önemli çalışmalar yürütüyor. Büyükşehir, kurduğu geçici barınma alanlarında yiyecek ve giyecek gibi öncelikli ihtiyaçları sağlayarak, depremin psikolojik olarak yıkıcı etkilerini azaltmak amacıyla yetişkinler ve gençler için sosyal donatı alanları, çocuk oyun alanları ve çocuklar için kreş oluşturdu.

Basketbol ve voleybol sahaları gibi sosyal donatı alanları ile Büyükşehir, genç yaşlı herkesin eğlenceli vakit geçirmesini ve sosyalleşmesini sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda depremzedelere psikolojik ve sosyal destek sağlarken, kreşler ve çocuk oyun parklarıyla da küçüklerin deprem travmasını atlatmaları için destek sağlıyor. Başta çocuklar olmak üzere tüm depremzedelere huzurlu ve mutlu bir ortam yaratan Büyükşehir Belediyesi, 3 bin 111 kişiye psikososyal destek sağladı.


Mersin Yenişehir Belediyesi’nin ‘Aile Eğitim Kursları’nda yeni bir dönem başladı

Coconner: “Yaklaşık 7 bin 500 kişinin barınma ihtiyacını karşıladık”

Kent Katılımı ve Sivil Toplumla İlişkiler Şube Müdürü Çağan Koşkoner, “6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin ardından Mersin Belediyesi Kriz Merkezi’ni kurdu. Şube Müdürlüğümüzün sorumluluğu aslında depremin barınma ihtiyaçlarını ve barınma operasyonlarını koordine etmekti.” Kriz Merkezi’nde şehrimize gelen mağdurlar.Bu kapsamda ilk zamanlarda bize kontenjan bilgisi veren otel ve kendi yurtlarımız gibi yerleri açtık.Fakat daha sonra toplu konut alanlarını hayata geçirdik ve sayının artmasını bekledik. Gelen sakinlerin sayısı yüksekti.”

Yenişehir Fuar Alanı’nın yanı sıra Gülnar, Erdemli, Tarsus, Mezitli ve Akdeniz bölgelerinde de barınakların bulunduğuna işaret eden Köşküner, “Şu anda yaklaşık 3 bin kişiye konaklama hizmeti veriyoruz. Depremin ilk gününden bugüne kadar toplamda 7.500’e yakın kişinin barınma ihtiyacına cevap vermiş bulunmaktayız.Barınma alanlarımızda 3 öğün yemek dışında giyim desteği ve hijyen ekipmanları sağlamaktayız.Dispanserimiz sayesinde günlük doktor gözlemi sağlayabiliyoruz. psikososyal destek operasyonları ile depremin şokunu yaşayan hemşehrilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize gelen depremzedelerin yaralarını sarmaya devam edeceğiz.”

Şevkir: “3 bin 111 kişiye psikososyal destek verildi”

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde psikolojik danışman olarak görev yapan Duigo Çifikr, barınaklarda Sağladıkları psikososyal desteği belirtiniz, dedi ki:

Depremden etkilenen vatandaşlarımızın sadece temel ihtiyaçlarında değil, psikolojik ve sosyal alanda da talepleri doğrultusunda yanlarında oluyoruz. Afet gününden bu yana barınma alanlarımızda her yaştan insana, alanında uzman psikolog ve psikolojik danışmanlar eşliğinde hizmet veriyoruz. MERCI, Yenişehir Fuar Alanı, Halkkent, Erkek Öğrenci Yurdu, Erdemli Halı olmak üzere tüm buluşma alanlarımızda ve 10 ilçede 18 kurs merkezinde 3.111 kişiye psikososyal destek sağlanmıştır. Sadece deprem bölgelerinden gelen vatandaşlarımız için değil, Mersin’de yaşayan ve psikolojik olarak etkilenen herkes için çalışıyoruz. Bireysel görüşmelerin yanı sıra travmanın etkilerini azaltmak, yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve yaş gruplarına göre etkinliklerle sosyal uyum sürecini hızlandırmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın