medyauzmani.com
Meclis “dijital telif” için içerik üreticileriyle Google’ı bir araya getirecek – Yerel Haberler

Meclis “dijital telif” için içerik üreticileriyle Google’ı bir araya getirecek

Yayman, dijital platformlarda haksız rekabetin önlenmesi, haberin telifinin korunması ve Google gibi platformlardan telif geliri alınabilmesine imkan sağlayacak “Dijital Telif Yasası” çalışmalarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Dijital Mecralar Komisyonunun, kurulduğu günden itibaren dijitalleşme alanında tartışmalara öncülük yapan, bu konuları gündemde tutan ve farkındalık yaratan çalışmalara imza attığına dikkati çeken Yayman, özellikle son yıllarda kullanımı çok yaygın olan bazı dijital mecraların temsilcilerini Komisyona davet edip dinlediklerini anımsattı.

Dijital platformlar için Avrupa’daki bazı ülkelerde yasal düzenlemeler yapıldığını; Türkiye’de de bu alanda önemli bir eksiklik bulunduğu anlatan Yayman, bu eksikliği gidermek için “Dijital Telif Yasası”nın ele alınması gerektiğini vurguladı. İnternet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan Amerikan şirketi Google’ın, bazı ülkelerdeki yasal düzenlemeler kapsamında hareket ettiğini dile getiren Yayman, şöyle devam etti:

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın