https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Marmaris Belediyesi: Hisarönü mesire alanı projesi çevre ile uyumlu olarak hayata geçiriliyor. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Marmaris Belediyesi: Hisarönü mesire alanı projesi çevre ile uyumlu olarak hayata geçiriliyor.

Marmaris Belediyesi: Hisarönü mesire alanı projesi çevre ile uyumlu olarak hayata geçiriliyor.

Marmaris Belediyesi tarafından bugün yayınlanan yazılı basın açıklamasında, “Hisarönü Piknik Alanı Projesi” ile ilgili sosyal medya üzerinden ortaya atılan iddialara yanıt verildi. Konuyla ilgili belediyeden yapılan açıklama şöyle:

“2013 tarihli Başkent Kanunu ile köy olarak nitelendirilen Hisarönü Köyü, Hisarönü Mahallesi adıyla Marmaris Belediyesi’ne bağlanmıştır.Bu nedenle 179 Ada ve 4 Parsel’de bulunan 11177,31 metrekarelik okaliptüs alanı sahip olmuştur. Marmaris Belediyesi’nin de sorumluluğuna girdi.Hisarönü Kaymakamı Mehmet Ali Taştekin’e bu alanın vatandaşlar tarafından piknik alanı olarak kullanılması için 16.06.2020 tarihinde belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. belediyemiz gerekli araştırmaları yapmış, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma İl Kuruluna yapılan talep sonucunda bu alanın piknik alanı olarak kullanılmasına izin almıştır.


Marmaris’te başarılı kadınların iş hikayelerini anlattım.

sonra; Marmaris Müze Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 21 Nolu İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. İl Müdürlüğü, Marmaris Milli Park Müdürlüğü, Muğla İl Orman Müdürlüğü, Orman ve Tarım İl Müdürlüğü, Muğla Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Muğla İl Orman Müdürlüğü : Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü Marmaris İl 4. Bölge Müdürlüğünden alınan izinler doğrultusunda belediyemize ait bu alanın “piknik alanı” olarak kullanılmasında bir sakınca olmadığı tespit edilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı. Özellikle, alanın Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü’nün 4915 sayılı Yaban Avcılığı Kanunu kapsamındaki yasak alanlarda (Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası) kalmadığı ve kapsamına girmediği belirtildi. ilan edilen sulak alanlar Öte yandan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 21. İl Müdürlüğü tarafından bölgenin kenarındaki dere yatağı nedeniyle zeminin 1 metre yükseltilmesi gerektiği bilgisini aldık.

Şiddetli yağış ve sellerde belediyemizin bu bölgesinde yer altı suyu seviyesinin yüksek olması nedeniyle 15.02.2023 tarihinde dolgu işlemine başlanmıştır. Marmaris Belediyesi’nin yeni hizmet binasına dolgu olarak hafriyattan çıkan taş toprak döküldü. Belediyemizde Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve izinler alınırken gerekli mercilere sunulan proje kapsamında; Alanda üstü kapalı piknik masaları, oturma alanları, çocuk oyun alanı, yürüyüş alanı, dere kenarı sundurma alanı, büfe, tuvalet ve otopark alanı yapılacaktır. Ayrıca zeminde yapılacak çalışmalar sonucunda yeşil alanlar oluşturulacak.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda kamu yararına kullanılacak olan bu alan bataklık bir alan olduğu için bölgede şiddetli yağışların olduğu dönemlerde iri okaliptüs ağaçları yok edildi. Kesilen bu ağaçlar, belediyemiz tarafından haksız yere “Tomruk” ilan edildi. Resimlerde, çalışmadan önce ağaçların kendiliğinden düştüğü görülüyor. Yapılan çalışmalar buradaki ağaçların korunması için de hayati önem taşıyor. Hisarönü piknik alanı projesi çevre ile uyumlu olarak hayata geçiriliyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın