medyauzmani.com
Markizivndi’de cinsiyet eşitliği birimi kurulması önerisi AKP ve MHP tarafından reddedildi. – Yerel Haberler

Markizivndi’de cinsiyet eşitliği birimi kurulması önerisi AKP ve MHP tarafından reddedildi.

Denizli Merkezivendi Belediye Meclisi’nin Kasım ayında yaptığı toplantıda, Başkan Şeniz Doğan’ın talebiyle gündeme getirilen ‘cinsiyet eşitliği birimi’ kurulması önerisi AKP ve MHP tarafından reddedilirken, AYK çekimser kaldı. Oylama için kırmızı.

Denizli Merkezivendi Belediye Meclisi’nin Kasım ayında yaptığı toplantıda, Başkan Şeniz Doğan’ın talebiyle gündeme getirilen ‘cinsiyet eşitliği birimi’ kurulması önerisi AKP ve MHP tarafından reddedilirken, AYK çekimser kaldı. Oylama için kırmızı.

Merkezivendi Belediyesi İdari ve Diğer İşler Komisyonu’nun Kültür Müdürlüğü’ne bağlı “Şehit ve Gazi Yakınları Birimi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi, Sanat Değerlendirme Komisyonu” oluşturulması önerisi, Kasım ayında yapılan belediye meclisi toplantısında görüşüldü.

“Şehit ve gazi yakınlarının bu birimi oluşturmasına gerek yok”

Meclis toplantısı öncesi AKP ve MHP’liler belediye önünde toplanarak önerinin geri çekilmesini talep eden bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şunlar belirtildi:

“Şehit yakınları ve gaziler her zaman başımızın tacıdır. Şehit yakınlarının, gazilerin bu birlik için CHP belediyesi kurmasına gerek yok. PKK kamplarında sırtı dağa dayanan HDP ile ittifak yap, sonra dene. Şehit ve gazilerden oluşan bir birim oluşturmak ve bunu yine kendi aralarında aynı yazıda… LGBT hükümlerini uygulayacak olan Lotte halkı ve Cinsiyet Eşitliği Birimi ile tartışmak şehitlerimiz ve gazilerimiz için en büyük haksızlık ve aşağılıktır. “Merkezefendi ilçemizde yapısal sorunlar, altyapı ve belediye yatırımları ile ilgili hizmet bekleniyor.”

Meclis toplantısı gergin bir ortamda gerçekleşti. Meclis gündeminin ilk maddesi olan önergenin oylanmasından önce MHP İdari ve Diğer İşler Komisyonu üyesi Hasan Korschenko’nun muhalefet şerhi okundu.

“Bu mesele siyasi bir mesele haline getirilmek isteniyor.”

Daha sonra Merkezefendi Belediye Başkanı eniz Doğan, 3 yıllık görev süresi boyunca belediye başkanı olmanın farkını göstermeye çalıştığını belirterek, “Bunu kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığımızla gösterdim. Açıkçası diğer belediyelerden çok farklı.” Başkan Doğan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Hangi kadın haklarından bahsediyorsunuz, hangi kadın haklarını savunuyorsunuz, sormak istiyorum. Övünmeniz gereken kanunlardan mı bahsediyorsunuz? Yoksa İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden mi bahsediyorsunuz? bir insanın dudaklarından dökülen sözler Salgın döneminde işten atılan ilk kişilerin kadınlar olduğunu biliyor muydunuz? Kadınların erkeklerden daha fazla iş aradığını biliyor muydunuz? Kadınların sorunu sadece ölüm değil aynı zamanda fiziksel şiddet ve manevi şiddet de bu işte. Bunu konuşuyoruz ve 3 yıldır kadınlara bu anlamda pozitif ayrımcılık uyguluyoruz.”

Kadın hakları birimini oluşturan Doğan, “Yapılanları hayretle izliyorum. Bu konuyu polemiğe dönüştürmek istiyoruz, gündeme gelsin. O bizi tanıyor. Bizi tanıyanlar biliyorlar, işlerini yaptıklarını biliyorlar. Bu birim kadın hakları için kurulacak bir birimdir.

“Bu millet ‘bir şey olmadı’ diyenleri gördü”

AKP Meclis Grup Başkanı Yavuz Aki, Cumhurbaşkanı Doğan’ı arayarak, “Kadınlarımızı ortaya koyarak, şehit ve gazi haklarını habere dahil ederek bu yazıyı saklamaya çalışıyorsunuz. Asıl mesele partinizin Türkiye ile ilişkisidir. LGBT. Bu çok hassas bir konu, kamusal bir mesele, bir mesele değil.” Politik. LGBT toplumları, aile yapısını, gelenek ve görenekleri parçalayan tehlikeli bir hareket. Lütfen bu hareketin bir parçası olmayın.”

Merkezefendi Belediye Başkanı eniz Doğan, AKP’li Yavuz Aki’nin konuşmasına yanıt olarak, “Bu millet ‘Bir anda bir şey olmaz’ diyenlere de şahit oldu. 20 yıldır yasakladığınız kadın cinayetleri nedir? İstanbul Mutabakatı’nı bir gecede bitirdim ve birçok kadının kurbanı oldum çok merak ediyorum bakanın ‘Bir anda bir şey olmaz’ deyince ben ne yaptım Yavuz Aki? Başkan olarak kadınların sonuna kadar yanında olacağım ve tüm projelerimde onları destekleyeceğim.”

AKP ve MHP yeniden oy kullandı ve iyi parti çekimser kaldı

Meclis’te yapılan oylamada CHP’liler “evet”, AKP ve MHP’liler “hayır”, dört bağımsız meclis üyesinden 3’ü “evet” ve 1’i “hayır” oyu kullandı. İyi Parti Konseyi üyeleri çekimser kaldı.

Oylama sonucunda önerge 14 oyla 15 hayır oyla reddedildi.


İddia: Yenidoğanı çantaya koyup beşinci kattan attılar! Anne ve kızı kreşte

görüntü dökümü

00:00 – 01:56 AKP MHP Basın Bülteni

01:57 – 03:31 Parlamento tartışması Shaniz Doan

03:32 – 04:13 Yavuz Aki Meclis’te konuşma yapıyor

04:13 – 04:56 Sneez Doğan’dan Yavuz Aki’ye Cevap

04:57 – 05:09 oylama

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın