https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Maraş, selden sonra yaşam çarşısı haline gelen kavşağı yapan müteahhite emanet - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Maraş, selden sonra yaşam çarşısı haline gelen kavşağı yapan müteahhite emanet

Maraş, selden sonra yaşam çarşısı haline gelen kavşağı yapan müteahhite emanet

Depremin vurduğu 11 şehirden biri olan Urfa’yı da sel vurdu. En az 17 vatandaşın hayatını kaybettiği sel, AKP’nin depremlerden bu yana tartışılan inşaata dayalı kira ekonomisinin yeni örneklerini de beraberinde getirdi.

Birgun’dan Nurkan Gökdemir’in haberine göre, yağmurların ardından çok sayıda vatandaşın ve otomobilin mahsur kaldığı Abid Kavşağı’nın müteahhitlerinden Gürbağ İnşaat, 2 ihaleyi 863 kalıcı konutun yapılacağı Maraş’ta pazarlık yaparak kazandı. bir depremle yıkıldı.

Anlaşma açık artırmaları

Şehir merkezinde yer alan ve beş ayrı sokağı birbirine bağlayan Abide Kavşağı 3 Aralık 2022’de açıldı. Kavşak köprülerini yapan Ohitan isimli şirketin ait olduğu Gürbağ Grubu’nun sahibi Halil Bağban, köprülü kavşağı İstanbul ile sağladı. Abide Köprülü Kavşağı Şanlıurfa’ya yakışır bir hizmet oldu. Gürbağ ve diğer firmaların farklı aşamalarda yürüttüğü bu kavşağın inşaatına ‘Planlama ve mühendislik hataları var’ uyarılarına rağmen başlandı ve tamamlandı. Şirketlerin kendi verilerine göre derlediği “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde de yer alan şirket, çoğunlukla pazarlık yoluyla halktan aldığı tekliflerle biliniyor. Hakkındaki iddiaların bir kısmı kamuoyu gündemine oturan Gürbağ Grubu, Irak ve Cezayir’de de projeler yürütüyor. Urfa’daki bu kavşakla ilgili iddiaların yanı sıra pazarlık usulüyle yapılan Antakya-Samandağı arasındaki otoyol ihalesi de iddialara konu oldu. OHITAN’a 164 milyon TL’ye verilen ihale daha sonra mahkeme kararıyla tasfiye edildi. Yeniden ihaleye çıkıldı ve aynı iş bu kez aynı firmaya 382 milyon liraya verildi.

Aralarında Samsun Şehir Hastanesi, Maliye Bakanlığı’nın yeni binası, baraj, cezaevi ve çok sayıda TOKİ projesinin de bulunduğu bazı hastanelerin projelerini hayata geçiren firma, son depremin ardından depremzedeler için yapılacak konut ihalelerine de davet edildi. . depremler.


Burak Arbay, depremde hasar gören binaların müteahhitlerinin kaçak mal kaçakçılığı yapmasını önleyecek bir yasa tasarısı çıkardı.

24 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde 258 konutun yapılması için ihale yapıldı. Gürbağ İnşaat – MEDSAN Asfalt Ortaklığı’ndan yaklaşık 400 milyon TL’lik konut, altyapı ve çevre düzenleme işleri için 399 milyon 721 bin TL’lik ‘makul teklif’ geldi.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Yantepe Mahallesi’nde yapılacak olan 605 konut, altyapı ve peyzaj işleri ihalesi 7 Mart’ta yapıldı. Altı firmanın katıldığı ihalede yaklaşık maliyet 1 milyar 144 milyon lira olarak belirlendi. Gürbağ, anlaşma bedelinin üzerinde 1 milyar 240 milyon liralık teklifte bulundu.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın