https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Mansur Yavaş: “Kızılay’a kimse bir şey vermek istemiyor, bu bir gerçek” - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Mansur Yavaş: “Kızılay’a kimse bir şey vermek istemiyor, bu bir gerçek”

Mansur Yavaş: “Kızılay’a kimse bir şey vermek istemiyor, bu bir gerçek”

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “17.04: Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi” toplantısına katıldı.

“Depremin ilk günü tırlarımız Hatay’a boş gidiyor, Kızılay’dan çadır istiyoruz çadır götürelim ama muhatap bulamıyoruz. Bir daha gelmiyorlar. Kızılay böyle mi çalışıyor STK kendi başına duruyor Biz Kızılay olarak iyi işleyen ve iyi işleyen bir kurum olsaydık toplayacağı tüm parayı toplumun güvendiği diğer STK’lara gitti. Aslında Kızılay’a vermek istemediler, STK’lara verdiler” diyen Yavaş, Kızılay’a yanıt verdi.

Ankara‘Ve Meles Yıldırım E dorson dipleriAnkara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın haberine göre, Ankara Kent Konseyi’nin düzenlediği “04.17: Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi” konulu toplantıya katıldı.

yavaş dedi ki:

“Deprem gerçeğiyle karşı karşıyayız ama sadece kurtarma çalışması yapıyoruz”


Gaziantep’te konut ihaleleri eski bakan Bayraktar’ın yakınlarına gitti

 • “Çanakkale zaferimizi kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için şehit olan tüm şehitlerimizi rahmetle, rahmetle selamlıyorum.
 • Deprem gerçeğiyle karşınızdayız. 6 Şubat’tan beri sahadayız. Ama bizim yaptığımız sadece kurtarma işi. Yani burada yanlış olan, bir depremden sonra yardıma koşmak, insanları kurtarmaya çalışmak sorun değil. Devlet görevlilerinin en önemli görevi afetlere hazırlık yapmak ve afetleri önlemektir. Şanlıurfa’da sel oldu.
 • Geçen yıl Ankara’da da sel olmuştu. Ankara’daki sellerin nedeni belli oldu. Çünkü DSİ Büyükşehir Belediyesi’ne yazıp sel alanlarını tespit etti ve en kısa zamanda bu alanları ıslah edeceğini söyledi. Daha sonra proje hayata geçirildi ama hiçbiri rehabilite edilmedi ve taşkın yatağı denilen yerlere gökdelenler dikildi ve binalar yapıldı. Kent arazisinin yüzde 3’ü üzerindeki tüm konutlar yüzde 100’e bastı. Toprak artık suyla buluşmuyor.

“Afeti kendimiz yaparız, fotoğraf çekmeyiz”

 • Ankara sele eğilimli bir şehir olduğu için seller kaçınılmazdır. O zaman kalkıp “Lamba temizlenmemiş” demenin bir anlamı yok. Afeti üzerimize alıyoruz. Biz haraç almıyoruz. Dün televizyonda dedim ders almayan ibret olsun. Deprem de öyle. Deprem Türkiye’de bir sorundur. Ovalar yine bölgelere ayrılmış, Ankara’ya da verilmiş. Ovalara verilen imar yapının bütünlüğünü korumakla kalmayıp ekolojik dengeyi de bozmaktadır.
 • Orada toprak su ile buluşmalıdır. Kahramankazan örneği, Yenikent-Sincan örneği. Ne kadar tarım arazisi olursa olsun bu alanlar organize sanayi veya sanayi adı altında yapılmış ama aynı yerlerin üzerindeki tepeler tamamen devlete ve hazineye ait boş. Atalarımız ne yaptı? Yerleşirken diğerinin görüşünü, ışığını ve güneşini kesmesin diye kayalıkların yamaçlarına yaptırmış. En azından sağlam zeminde yaptı. Kira için, para için önce imar yapıyoruz, sonra çok katlı binalar yapıyoruz. Yıkılınca neden yıkıldı deriz?
 • Bir avantaj var. Gördük ki bu depremde hiçbir kamu kurumuna zarar vermek istemiyorum ama bir avantajı olmadığını gördük. Sivil toplum kendiliğinden ortaya çıktı. Eskiden 1.400 belediye vardı ama 1.400 kendiliğinden hareket etti.Şu anda Türkiye’nin en dinamik kurumu kent belediyeleri.
 • Büyükşehir belediyesine ‘Hazır ol, buralara gidiyorsun’ denilince en az 500 araç, 2-3 bin çalışanıyla, mesafe fark etmeksizin 5-6 saatte oraya varacak. Yani büyük şehirler yapmalı. Ama 40 gün olduğu için söylüyorum, siyaset olsun diye söylemiyorum. Depremin olduğu ilk gün ‘Biz bu parti teşkilatlarımızla, belediyelerimizle sahadayız’ derseniz, oradaki kamu kurumları anlayacaklar ki, sadece bu belediyelerle hizmet edecekler, çalışacaklar, insanlar böyle mesajlar alıyor. Ancak şunu söylemek gerekiyor: Afet var, tüm Belediyeleri ve STK’ları harekete geçmeye davet ediyoruz El birliğiyle bu enkazı kaldıracağız.
 • Depremin olduğu ilk günden itibaren 6-7 ilde deprem bölgesinde çalıştık. Önce arama kurtarma çalışmalarına, ardından enkaz, ardından hayatın normalleşmesi için gerekli çalışmalara başladık. Şimdi ABB olarak o alanı geliştirmek için neler yapabiliriz diye çalışıyoruz.

“KIZILAY tarafından toplanan tüm para, toplumun güvendiği diğer STK’lara gidiyor”

 • Köklü bir kurum olduğu için çok bir şey söylemek istemiyorum ama depremin olduğu ilk gün tırlarımız Hatay’a boş gidiyor, Kızılay’dan çadır almasını istiyoruz, çadır bulamıyoruz. ilgili kişi. Bir daha geri gelmiyorlar. Kızılay böyle çalışınca ne oluyor? STK’lar tek başına durur, beklemeyin.
 • Kızılay iyi yönetilen ve işleyen bir kurum olsaydı, toplayacağı tüm para toplumun güvendiği diğer STK’lara giderdi. Bu bir gerçek, Kızılay’a vermek istemediler ve STK’ya verdiler. Ayrıca vakıflar, dernekler, STK’lar adı ne olursa olsun orada bir şeyler yapmaya çalıştılar. Burada bir mesaj belirdi. Dolayısıyla bir afet sonrasında belediyeler, iller ve STK’lar birlikte çalıştığında daha çok canın kurtulacağına ve çok daha az zararın olacağına inanıyorum.
 • Herkesi ortak akılda buluşturarak Türkiye’de tüm yaralarımızı birlikte saracağız. Ama umarım, şehirlerimizin daha aklı başında olması ve bilimin dediğini yapması için STK’lar ve Ortak Akıl’daki herkesle birlikte çalışarak bu hataları bir daha yapmayız. Ders alalım diyorum.”
Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın