https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Mahkeme, Kılıçdaroğlu’nu hedef alan montaj videoya erişimi engelledi – Yerel Haberler

Mahkeme, Kılıçdaroğlu’nu hedef alan montaj videoya erişimi engellediKılıçdaroğlu, Ankara’da geri dönüşüm işçileri ile bir araya geldi

Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıklıkla kullandığı montaj videoya erişimin engellenmesine karar verdi. Videoda PKK terör örgütünün liderlerinden Murat Karayılan, ‘Gel’ isimli reklam filmi için çekim yaptı. TRT Haber’in canlı yayınında Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle videosu var. Ama şu şu montaj” dedi.

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, bir kullanıcının sosyal medyada Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak paylaştığı videoya erişimin engellenmesi için 23 Mayıs 2023’te mahkemeye başvurdu. Çelik’in dilekçedeki talebi şöyle:

“Müşterinin kişisel değeri zararlıdır”

Sahte içerikler paylaşılarak müşteri nezdinde olumsuz algı oluşturulmaya çalışılarak sosyal medyada URL’si trol hesap olduğu ortaya çıkan bir Twitter kullanıcısı tarafından tamamen izlenmeye çalışılarak müşterinin persona değeri zedelenmiştir.

“Kişilik haklarına saldırı…”

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 23 Mayıs 2023’te aldığı kararla avukat, Celal Çelik’in talebini kabul etti. Mahkeme kararında şu değerlendirmelerde bulunuldu:

Kişilik hakları, bireyin özgür ve bağımsız varlığının önemli bir parçasıdır; kişinin yaşadığı toplumda, muhatap olduğu çevrede onur ve haysiyetini zedeleyecek, onu aşağılayacak, onurunu lekeleyecek her türlü eylem. görüntü vermek, başını belaya sokmak ve düşmanca bir ortama sürmek kişilik haklarına saldırıdır.

Başvuruya konu dilekçe ve ekinde sunulan ekran görüntülerinin incelenip değerlendirilmesinde; Erişiminin engellenmesi talep edilen söz konusu URL’lere katılımın başvuru sahibinin kişilik haklarına yönelik bir saldırı oluşturduğu dikkate alınarak (…) başvurunun kabulüne ilişkin hüküm getirilmiştir.

Mahkeme, erişim engelleme kararının Erişim Sağlayıcılar Derneği’ne gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme kararının ardından söz konusu kotaya erişimin kaldırıldığı belirlendi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın