https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kuşadası Belediyesi şehirdeki tarihi çeşmeleri restore ediyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Kuşadası Belediyesi şehirdeki tarihi çeşmeleri restore ediyor

Kuşadası Belediyesi şehirdeki tarihi çeşmeleri restore ediyor

Kuşadası Belediyesi, şehrin tarihi dokusunda önemli yeri olan Osmanlı döneminden kalma 10’u tescilli olmak üzere toplam 11 çeşmenin kültürel mirasına kazandırılması için bakım onarım çalışmalarını sürdürüyor. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projede 6 kişilik özel ekip; Tanrı Şehri bölgesindeki 4 çeşmenin restorasyon çalışmasını tamamlayın.


Kuşadası Belediyesi depremzedelerin sevgili dostlarını ağırladı

Çalışmada öncelikle tescilli 4 çeşmenin kırık ve hasarlı kısımları onarılmıştır. Daha sonra çatıları çimento içermeyen özel harçla sıvanmış ve tarihi dokusuna uygun taşlarla kaplanmıştır. 4 çeşmenin musluklarının takılmasının ardından restorasyon çalışmaları tamamlanacak.

Kuşadası Belediyesi’nde görev yapan arkeolog Ayşe Gökdemir, “Tarihi çeşmelerle ilgili yaptığımız restorasyon ve koruma çalışmalarında çok hassasız. Çünkü tescilli çeşmelerimizi yenilerken restore etmemiz büyük önem taşıyor.” Kısa süre sonra sular tekrar damlamaya başlayacak.Tarihi çeşmelerimizin musluklarından bir tanesi daha.Kuşadası Belediyesi olarak şehrimizin tarihine sahip çıkıyoruz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın