https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kovid-19’un yeni varyantı: Kraken – Dokuz8haber - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Kovid-19’un yeni varyantı: Kraken – Dokuz8haber

Kovid-19’un yeni varyantı: Kraken – Dokuz8haber

Kovid-19’un yeni varyantı “Kraken XBB 1.5” ABD’de hızla yayılırken, Avrupa’da giderek hakimiyet kazanıyor. Profesör. Doktor. Afşin Emre Lostmaz, yeni varyantın önümüzdeki günlerde Türkiye’de yayılabileceği konusunda uyardı. Yeni varyantın diğer türlere göre daha bulaşıcı olduğuna dikkat çeken Kaymaz, maske kullanımının önemine vurgu yaptı.

2019’un son aylarında hayatımıza giren Corona virüsü (Kovid-19) dünya genelinde milyonlarca kişinin hayatına mal olurken, son günlerde yaygınlaşan yeni varyantı ‘Kraken XBB 1.5’ halen gündemde. etkisi tüm dünyada uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kaymaz, ABD’de hızla yayılan Kovid-19’un “Kraken-XBB.1.5” alt varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Bolu’nun Yuva köyünde 148 kişi zehirlendi, ölüm nedeninin sudan kaynaklandığı belirlendi: Bacillus coli.

Kaymaz, virüsün yapısı hakkında bilgi verirken, “Spike proteininde virüsün insan soyunun hücrelerine girmesini sağlayan bir mutasyon var. Bu mutasyon virüsün hücreye daha kolay ve daha kolay girmesini sağlayan bir mutasyon. daha kolay çoğalır.” dedi.

Türkiye’de yayılabilir

Avrupa bölgesinde giderek yaygınlaşan yeni formatın önümüzdeki günlerde Türkiye’de de baskın alternatif haline gelebileceğini vurguladı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) yeni varyantı dikkat edilmesi gereken varyantlar kategorisine dahil ettiğini hatırlatan Kaymazmaz, Kraken varyantının son dönemde Kuzey Amerika’da görüldüğünü söyledi.

‘Diğerlerinden daha acil’

Kaymazmaz, ‘Kraken’ alt varyantının ABD’de hızla yayıldığını, vaka sayısının 9 günde ikiye katlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Yeni varyantın diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğuna dair ilk işaretler var. Ancak daha ağır bir hastalığa mı yoksa enfeksiyona mı yol açtığı konusunda henüz yeterli veri yok. Dolayısıyla bu noktada endişelenecek bir durum yok. Ama bir şey yok” Bu aşamada endişe kaynağı.Vakaların seyrinde herhangi bir değişikliğe neden olup olmayacağının bilinebilmesi için erken uyarı ve izleme sistemlerinin hala aktif kalması gerekir.Bu yeni varyant, yavaş yavaş Avrupa bölgesinde baskın varyant haline geliyor. .Önümüzdeki günlerde ülkemizde baskın varyant haline gelmesi muhtemeldir.Bu noktada hastalığa yakalanan kişilerin kazandıkları bağışıklık ve aşının yaygınlaşması sayesinde bir şeye neden olması pek olası görünmüyor. Çin’den gelen ilk vahşi suş veya delta varyantı gibi korkulacak.”

Gelecekte yeni varyantlar görülebilir

Kaymazmaz, Kraken alt varyantının da önceki varyantlarla aynı sonuçlarla ilerlediğini kaydetti. dedi.

Kaymazmaz, gelecekte yeni varyantların görülebileceğini belirterek, “Mutasyonlar virüslerin doğasında var. Önemli olan mutasyonlar daha ağır bir hastalık tablosuna neden olmuyor. Varyantlar, Dünya Sağlık Örgütü gibi yetkili yerler tarafından yakından takip ediliyor.” .

Kaymazmaz, Türkiye’de son dönemde en sık görülen influenza virüsünün “Solunum sinsityal virüsü, rinovirüs ve Kovid-19’a neden olan SARS-Cov2, bundan daha az sıklıkta görüldüğünü” vurguladı. dedi.

Kaymazmaz, hepsinin çok benzer belirtiler gösteren hastalıklar olduğunu vurgulayarak, daha çok üst solunum yolu enfeksiyonları olarak ifade edilen boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, halsizlik ve ateş gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyledi.

Tedavide belirgin bir fark yok

Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatışlarda veya yoğun bakımlarda artış olmadığını kaydeden Kaymaz, vakaların büyük çoğunluğunun solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklandığını söyledi. Kaymazmaz, bu grup hastaların çoğunlukla ayaktan tedavi edildiğini, ağrı kesici ve ateş düşürücülerle tedavi edildiğini, istirahat önerildiğini bildirdi.

Bu virüslerin tedavisinde önemli bir fark olmadığını ifade eden Kaymazmaz, virüs kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde antibiyotiklerin yer almadığını ifade etti. Kaymaz, “Bazı bakteriyel etkenlerden dolayı hastalar olabiliyor ve bu aşamada doktorun kararı en önemli olan ve eğer doktor sadece bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniyorsa o zaman bunun için antibiyotik yazmak caiz olur ama bunun dışında yani rutin antibiyotik kullanımı yok.” Bilgi verdi.

Solunum sıkıntısı, kaburgalar arasında kasılma, hırıltılı solunum benzeri belirtiler ve dudaklarda morarma durumlarında acil servise başvurulmalıdır. Çünkü bu, enfeksiyonlara bağlı ciddi bir alt solunum yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir.

“Maske kullanmak koruyucu olacaktır.”

Bunun dışında uzun süre düşmeyen ateşi, hastanın bağışıklık sistemi ile ilgili altta yatan bir sorunu olması ve kanser tedavisi sürecinde olması durumunda bu hasta grubundakilere başvurmalarını öneriyoruz. acil servise erken

Kaymaz, yeni Kraken varyantı da dahil olmak üzere tüm üst solunum yolu enfeksiyonlarında dikkatli olunması gereken gruplar olduğuna dikkat çekerek, “Kanser hastaları, altta yatan bağışıklık sistemi hastalıkları ve yaşlıların özellikle asansörlerde, toplu taşıma araçlarında maske kullanması tedbir olacaktır. Ayrıca hijyen kurallarına dikkat edilmesi, kapalı ortamların sık sık havalandırılması ve risk grubundaki kişilerin hatırlatma dozlarını almalarının hatırlatılması önerilir. Uygun saatte hazır bulunanlar hatırlatma dozlarını Tercovac ile alabilirler. .” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın