https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kızılay çadır fabrikası AKP’lilere kiralandı - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Kızılay çadır fabrikası AKP’lilere kiralandı

Kızılay çadır fabrikası AKP’lilere kiralandı

Kızıla’nın, Avrupa’nın en büyük çadır fabrikalarından biri olan Ankara’daki çadır üretim tesisini AKP’li Ali Gökçen’e kiraladığı ortaya çıktı. “Kızılay çadır fabrikasını bizim için kiraladı” diyen Gökçen, “Şu anda üretiyoruz” dedi.

Bergunlu İsmail Arı’nın haberine göre depremzedeler çadır beklerken çadır satma skandalına yol açan Kızılay’la ilgili tartışmaların sonu yok. Artan tepkilere rağmen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık istifa etmedi. Şimdi de Avrupa’nın en büyük çadır üretim tesislerinden biri olan Kızılay’ın Ankara’daki Etimesgut çadır fabrikasını destekçilerine kiraladığı ortaya çıktı.

Kızılay, ürettiği çadırları Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile yardım kurum ve kuruluşlarına satıyor. Etimesgut’taki Kızılay çadır fabrikası, AKP’ye bağlı Keçiören ilçe teşkilatının uzun süredir kurucularından olan ve halen Keçiören belediyesinde AKP milletvekili olan Ali Gökçen tarafından yönetiliyor. AKP’li Gökçen, Kızılay fabrikasında üretilen çadırları Kızılay’a satıyor. Kızılay, aldığı çadırları da Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne satıyor.

Bergon’un ulaştığı Kızılay Yönetim Kurulu tutanaklarına göre Kızılay, ailesine ait bir şirket olan Tuğba Bağ için Ali Kokshin ile 2016, 2017 ve 2019 yıllarında çadır üretim sözleşmesi imzaladı. Kurul toplantı tutanağında yer alan bilgilere göre Kızılay, o yıllarda AFAD’a satacağı Tuğba Bağ’dan 18 bin 830 çadır satın aldı. Öte yandan gazeteci Murat Ağırel, Kızılay’ın Eylül-Ekim 2022 döneminde Afet ve Acil Durum Yönetimi’ne satacağı 120 bin çadırlık ihaleyi Tuğba Kanta’nın kazandığını duyurdu.

Yani Kızılay’ın 2016’dan bu yana AFAD’a sattığı çadırların çoğunu AKP’li Gökşin’e ait Tuğba Bağ üretti ve üretmeye devam ediyor.

tesisleri kiraladık

Kızılay Yönetim Kurulu kararlarının dikkat çekici yanı, “Tugba Bağ, üretim tesislerimizin makine parklarında çadır üretimine başlamıştır” ifadesi oldu. Yani AKP’li Gökşin’in kendi çalışanları ve yöneticileri olmasına rağmen Kızılay çadır fabrikasında üretim yapıyor.

Bergun’un ulaştığı Ali Kökçin, tartışmalı açıklamalarda bulundu. Kızılay’ın çadır üretim fabrikasını kiraladığını söyleyen Gökçen, “Kızılay normal süreçte kendi üretiyor. Dolu bir çadır sipariş edildiğinde büyüyemez ve ihaleye çıkarır. 2016’dan bu yana 3-5 çadırlık ihale aldık. Kızılay çadır üretim tesislerini bize kiralıyor o da bize teslim ediyor.Şu anda biz üretiyoruz ama Kızılay çalışanları da üretiyor.Çadır fabrikasında 1-2 hangar 3-4 hangar bizim.Bizim de kendi fabrikamız var ve Orada da üretim yapıyoruz.”

KIZILAY olurdu


Valiali Türkiye’de aranırken nasıl şirket kurdu?

Gökşin, tartışmaların merkezinde yer alan Kızılay ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Çadır zaten zor bir iş. Kızılay’a yazıklar olsun, kendilerini anlatamıyorlar. Kızılay hepimizin… Nedir bu? yere dökmenin ne anlamı var?”

2019 yılına kadar Kızılay’ın Yönetim Kurulu Üyesi olan Sabahattin Tezdig, Kızılay’ın fabrika kirasını şu şekilde değerlendirdi: “Kızılay fabrikası bir şirket tarafından işletiliyor. Yani kendi fabrikasını bir firmaya veriyor. Tesiste çalışan çalışanlar da bu şirketin üyesidir. Ben yöneticiyken, “Bir işletmenin kendi üretim tesisi ve çalışanları varken, bu tesisi kullanan ve üretim yapan başka bir firmaya sahip olması yanlıştır” dedim ama dinlemediler. Bu işlemlerin hepsine itiraz ettim ve itirazlarımı kaydettim. Ancak Yönetim Kurulu tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Savcılar Kızılay yönetiminin kararlarını incelediklerinde buna benzer birçok ihlalle birlikte bizim itirazlarımızı da göreceklerdir.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın