https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
kızamık nedir Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? ” YerelHaberler – Yerel Haberler

kızamık nedir Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? ” YerelHaberler

İlkbahar ve kış sonunda ortaya çıkan bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır ve bu hastalık hamilelerde ve çocuklarda daha tehlikeli kabul edilir ve hatta aşının kullanılmadığı bölgelerde ölüme yol açtığı gözlemlenmiştir. En büyük belirtilerinden biri vücutta şiddetli halsizlik ve yüksek ateş olup, ağız ve burun boşluklarında ortaya çıkar ve bir hafta sakinleştikten sonra hastalık kendini gösterir ve bulaşıcı hale gelir ve özellikle küçük çocuklarda görülür, ancak Çocukluğunda bu hastalığa yakalanmamış erişkinlerde mutlaka ortaya çıkıyor İlginç bir hastalık ve bir kez maruz kalınca tekrarlanmıyor, vücut bağışıklık oluşturuyor ve kızamıktan tekrar geçemiyorsunuz.

Hastalığın belirtileri nelerdir?
İlk aşamada hastanın ateşi rahatsız edici bir şekilde yükselir ve yükselir, ateşin devamında üşüme ve ağızda beyaz noktalar oluşur, gözler çok kızarır ve sık (kuru) öksürük can sıkıcı bir şekilde devam eder, vücutta leke ve kızarıklıklar oluşur, Hastanın vücut yapısında zayıflık ve bademciklerde şişlik şikayetleri bu dönemdedir ve zamanla lekeler daha belirgin hale gelir ve hastalığın en büyük belirtileridir.

Kızamık aşısı:
Bu aşının yaptırılması şiddetle tavsiye edilir.Bu aşının süreci en erken laktasyon dönemi 12.ay iken başlar ve 15. aya kadar verilmesi gerekir. 4-6 yaşları arasında yapılmalıdır.Aşı iki dozdan oluşuyor ve bağışıklık sistemi bu şekilde geliştiriliyor. Aşı ayrıca yetişkinlere ve hamilelikten önce yapılır. Hamilelik sırasında tavsiye edilmez. Hamilelikten önce verilir ve hamilelik sırasında anneyi korur, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tedavi Yöntemleri:
Hastalık genellikle aile tarafından tedavi edilir. Kızamık için üretilen veya kesin sonuç veren bir ilaç tedavisi yoktur, ancak doktorlar ateş düşürücü ilaçlar ve sakinleştiriciler verir. Evde ne yapabilirsiniz? Hastanın oda sıcaklığı 20 derecenin üzerinde veya altında olmamalıdır. tedavi uygulanabilir. Beslenme ve sıvı alımı çok önemlidir. Kolay sindirim için gün içinde sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Hastalık döneminde et ve süt ürünlerinin yanı sıra C vitamini de tüketilmeli, oda sık sık havalandırılmalı ve güneşe maruz bırakılmalıdır. Mümkünse az önce bahsettiğim sıvı tüketimi doğal sıvılar ve C vitamini içeren meyve suları olmalıdır.

katip: Ali Ersoy

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın