https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kılıçdaroğlu’nun dış politika başdanışmanı Chivikoz: Demirtaş ve Kavala’yı serbest bırakacağız - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Kılıçdaroğlu’nun dış politika başdanışmanı Chivikoz: Demirtaş ve Kavala’yı serbest bırakacağız

Kılıçdaroğlu’nun dış politika başdanışmanı Chivikoz: Demirtaş ve Kavala’yı serbest bırakacağız

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kıdemli danışmanlarından Önal Çiftiköz, Amerikan basınına seçimleri kazanmaları halinde planladıkları dış politika hamlelerini anlattı.

Kararda yer alan habere göre, CHP lideri ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun kıdemli dış politika danışmanı Ünal Çiftiköz, Amerikan basınına seçimleri kazanmaları halinde planladıkları dış politika hamlelerini anlattı. . Politico’ya verdiği röportajda Avrupa Birliği ve NATO ile ilişkilerde yeni bir başlangıç ​​sözü veren Çivikoz, AİHM kararlarına rağmen cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile iş adamı Osman Kavala’nın cezaevinde olduğunu söyledi. İnsan Hakları, serbest bırakılacak.


6284 Kadın örgütleri tepki gösterdi

Politico’ya verdiği röportajda Avrupa Birliği ve NATO ile ilişkilerde yeni bir başlangıç ​​sözü veren Çivikoz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş adamı Osman Kavala’nın, serbest bırakılacaktı.

Yeni hükümetin Türkiye’nin bozulan insan hakları sicilini düzeltmeye çalışacağını söyleyen Çevikoz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demirtaş ve Kavala kararlarına uyulacağını vurguladı. Öte yandan Politico, Demirtaş ve Kavala’yı “Erdoğan’ın şu anda hapiste olan en yüksek profilli muhalifleri” olarak nitelendirdi.

“Evde normalleşme dış algıları değiştirecek”

“İç siyasette normalleşme sürecini başlatacağız” diyen Shvekoz, “Bu sadece müttefiklerimize ve tüm Avrupa ülkelerine ‘Türkiye yeniden demokrasi yolunda’ mesajı verecek ve ciddi bir değişimi beraberinde getirecektir. Türkiye’nin pozisyon algısında.”

“Avrupa Birliği ile çatışma siyaseti sona erecek.”

Chevkoz, Fransa ve Avusturya gibi Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine geleneksel olarak karşı çıkan ülkelerle ilgili bir soruya yanıt vererek, Erdoğan’ın Avrupa ile cepheleşme politikasına son vermek için diplomatik sürecin yeniden başlatılmasının önemine dikkat çekti. “Bu, Türkiye’nin hemen Avrupa Birliği’ne üye olacağı anlamına gelmiyor” diyen Şvekoz, “Ama bu pratik bir mesele ve önemli olan süreçtir. Ülkemizin demokratik bir ülke olmasını istiyoruz. uygar uluslar topluluğu.”

İsveç’in NATO üyeliğini engellemeyeceğiz

Muhalefetin “Erdoğan’ın yaptığının aksine İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesine engel olmayacağını” belirten Świcz, “İkili sorunlarınızı NATO gibi çok taraflı bir kuruma taşırsanız, tüm NATO ülkeleri arasında bir tür kutuplaşma yaratırsınız. ve ülkeniz.” “Finlandiya’nın üyeliğinin NATO gibi bir toplu savunma örgütünün güvenliğini artıracağına ve artıracağına inanıyorum” dedi.

“Putin ile dengesiz ilişkiden çıkacağız”

Kılıçdaroğlu liderliğinde Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın uzatılması konusunda Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapmaya devam edeceğini sözlerine ekleyen Çivikoz, “Şu anda Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler temelde eşitsiz çünkü Türkiye büyük ölçüde enerjiye bağımlı. Rusya’dan ithalat”. Şevikoz, “Biz sadece Türkiye’nin NATO üyesi olduğunun altını çizeceğiz ve Rusya ile görüşmelerimizde mutlaka eşitler ilişkisi kurmaya çalışacağız. Ancak Rusya’ya Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu da hatırlatacağız.” .

Yunanistan ile yeni durum yeni ufuklar açacak

Chivkoz, komşu Yunanistan ile ilişkilerdeki gerilimi de değerlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun danışmanı, geçen ay meydana gelen depremlerin “fırsat yarattığını ve yeni bir ortam yarattığını” belirterek, “İki ülke de seçime gidecek ve aynı gün seçim yapmaları da mümkün. Dolayısıyla bu durum iki ülke için yeni bir ufuk açın.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın