medyauzmani.com
Kılıçdaroğlu Eski MIT No.2’den Destek: Mafya Grupları Türkiye’yi Pazar ve Üretim Yeri Olarak Görüyor – Yerel Haberler

Kılıçdaroğlu Eski MIT No.2’den Destek: Mafya Grupları Türkiye’yi Pazar ve Üretim Yeri Olarak Görüyor

Kırmızı bültenle aranan Sırp uyuşturucu baronu Bojanic’in İstanbul’da tutuklanması, Türkiye’deki yabancı mafya sorununa gözlerini çevirdi. Türkiye’nin yabancı mafya infazlarına da sahne olması akıllarda “Suç örgütleri neden Türkiye’ye geliyor?” soruyu getir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü eski müsteşar yardımcısı Sivat Öniş, yabancı mafya gruplarının Türkiye’yi sadece bir köprü olarak değil, pazar ve üretim açısından da istikrar yeri olarak gördüklerini söyledi.

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (İnterpol) tarafından kırmızı bültenle talep edilen Sırp uyuşturucu baronu Zeljko Bojanic, 4 Kasım’da İstanbul Sarıyer’de saklandığı lüks villada sahte pasaportla tutuklandı. Türkiye’de mafya sorunu.

Türkiye son zamanlarda yabancı mafyaların infazlarına tanık oldu. Bu infazlar, yabancı suç örgütlerinin liderlerinin Türkiye’yi karargah olarak kullandıkları yorumlarına yol açtı. Azerbaycan, Rus ve Balkan kökenli suç örgütlerinin özellikle Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı kaydedildi. DW Turkish haberine göre Alikan Uludağ Yabancı suç örgütlerinin yargılanmasında zayıflık olabileceğine inanan eski emniyet müdürü Hanefi Afji, önlem almak istiyor. Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öniş, kara paraya izin verilmesinin yabancı mafyanın Türkiye’ye gelişinde etkili olduğuna dikkat çekiyor. قال رئيس حزب الشعب الجمهوري ، كمال كيليجدار أوغلو ، في بيان له قبل أيام ، “قلت إن المال الأسود يجلب صاحبه. لقد أتت كل حثالة المافيا في العالم إلى مدننا بأموالهم. الآن هناك تفتيش جسدي في الحدائق. ماذا تريد؟ ما هي إلا حبة رمل denizde “.


Selahattin Demirtaş: Kabanlar ülkede 36 ay taksitle satılıyor. Palto 36 partide olacak ama demokrasi olmayacak!

ZINDASTI İran uyuşturucu

Son yıllarda Türkiye, birkaç yabancı suç örgütü liderinin adının karıştığı olayın başında geldi. Bu konuda en belirgin örnek Nasi Sharif Zindaşti’dir.

2007 yılında İstanbul Büyükçekmece’de İranlı bir uyuşturucu kaçakçısı 75 kilogram uyuşturucu ele geçirmekten tutuklandı. Zindaşti, Ergenekon soruşturması kapsamında “Terazi” kod adıyla gizli tanık oldu, ardından serbest bırakıldı. 2017 yılında kendisine düşman olan Orhan Ungan’ın avukatı Kudpeten Kaya’yı öldürmekle suçlandı. Bu cinayetin ardından tutuklanan Zindaşti, İstanbul 5. Ceza Hakimi Cevdet Özkan’ın şüpheli kararıyla yeniden serbest bırakıldı ve kayıplara karıştı. Görevden uzaklaştırılan ve halen yargılanan Hakim Özkan, yaptığı açıklamada AKP’li Burhan Kuzu’nun tahliye kararına müdahale ettiğini iddia etti.

Zindaşti’nin kızı ve şoförü 2014’te Büyükçekmece’de öldürüldü. Aynı dönemde Hollanda’da uyuşturucu ticaretinin baş aktörü Alekebir Aygün, İstanbul’da trafik ışıklarında beklerken idam edildi. Zindaşti’nin kızının cinayetinin azmettiricisi olarak kırmızı bültenle aranan İlhan Ungan, 2019 yılında Kadıköy’de öldürüldü. Cinayetin arkasında Zindaşti’nin olduğu iddia edildi.

İstanbul-Antalya hattında AZARI mafyası kurulumu

İstanbul ve Antalya kentleri de mafya infazlarına tanık oldu. Azeri suç çetesinin bir üyesi olan Ali Jamidov, 2013 yılında İstanbul, Bahçeşehir’de lüks bir villada öldürülmüştü. Cinayet zanlısı olarak, bir diğer Azeri suç çetesi lideri Rovshan Ganiev de gösterildi.

Kanev, Interpol’ü ararken İstanbul’a geldi. 18 Ağustos 2016’da Rovchin Kanev, Beşiktaş’ta bulunduğu sırada iki kişi tarafından uzun namlulu silahlarla infaz edildi. “Loto Goli” lakaplı bir başka Azeri mafya babası Nader Salifov cinayetle suçlandı. Antalya’da emekli özel harekat polisi tarafından korunan 49 yaşındaki Azerbaycan suç örgütü lideri 2020’de bir koruma tarafından öldürüldü. Azerbaycan’da cezasını çektikten sonra Türkiye’ye gelen Salifov’un tutuklandığı anlaşıldı. 2018’de sınır dışı edildi, daha sonra yasadışı yollardan Antalya’ya döndü. Salifov’un Baker bayanlarla birlikte resimleri Dubai’de ortaya çıktı. Salifov’un kardeşi Namek Salifov ve Kazak mafya babası Vahşi Arman, Alaeddin Çakıcı’yı ziyaret ederek hediye olarak kaftan hediye etti.

Ekim 2022’de Kanev’in adamlarından biri olan Azeri Elnur Kasimov, İstanbul Ataşehir’de öldürüldü. Antalya’nın Kemer bölgesinde yaşayan ve Rusya’da “Jia Kutaisi” olarak bilinen Gürcü vatandaşı Gayuz Ziyadadze Longinozovic, 2018 yılında evinde kar maskesi takan kişiler tarafından idam edildi.

Sirb mafya babası İstanbul’da öldürüldü

Türkiye sadece Rus veya Azerbaycan kökenli mafya gruplarının bir hesabı haline gelmedi. Balkanlar’dan mafya patronları Türkiye’de de ortaya çıktı. 7 Eylül 2022’de İstanbul Şişli’de Sırp suç örgütünün liderlerinden Jovan Vokotic öldürüldü. 2018 yılında Türkiye’den sınır dışı edilen ve uyuşturucu kaçakçılığına karışan Vukotek’in 2021 yılında tekrar İstanbul’a gelmesine karar verildi.

Vukotik’in Karadağ mafyasının Kavak çetesi tarafından öldürüldüğüne karar verildi.
Cinayetin ardından aralarında Kavak Radoi Zivkoviç ve Zdravko Perunovich’in liderlerinin de bulunduğu 10 kişi tutuklandı. Cinayeti suç örgütlerinin lideri Kamgus ve Barış Nik’in gerçekleştirip adamlarını görevlendirdiği iddia edildi. Kamjos Karadağ’da, Nick ise İtalya’da tutuklu.

“Dolaşmak çok fazla, her türlü insan geliyor”

Peki Türkiye neden son yıllarda yabancı suç örgütlerinin hedefi haline geldi? Uzmanlar konuyu Türkçe DW’ye değerlendirdi. Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, İstanbul’un şehirli bir şehir olduğuna işaret ederek, “Çok fazla insan faaliyeti var. Her türlü insan geliyor. Bunların arasında mafyalar var.” Yabancı mafya gruplarının Türkiye’ye uzun süredir artan erişimine değinen Avcı, “Suç örgütleri Sovyet Rusya, Balkanlar ve Arap ülkelerinden geliyor.

Halkın Türkiye’ye yöneldiğini hatırlatan Avcı, turistlerin yanı sıra toplumsal huzursuzlukların yaşandığı İran’dan Suriye ve Afganistan gibi savaştan kaçanların da olduğunu belirtiyor. “İstanbul gibi büyük başkentlere odaklanılıyor.”

Yabancı mafya takipçilerinden daha zayıf olabilirler

Devletin FETÖ ve PKK gibi örgütlere odaklandığını anlatan Avcı, Türkiye’deki günlük siyasi gelişmelerin istihbarat örgütlerini etkilediğine inanıyor. Bunun devletin yabancı mafya gruplarını görme ve hazırlık konusunda zaaflara yol açabileceğini kaydeden Avcı, şu değerlendirmede bulunuyor: “Bu yapı, hükümetin anlayış ve statüsüne göre işliyor. Ayrıca kapsamlı bir hazırlık, planlama, Devletin ve suç gruplarının güvenliği için teşkilatlar oluşturulmalı, istihbarat kanalları açık kalmalı, bu konuda zaaflar olabilir, eksiklikler olabilir, istihbaratımız çalışıyor. Bu da yabancı mafyaya ayrılan kaynakların azalmasına neden olabilir.”

Son yıllarda sıcak paranın ülkeye girişine yönelik uygulanan politikaların yabancı suç örgütlerinin girişini kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı sorulduğunda Avcı, “İnsanların giriş çıkışlarını kolaylaştırmanın belli bir etkisi var. Yabancıların Türkiye’ye giriş çıkışları belli oluyor. ve vize politikası seyahatlerini bir ölçüde etkiler. Ne “.

Sifat Oniş: Hukukun olmadığı yerde mafya girer

Eski MİT müsteşar yardımcısı Sifat Öniş, “Mafya nasıl bir ortam istiyor ve suç örgütleri en rahat nerede hareket edebilir?” dedi. Soruyu soruyor. Öneş, “Nerede kaçak iş, adalet yoksa” diyor, “Devlet aygıtıyla bağ kurabildikleri yerde, bürokratlarla siyasi ilişkilerin daha kolay kurulabileceği yerlerde mafya faaliyet gösteriyor. Faaliyetlerini sürdürüyorlar.”

Türkiye’de ne yazık ki devlet, siyaset ve mafya ilişkileri hakkında birçok iddianın ortaya atıldığını ancak bu konunun ele alınmadığını kaydeden Onish, DW Turkish’e şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yargı ister polise, ister diğer bürokratlara bağlı olsun, Türkiye’de istemediğimiz koşullar gelişti. Denetlenemeyen, hesap sorulamayan bir yapıyla karşı karşıyayız. Bunu genel hatlarıyla ifade ettiğimizde, demokratik sistemin zayıflığı, yargı sistemi üzerindeki siyasi baskılar, bu tür suç örgütlerinin liderlerinin bürokrasi ile çatışması ve ekonomik sonuçları özellikle Türkiye’de, genel bunalım durumu, kayıt dışı ekonomi kara bir durum yarattı. Sisteme para girişi.

Bu konuda Temsilciler Meclisi’ne sunulan araştırmalardan herhangi bir sonuç alınamadı. Devletin kurumsal yapıları itirafları takip etmedi. Kaosun ve adaletsizliğin derinleştiği bir ortamda mafya grupları son günlerde gördüğümüz gibi Türkiye’yi bir çatışma bölgesi olarak görüyordu. Bu suç grupları Türkiye’yi sadece bir köprü ve geçiş yolu olarak değil, özellikle uyuşturucu konusunda pazar ve üretim açısından da yerleşme yeri olarak görüyorlar.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın