https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kılıçdaroğlu deprem bölgesi Antakya’da sağlık çalışanlarını ziyaret etti: Size şükran borcumuz var - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Kılıçdaroğlu deprem bölgesi Antakya’da sağlık çalışanlarını ziyaret etti: Size şükran borcumuz var

Kılıçdaroğlu deprem bölgesi Antakya’da sağlık çalışanlarını ziyaret etti: Size şükran borcumuz var

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay Antakya’da; İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Mersin Belediyesi Koordinasyon Merkezini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Mersin Belediye Başkanı Vahab Seçer ve belediye yetkililerinden; Merkezde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veriniz.

Sesser, “Personelin yanı sıra 1.050 vatandaşımız bu çadır kentte kalıyor. Sosyal tesisler de var. Çocuklarımız için kreşlerimiz var. Çamaşırhane gibi donatım alanları da var.”

Kılıçdaroğlu’nun daha sonra dinlediği bir depremzede; Bıktık bu hırsızlardan. Pazar günü patrona gittim. Bağışlamak için… kibirden değil. Dört helikopter. Bütün paramız. Ben bir milliyetçiyim. Dedi ki: “Bahjali’den utanıyorum …”

Kılıçdaroğlu daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Sahra Hastanesi’ni ziyaret ederek sağlık çalışanları için 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Kılıçdaroğlu Buradan sağlık çalışanlarına; “Buraya geldik. Sizin bayramınızı kutlamak için. Tıp dünyasının büyük bir özveriyle çalışan onurlu insanlarını anıyoruz. Bugün özel bir gün. 24 saat çalışıyorsunuz. Hastanın ne zaman geleceği belli değil. Tıp dünyasının en başta gördüğümüz bu acı günlerinde sizlere şükran borçluyuz” dedi. Sağlık çalışanları da hastanede çalıştığına dair Kılıçdaroğlu’na bilgi verdi.

Kılıçdaroğlu daha sonra Antakya’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi’ne gitti. Kılıçdaroğlu, Hatay Geçici Yaşam Alanı ile ilgili sunumu izledi. İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu şunları söyledi:

“Burada Hatay Büyükşehir Belediyesi ile koordineli, bütün sistemi entegre ve iş birliği içinde bir saha hizmeti uygulayan büyük bir ekibiz. Tabii ki ihtiyaçlar her geçen gün değişiyor ve bu değişimle biz de bunları karşılamaya çalışıyoruz. Bu süreçte ilk etapta ihtiyaçlar ile bugünün ihtiyaçları arasında çok büyük bir fark var.Şu anda şehrin geleceğini konut bazında ele alırken aynı zamanda bazı alt yapı- sağlık sorunları ve çevre sorunları ile ilgili süreçler.


Ramazan ayında büyük artış yolda

Şehrin geleceği önemli. Hem ulusal hem de uluslararası alanda çok önemli teknik kişilerin katkı sağlayabileceği bir zemin de var. Patronumuz Lütfü Savaş bu konuda önemli bir koordinasyon sağlıyor. Tüm hizmetlerimizi AFAD ile görüşerek ve koordineli bir şekilde sürdürüyoruz.

“Yaklaşık 1.600 kişimizi barındırmak için geçici ateşleme bölgeleri oluşturuyoruz.”

Özellikle afet bölgesi için önerimiz, Yeni Hatay’ın tasarım ve mimarisi güçlü, en az 2-3 yıllık ihtiyacı karşılayacak teknik alt yapıya sahip, geçici barınma sistemi ile yapılmasıdır. Arkadaşlarımla uzun süredir bu maket proje üzerinde çalışıyoruz. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin onayı ve yerin gösterilmesi ile; Hem Antakya’da hem de Samandağ’da toplamda yaklaşık 1.600 kişiyi barındıracak ancak 2-3 yılı kapsayacak geçici barınaklar kuruyoruz. Birinin inşaatı başladı, diğerinin de inşaatı 2-3 gün içinde hemen başlayacak.

“Şehirlerimizi planlı bir şekilde yönetmek zorundayız”

CHP Meclis Grubumuzun temelini attığı yaklaşık 10 milyon liralık katkıyla yapacağımız geçici konut alanlarından birine önemli bir katkı sağlamış olacaksınız. Kiptaş genel müdürümüz şehir planlama teşkilatımız adına yapım işini devraldı.

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, “Barınak değil, yaşam alanı yapıyoruz. Şu anda sahanın altyapı çalışmalarına başladık. İSKİ Genel Müdürlüğü su altyapısının kazandırılması için çalışmalara başladı” dedi. ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Son zamanlarda bir görüntü tersine çevrildi. Aceleyle şehrin dışına 4 katlı, 5 katlı evler yapmak yaşadığımız felaketten sonra bu şehirlerin yaşayacağı ikinci acı olacak. Bu nedenle şehirlerimizi planlı ve ilkeli bir şekilde geleceğe hazırlamamız şarttır. 14 Mayıs’tan sonra sizlerin başkanlığı ile çok titiz bir çalışma ile bu on şehre çok değerli bir operasyon kazandıracağımıza eminim. Bu geçici barınakları ve bu güzel barınakları yakın gelecekte depremzedelerle buluşturacağımızın sözünü vermeyi umuyoruz” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın