https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kılıçdaroğlu: Bahşiş nereye giderse 418 milyar dolar alacağım - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Kılıçdaroğlu: Bahşiş nereye giderse 418 milyar dolar alacağım

Kılıçdaroğlu: Bahşiş nereye giderse 418 milyar dolar alacağım

Millet İttifakı’nın 13. cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adaylığını açıkladıktan sonra ilk röportajını Sozko’ya verdi.

Tablodan önce başlayan değişiklik

Altı kişilik masa fikri ilk olarak nasıl aklınıza geldi?

Bu süreç, Altı Levha’nın oluşumundan çok önce başlayan bir değişimin sonucudur; Demokrasi değişimin merkezindedir. Yani altılı takvim, demokrasiye inananların, ülkemiz için ayrım gözetmeden evrensel demokrasi standartlarına uygun bir yönetim tarzının gerekliliğine inananların yanında olma arzumuzun sonucudur. veya kimseyi marjinalize etmeyin. Bu bağlamda Altı Tablo tek bir mimarı içermez; Aksine birbirimize uzattığımız eli havada bırakmayan tam bir kararlılık var.

Tablodan önce başlayan değişiklik

Bu seçim nedir?

Detaya girmeden kısaca söylemek istiyorum. Mevcut siyasi gücün Türkiye’yi uçuruma doğru sürüklediğini gördük ve biliyorduk. Bu sürüklenme karşısında benzer kaygıları olan ve Türkiye’nin geleceği için benzer çözümler öneren siyasi partiler vardı. Dolayısıyla demokratik seçimlerle sadece mevcut siyasi iktidarı yenmek için birlik olmadık. Bu hedefin ötesinde, bundan daha önemli ve anlamlı bir amaç için bir araya geldik. “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında demokrasiyi taçlandırdık” diye özetlediğimiz hedef buydu. Aksi takdirde demokratik seçimlerle mevcut siyasi iradeyi yenebilirsiniz… Peki, eleştirdiğiniz bu sistemle devam edecekseniz sandıkta yenilmekten ne fark edeceksiniz? Üstelik elde edeceğiniz seçim başarısı ile tek adam sistemini anlamaya devam ederseniz, bu ahlaki ve bilinçli olmayacaktır. Bu noktada “Birbirimize karşı olan haklı/haksız ön yargıları bir yana bırakalım, en azından ortaklaşa buluşalım ve bu buluşma bizi en büyük ortak paydaya ulaştırsın” diyerek yola çıktık.

Melat: Erbakan’ı Anma Toplantısı

Ne zaman kontrol ettin?

Altı maddelik masanın temellerinin atılmasında somut bir kilometre taşı istiyorsanız, “Temel Bey başkanlığındaki Saadet Partisi’nin düzenlediği merhum Necmettin Erbakan’ı anma mitingine katılmayacağım” diyebilirim. Karamoloğlu.” Bu kararın açıklanmasının hemen ardından yükselen tepkileri hatırlayın. Kamuoyuna paylaşın. Üstelik bu tepkiler sadece CHP’ye yönelik değil; Saadet Partisi’ni ve değerli lideri Tamil Bey’i de hedef alıyordu. Ancak bu tepkilere rağmen orada olmamızın geçerliliğinden karşılıklı olarak şüphe duymadık. Bu adımdan yola çıkarak elbette karşılık beklemeden toplumun her kesimiyle yakınlık kurma çabamız oldu. Ancak o görüşme, bütün çabamızın geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemliydi. Ardından 15 Temmuz darbe girişimine karşı toplumun geniş bir kesimi ile ortak tavrımız. Bu girişimin ardından başlayan süreçte demokrasi ve adalet konusundaki tavizsiz kararlılığımız, başta CHP olmak üzere toplumun farklı kesimleriyle yakınlaşmamızı sağladı. 16 Nisan 2017’de yapılan anayasa referandumunda Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile de 6’lı masada yapılan ‘hayır’ toplantısı tüm kuralları çiğnedi.


Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday komitesi oluşumu

İdeolojik duvarları yıkayan slogan

Sonra adalet yürüyüşünüz geldi değil mi?

Evet! İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığınız adalet yürüyüşü geldi çattı. Ara sıra akıl almaz yorumlar yapılıyor, sanki adalet yolunu şaşırmış gibi. Bakın adalet yürüyüşünü Ankara’nın Çankaya ilçesinden başlattık. İlk geceyi Yenimahalle belediye sınırları içerisinde geçirdik. Ve sonraki 23 gün boyunca yolumuzda tek bir CHP’li belediye olmadı. Yürüyüşümüze tabii ki halkımızın da büyük bir katılımı ve ilgisi oldu. Ama çok daha önemlisi Ankara’dan İstanbul’a yaptığımız yürüyüşte aktardığımız yerleşim yerlerinin değerleri ve orada yaşayanların bizi yakından tanıması. Türkiye’nin en önemli otoyollarını kullanan bizi milyonlarca insan tanıyor. En önemlisi de OHAL kapsamında gerçekleştirdiğimiz yürüyüşümüz camiaya umut oldu. Hak-Hukuk-Adalet sloganı tüm ideolojik duvarları kalıcı olarak yıkan bir sembol haline gelmiştir.

AKP’de şuur sahibi olanlar

Yürüyüşün sandığa yansıması da oldu…

Bakın bu yürüyüşten iki yıl sonra Millet İttifakı çatısı altında Ankara, Bolu, İzmit ve İstanbul seçimlerini CHP’li arkadaşlarımız kazanırsa, yürüyüş çizgisi dışındaki büyük şehirlerde de büyük başarılar elde edilirse bu büyük başarıdır. Adalet Yürüyüşü’nün başarısının bir katkısı vardır. Nihayet millet ittifakının temellerini atan adım Meral Akşener Hanım’dan geldi. Parlak Parti’yi ve Uluslararası Kızıl Haç Yılı Partisi’ni kurarak demokrasi mücadelesinde yerini aldı. Dayanışma içinde Uluslararası Kızılhaç Yılı partisinin önündeki engeli hep birlikte kaldırdık. 2018 seçimleri de bu bağlamda önemlidir. “Asıl kaybeden Erdoğan’dır” dediğimde bana kızanlar unutmasınlar ki AKP Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinde 2018 seçimlerinden sadece 9 ay sonra, bir yıl değil 9 ay sonra yenildi. Bu yenilgi mevcut siyasi iktidardaki bilinçli şahsiyetleri de seferber etti. Bu süreçte Gelecek Partisi ve DEVA Partisi kuruldu ve bu güzel ülke için hayallerimizin ortak olduğunu gördük. Kısacası, sonra ne olduğunu biliyorsun. Uzun bir hatırlatma oldu ama durum bu. Şu şekilde bitireyim, bu tablo sadece benim değil, “Bu ülkede gerçek demokrasi olsun, ayrımcılık olmasın” diyen herkesin aklında ve vicdanında yer etmiştir. Güzel olan da bu!

CHP’li Soylu’ya “bağış” sorusu: 115 milyar nerede toplandı? CHP’li Soylu’ya “bağış” sorusu: 115 milyar nerede toplandı?

İleride durmak isterlerse…

Adaylığınız açıklanana kadar “sadece Gang of Five tarafından değil, bazı finans çevreleri tarafından da” üzerinize duvar örüldüğünü söylediniz. Bu finans çevrelerinin bugün size duvar olacağını düşünüyor musunuz? Bu duvarı nasıl yıkacaksın?

Bakmak; Altı program, ortak politikalar için bir metin ve bu metinle birlikte bir anayasa teklifi içeriyor. Bu iki metnin özeti nedir size göre derseniz, o zaman demokrasidir, hak hukuk adalettir. Ama hayatın her alanında hak, hukuk ve adalettir. siyasette, eğitimde, sanatta, iş dünyasında, pratik hayatta, doğa siyasetinde ve ekonomide; Hak, hukuk ve adaletin her alanında. Böylelikle hayatın her alanını demokratikleştireceğiz ve adaleti sağlayacağız. Bakın bu ülkeden 418 milyar dolar çalındı. Kim çaldı ve nasıl ortaya çıkacak? sadece görünmeyecek; Her kuruş iade edilecektir. Yağma sistemi sona erecek, kayırmacılık ve kayırmacılık sona erecek. nereye gidersen. Yapılması gereken her şey evrensel hukuk kuralları çerçevesinde, kesinlikle ve kesinlikle hukuk çerçevesinde yapılacaktır. Ona karşı çıkmak isteselerdi, bilirlerdi. Seçim onların…

“Dış faşizm” yoktur, milletin vicdanı vardır!

AKP ve MHP sizin ABD ile dış güçlerle anlaşmanız olduğunu iddia ediyor. Bu konuda ne diyorsun? Bu yabancılara bir mesajınız var mı?

Salgın, ‘konsantrasyon’ demektir ve üzerinde hemfikir olduğumuz tek bir odak noktası vardır; Milletimizin vicdanı, milletimizin öngörüsüdür. Ülkemizin vicdan ve öngörüsünden aldığımız ilhamla yola çıkıyoruz. Dolayısıyla AKP-MHP ikilisinin bu tür iddiaları küfürdür. Ki bu gerçeği kendilerinin de bildiğini düşünüyorum; Milletimizin vicdan ve basireti ile buluştuğumuzu görüyorlar.

Birileri az kazanabilir ama barışçıl Türkiye’de yaşayacak.

Konuşmanızda yeni bir dünya, yeni bir sistem dediniz. Neoliberalizmin bittiğine karar verdim. Nasıl bir sistem önerirsiniz? Neoliberalizm ve finans arasındaki ilişkiyi biliyorsunuz, bunu nasıl değiştirirsiniz?

Bakın dünyada anti-neoliberal akım her geçen gün güçleniyor. Bu süreçte yalnız değiliz. Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğu bir sistem devam edemez. Bunu herkes görüyor. Dünya, yeni bir sosyal durum anlayışıyla yeniden şekillendirilmelidir. Göreceksiniz, bu yeni dönemde lider ülke biz olacağız. Bu süreçte nihai hedefimiz “Hiçbir çocuk aç yatmayacak” diye özetlediğimiz yeni bir ekonomik programdır. Birlikte üreteceğiz ama adil bir şekilde bölüşeceğiz. Belki birileri şimdi daha az kazanacak ama barışçıl Türkiye’de yaşayacak. Ve toplumun büyük bir bölümü daha fazla kazanacak. Gelir dağılımındaki eşitsizlik kısa sürede ortadan kalkacak ve inanın bu 84 milyona barışı, refahı, kardeşliği getirecek. Yani bu topraklarda yeniden adil bir paylaşım sistemi kurulacak.

Görüş ayrılıkları oldu ama bizim halka karşı sorumluluğumuz var.

Bir yılı aşkın süredir masada nerede ve hangi konuda zorlandınız? Esnek bir sakinliğe sahip olduğunuzu herkes bilir ama siz her zaman mücadele ettiniz.

Tabii zaman zaman fikir ayrılıkları da oldu. Ama inanın masada çaresizlik yoktu. Olmadığı için zaman zaman yaşadığımız tökezlemelerde hepimiz için bir çözüm bulunur. Bulunacağına olan inancımız hiçbir zaman kaybolmadı. Çünkü elbette birbirimize ve partilerimize karşı sorumluluklarımız var. Ancak asıl sorumluluğumuz insanımıza karşıdır. Halkımıza karşı sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ettik. Yukarıda da söylediğim gibi, her birimiz minimum müşterekleri yerine getirmek ve bu müşterekleri maksimize etmek için büyük çaba sarf ettik.

Kinci olmayacağım, intikamcı olmayacağım ve kimsenin bunu yapmasına da izin vermeyeceğim.

Yeniden maç hissi var mı? Çünkü kutuplaşmadan en çok zarar gören sizlersiniz.

Hayatımda hiçbir zaman intikamcı bir insan olmadım. Tüm yasadışı ve ahlaksız uygulamalara karşıydım ama intikamcı olmadım. İktidara geldiğimizde elbette geçmişe bakacağız. Geçmişte yaşananlar arasında hukuka aykırı bazı uygulamalar varsa elbette yargı gereğini yapacaktır. Ama bunu yaparken hiçbir zaman intikamcı veya kin dolu bir tavır takınmadım ve benimsememe de izin vermiyorum. Altı masa lideri de benimle aynı noktada.

FETÖ, PKK, yeraltı suç örgütleri ile mücadele

Tüm terör örgütleriyle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Aynı zamanda yer altı suç örgütlerine karşı da kararlılıkla mücadele edeceğiz. Bu ülkenin topraklarının her karışı, şehirleri, sokakları, okulları, meydanları kısa sürede terörden ve gizli suç örgütlerinin egemenliğinden temizlenecek; Göreceksin. Partimizin ikinci asır çağrısı yapan beyannamesinde de bu amacımı ifade ettim. Bu, partimizin topluma verdiği bir sözdür.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın