medyauzmani.com
Kılıçdaroğlu, Ankara’da geri dönüşüm işçileri ile bir araya geldi – Yerel Haberler

Kılıçdaroğlu, Ankara’da geri dönüşüm işçileri ile bir araya geldi

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Emirhur’da geri dönüşüm işçileri ile bir araya geldi. Bir geri dönüşüm işçisi, “Biz yıllardır sıfır atığı uygulayan insanlarız ve bunu bu devlet için gönüllü olarak yapıyoruz. Ama bugün hayatında bir kilo sıfır atık toplamamış insanlar Meclis’te alkış ve övgü alıyor.” Ama çöp toplama için bize 600 TL ceza veriyorlar. Getirir misiniz?” diyen Kılıçdaroğlu, “Cezayla ilgili ne yazıyorlar? Bu senin suçun değil. Madalya almalısın” dedi. Kılıçdaroğlu, geri dönüşüm işçilerinden sandığa giderek oy kullanmalarını istedi.

“Çok mutlu olduk. Onur duyduk.”

Ankara genelinde bin 800’den fazla geri dönüşümcünün çalıştığını, Çankaya ilçesinde bine yakın üyenin bulunduğunu belirten Geri Dönüşüm İşçileri Sendikası Başkanı Hacı Karaman, “Yıllardır buradayız. Depomuz, geri dönüşüm depomuz… Bizi onurlandırdınız. , Gurur duyduk, çok mutlu olduk” dedi.

“Yıllardır sokak çalışmalarımızla 7’den 70’e kağıtlarımızı topladık, bir hayat yaşıyoruz”

Kılıçdaroğlu, “Hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?” Talep edilen. Karman, “Sokakta büyük sıkıntımız var. Sokakta kağıt topluyoruz… 25 yıldır sokakta kağıt topluyoruz. 7’den 70’e yıllardır sokakta kağıt topluyoruz. işimiz, geçimimizi sağlıyoruz. Meslek edindik ama güvensiz bir iş.” “Sosyal güvencemiz yok.”

Her vatandaş sosyal güvenlikten yararlanmalıdır.

Kılıçdaroğlu, “Sosyal güvenlik olmalı. Çünkü zamanı geldiğinde emekli olmak zorundasınız. Emekli maaşı almanız gerekiyor. Bununla ilgili bir düzenleme yapılmalı. Çünkü her vatandaşın sosyal güvencesi olmalı. Sizin maaşınız yok.” “Siz işveren sayılırsınız” dedi.

“Türkiye’nin her yerinde geri dönüşümcülerin organize ettiği bir şey var mı?”

Karman, “Bu sorunu önce size anlattık. Yıllardır birlikteyiz. Geri dönüşümcüler olarak her zaman yanınızdayız.” Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederken, “Teşekkürler. Ben de İstanbul’a gittim. Gittim. Orada arkadaşlarla beraberdik. Türkiye’nin her yerindeki geri dönüşüm işçilerinin organize ettiği bir şey var mı?” Karman, “Evet efendim” dedi.

“Çok iyi çalışıyorsun, ne gibi bir sorun çıkacak?”Çelik: Siz sandığa gelin, oyunuzu kullanın. Gerisini CHP ve Millet İttifakı’na bırakın.

Bir işçi Kılıçdaroğlu’na “Çankaya Belediyesinden Allah razı olsun. Yıllarca çalıştık. Bize hiçbir şekilde sorun çıkarmadılar” diyen Kılıçdaroğlu, “Çalış, ne sorun çıkar” diye yanıt verdi.

Odaya gitmeyi unutma.

İşçi Kılıçdaroğlu’na, “Sayın Cumhurbaşkanım Allah bu seçimden sonra inşallah başkanlığı bize nasip eder” derken Kılıçdaroğlu, “Sandığa gitmeyi ihmal etmeyin. Mahkemeye mutlaka gidin. Akrabanız var, yakınınız var. Akrabanız var, dostunuz var, Türkiye’nin farklı il ve bölgelerinde arayın, sandığa gitsinler, Oy kullansınlar, Türkiye’nin değişime, dönüşüme ihtiyacı var, uzlaşmaya, kucaklaşmaya ihtiyacı var. kamp kurduk birbirimizi düşman görmeye başladık türkiye buradan defolup gitmeli kim çalışıp ter dökerse onun yanında olmalı medeni hali onun dertlerini çözmesi lazım dertleri varsa ilgilensinler onların dertleri asıl amaç bu cennet gibi bir vatanımız var hepimiz bu memlekette huzur içinde yaşamak istiyoruz bunu sağlamak zorundayız elimden gelenin en iyisini yaparım ve hızlı savaşırsam size yakışanı başarırız sonuç.

“Kimse seni görmezden gelemez”

Karman, “Sayın Cumhurbaşkanı bizim tek sorunumuz yok sayılmak istemiyoruz. Sokaklarda insanlara farklı gözle bakılmasını istemiyoruz. Sonuçta biz belediye ile sokakta çalışıyoruz. yıllardır alın teri akıyor” Kılıçdaroğlu, “Kimse sizi yok sayamaz. Böyle bir şey olamaz. Aslında siz toplumun her gün gördüğü, tanıştığı insanlarsınız. Normalde medeni haliniz sorunlarınızla ilgilenmesi gerekir. Sizi ziyaret etmesi gerekir. Sormalı.” : Bir derdin mi var? Gelecek kaygısı taşıyıp taşımadığını, çocuklarının iyi okullarda okuyup okumadığını ve bu imkanın sana gerekli geliri sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek gerekiyor. Bildiğim kadarıyla akademi dünyasından bazı hocalar bu alanla ilgilendiler ama bunun devlet düzeyindeki yansımalarını bilmiyorum.Tabii ki bir sorun var.Çözümlenmesi gereken sorunlar var dedi.

Bu süreçte sizinle birlikte bu sorunları çözmeyi umuyoruz.

“İnşallah bu süreçte sizlerle bu sorunları çözebiliriz” diyen Karaman’a Kılıçdaroğlu, “İnşallah biz çözebiliriz” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, kendisini karşılayan geri dönüşümcülere, “Birazdan Adana’ya gideceğim. Mail atınca geleceğim dedim. Kimin gönderdiğini bilmiyorum ama 3-4 arkadaş mail atmış, mutlaka gelebilirsiniz.” ”

Geri dönüşüm alanında çalışan bir vatandaş, geri dönüşüm pazarının yeniden açılması çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu da bu konuyu görüşeceklerini bildirdi.

“Neye ceza yazıyorlar senin annen yok senin madalya alman lazım.”

Sıfır Atık Projesi’ne değinen işçi, “Biz yıllardır sıfır atığı uygulayan insanlarız ve bu durumda bunu gönüllü olarak yapıyoruz. Ama bugün hayatında bir kilo atık bile toplamayan insanlar çöpe atılıyor.” Dernekte alkışlandı, övüldü ama bize 600 lira para cezası verdiler”Çöp toplamanın Türkçesi.Onu da getirir misin?” diye sordum. Kılıçdaroğlu, “Ceza konusunda ne yazıyorlar? Senin bir suçun yok. Madalya almalısın” dedi.

“Aranızda bir işbirliği bulamıyor musunuz?”

Kılıçdaroğlu, geri dönüşüm işçileri; İkiniz arasında bir kooperatif oluşturamaz mısınız? Mesela o kooperatife satıyorsun, o kooperatif senin. Dolayısıyla kooperatif bu işleme görevini üstlenirse…” dedi.

“Işık tutmak istediğimiz bu karanlık, kasvetli sistemi siyasete taşımak”

Bir diğer geri dönüşüm işçisi ise “Merhaba efendim gelişinizle bizleri onurlandırdınız. İşçinin ve mazlumun yanında olduğunuzu bir kez daha gösterdiniz. Gelmenizden dolayı gerçekten çok mutlu olduk” diyerek Kılıçdaroğlu’na ziyareti için teşekkür etti. . Emekçi, “Siyasetteki bu kirli, karanlık sistemi aydınlatmanızı istiyoruz. Arkanızdayız” dedi.

“Pazartesi gününden sonra burada tekrar kutlayalım Sayın Başkan.”

Emekci, “Koşulsuz yanınızdayız. Pazartesiden sonra daha güzel günlerde, daha umutlu günlerde bir araya geleceğiz. Pazartesiden sonra yine burada kutlayalım Sayın Cumhurbaşkanı.” Kılıçdaroğlu, “Bence bunda yanlış bir şey yok” yanıtını verdi.

“Herkes vatandaşlık görevini yerine getirip halkın yanına gidip oyunu kullansın”

Kılıçdaroğlu, “Burada önemli olan sandık başına gitmek. Herkesin vatandaşlık görevini yapması ve oyunu kullanması için mutlaka sandık başına gitmesi gerekiyor. Bu bizim için önemli. Ara sıra hocam ben mi gideyim?” Sandık olsun olmasın… Benim işim var. Mahkemeye gitmesi lazım. Bu saatten sonra kimsenin lüksü yok” dedi.

“Ayağa kalk eğilme bok sende”

İşçiler, 5 yıl önce buldukları fotoğrafı Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye etti. Kılıçdaroğlu, kendisine ikram ettiği çay için teşekkür ettikten sonra geri dönüşüm işçileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Geri dönüşüm işçileri, Kılıçdaroğlu’nu “Ayağa kalk eğilme çöpçüler seninle” sloganıyla uğurladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın