medyauzmani.com
“Kayyum ataması demokrasiye aykırı” – Dokuz8haber – Yerel Haberler

“Kayyum ataması demokrasiye aykırı” – Dokuz8haber

Haber: Güldan Kılıç

21 yıl sonra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars’tan milletvekili seçildi. İnan Akgün Alp, CHP’den Kars Milletvekili olarak Meclis’e girdi. Yoğun seçim çalışması nedeniyle bir miktar rahatsızlık hisseden Alp, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Kayyumların görevden alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Alp, “Partimizin ve Atlı Sofra’yı oluşturan partilerin alacağı karar neticesinde kayyum uygulaması keyfi bir uygulama olmaktan çıkacak, ancak yargı kararı çerçevesinde mümkün olacaktır.” .

Kayyum ataması keyfi olamaz

CHP’nin naibe yönelik tutumu ve genel politikası hakkında da konuşan Alp, “Ümit Özdağ, partisi ve sayın cumhurbaşkanımız arasında imzalanan protokol bir çelişki değildir. Sayın Özdağ ile imzaladığımız protokol çerçevesinde şunu belirtiyoruz: terörle mücadelede, yargı kararı çerçevesinde terörle bağlantısı tespit edilen mahalli idarelerde yönetici yerine devlet görevlisi atanması uygulamasına devam edilecektir.Bu protokolü sahip olduğumuz koruyucu politika ile değerlendirmek gerekmektedir. altıgen tablonun kurucu tarafları ile kurduğumuz ortak anlaşma metninde yerel yönetimler başlığı altında yer vermiş bulunmaktayız.Ortak protokol metninde yer alan hükümlere göre, Seçilme hakkını kaybeden veya görevden alınan belediye başkanının yerine geçecek kişi Belediye Meclisi tarafından seçilecektir. Bununla birlikte Sayın Özdağ ile imzaladığımız protokolde devlet görevlisi atanma talebi değerlendirilirse maddesinin, müşterek protokolümüz ile belediye meclisinin her üyesinin devlet memuru olması hükmüne aykırılığı yoktur. ancak yargı kararı ile mümkündür. Bu nedenle Sayın Özdağ ile imzaladığımız protokol çerçevesinde kayyum talebinin yargı kararı çerçevesinde olabileceği hükmü ortak politika metnimizle örtüşmektedir. Dolayısıyla Partimizin kararı ve Atlı Sofrayı oluşturan partilerin kararına göre kayyum uygulaması keyfi bir uygulama olmayacak, yargı kararı çerçevesinde mümkün olacaktır.

Fotoğraf 1685105157

BBDSO' f "Film müziği sezonunun finali " konser

BBDSO’nun “Soundtrack Sezon Kapanışı” konseri

Mücadelemiz Kars ve Diyarbakır’dan devam edecek.

Alp, MP çıkarma sürecini de değerlendirdi. Partimizin 21 yıl sonra Diyarbakır ve Kars’tan milletvekili seçilmesinin bölgeye yönelik siyasi değişimleri ve bugüne kadar ulaşamadığımız kesimlere ulaşmak için gösterdiğimiz çabayı elbette etkilediğini anlattı.

Gardiyan hakkında değerlendirmelerde bulunan Kars Yeşil Sol Parti Milletvekili Gülistan Kılıç Koçicet’in sadece HDP’li belediyelere bir talebi değil, kentte yaşayanların iradesine de bir müdahaledir.

Koçice, kayyum atanmasına ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü: “AKP zaman zaman saldırıyor. Bu saldırı dalgasının daha sistemli bir şekilde devam ettiğini görüyoruz. Bu saldırı dalgasının başında halkın seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesi gelir. Nitekim kayyum uygulamasını da bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Sadece HDP’li belediyelerde sekreter atanması HDP üzerinde bir baskı oluşturmuyor. Aynı zamanda o şehirde yaşayan ve o şehirde yerel yönetimlerin hizmetlerinden faydalanması gereken herkesin hizmet hakkının, özellikle de seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesidir. Bu anlamda bunun aslında çağ dışı bir uygulama olduğunu ve sömürge hukukunun bir sonucu olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Kayyum uygulamasının Kürt belediyeleri ve Kürt illeriyle sınırlı olmadığını zaman içinde gördük. Önce Diyarbakır’da ve çevre illerde kayyumlar atandı ama zaman geçtikçe bu uygulamanın tüm Türkiye’ye yayılmak istendiğini anladık. Bizle sınırlı kalmayacağını, tüm Türkiye’ye yayılacak bir uygulama olduğunu, AKP’nin belediyelerin kaynaklarına el koyarak, yandaşını kirayla, çatıyla besleyerek bununla ayakta kalmaya çalıştığını açık ve net bir şekilde görüyoruz. . . ”

Sekreter atamak demokrasiye aykırıdır.

Günümüzde demokrasinin ölçüsünün çok açık ve net olduğunu, halkın seçme ve aday olma iradesinin yerel yönetimlerin temeli olması ve güçlendirilmesi gerektiğini kabul ederek, “Bu anlamda yeni yönetim gerçekten demokrasi istiyorsa en önemlisi de budur. buna uymak, yerel yönetimleri güçlendirmek ve halkın iradesini tanımaktır unvandır.Kars’ta belediyemize kayyum atanmıştır ve şu anda kayyum tarafından yönetilmektedir.Söz yönetimi iş veya hizmet gibi algı oluşturmaktadır. zaten burada yapılıyor böyle bir şey yok kayyum belediye kaynaklarıyla AK Parti için kampanya yürütür seçim propagandası yapar seçim yardımları dağıtır bu anlamda dün nasıl mücadele ettiysek bugün de mücadele edeceğiz bu ülkede demokrasiyi tesis etmenin ve bu ülkede temel hak ve hürriyetleri tanımanın yolu hukukun üstünlüğünden geçer. Yasama, yürütme ve yargı kuvvetler ayrılığının tesis edilmesinden geçer. sistem, demokratik bir cumhuriyet. Bir demokraside, sömürge yönetiminin eski sömürge hukukuna, örneğin kayyumlara uygulanması, deterministik olamaz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın