medyauzmani.com
Kayseri’de tarihi bir caminin büyük restorasyonu – Yerel Haberler

Kayseri’de tarihi bir caminin büyük restorasyonu

Kayseri Belediye Başkanı Dr. Memdueh Büyük Kılıç, Kahramanmaraş’ta 1490-1515 yılları arasında yapılan ve depremde hasar gören tarihi Boğazkesin Camii’nin restorasyon ve çevre düzenlemesini Mehmet Özel Büyükşehir Belediyesi (KAYSERİ İGFA) tarafından yapacaklarını bildirdi.
Kayseri Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyük Kılıç, Kahramanmaraş’ta 1490-1515 yılları arasında yapılan ve depremde hasar gören tarihi Boğazkesin Camii’nin restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi tarafından yapacaklarını bildirdi.

Kahramanmaraş’ın tarihi kent merkezinde kalenin güneyinde yer alan tarihi Boğazkesin Camii, Kahramanmaraş’ı vuran depremlerde hasar gördü. Caminin Hacı Ali Ağa tarafından yaptırıldığı arşiv kayıtlarından anlaşılan Oddev Bozkurt ekmeği yapıcı Beyliğin son döneminde 1490-1515 yılları arasında Bey.

Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Meclisi Başkanı Dr. Mamduh Büyük Kılıç’ın başkanlığındaki toplantıda, Tescilli Kültür Varlığı olan Kahramanmaraş’ta bulunan Boğazkesin Camii’nin restorasyon ve çevre düzenlemesi için ruhsat başvurusu kabul edildi ve bu yöndeki gerekli başvurular oybirliğiyle kabul edildi.


Memduh Büyükkılıç’tan 14 Mart mesajı

Kayseri ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin deprem bölgesindeki illere yönelik yürüttüğü çalışmalar Büyükşehir Meclisi’nde de gündeme alınarak, Meclis’te yeni ihtiyaçlara yeni destekler oylandı. Bu kapsamda merkez üssünde bulunan Boğazkesin Camii’nin restore edilerek güzelleştirilmesi kararı TBMM’de oylamaya sunuldu.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Mart 2023 meclis toplantısında 34 ana gündem ve 32 ek gündem maddesi olmak üzere 66 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Kayseri Belediyesi ile Kurumlar Genel Müdürlüğü arasında protokol imzalayarak Kayseri Belediye Başkanı Dr. Mamdouh Buyukelich veya Genel Sekreteri Hussein Beihan’a yetki verilmesi talebi de tartışıldı. Talep, meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

“Orada hizmetlerimizi seferber etmek için size oy verin…”

Belediye Başkanı Büyük Kılıç, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş deprem bölgesinde yapılan hizmetleri taçlandırmak amacıyla Boğazkesin Camii’nin restorasyon ve çevre düzenlemesini yapacaklarını belirterek, “Orada hizmetlerimizi taçlandırmak için biz de buradayız. Yıkılan tarihi camimizin restorasyonunu sizlerin oylarıyla üstleneceğiz.İşletmelere Genel Müdürlük ile protokol imzalıyoruz.Tekrardan vedalaşıyoruz.”

Büyükkelia, depremde yıkılan Ulu Camii ve Bozkesen Camii’nde incelemelerde bulundu.

Deprem felaketine tanık olan Kahramanmaraş’ı ziyareti sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyük Kılıç, depremde hasar gören Ulu Cami ve Boğazkesin camilerini de ziyaret ederek, burada dua ederek, yeniden tarihi camilerde ibadet edebilmeyi diledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın