medyauzmani.com
Kaş Belediyesi Patara’da arazi satıyor – Yerel Haberler

Kaş Belediyesi Patara’da arazi satıyor

Haber: Av. Elifsu Dilek Şen

Kaş Çevre Derneği tarafından yapılan açıklamada,Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde bulunan araziler ihale usulü satışa çıkarıldı.

3 Nisan 2023 tarihli Kaş Belediye Meclis Toplantısında AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oyları ile Patara’daki dört ayrı parselden oluşan 43 dönüm(43.000 m2) arazinin satışı kararlaştırılmıştı. 22 Kasım 2023 tarihinde bu dört parselden ikisi 76 Ada 1 Parsel (2.764,71 m2) ve 80 Ada 1 Parsel (4.980,23 m2) toplam 28.700.000TL satış bedeli ile pazarlık usulü ihaleye çıkarılacak.

PATARA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ VE KOOPEARTİFLER

Likya uygarlığı’nın başkenti Patara, barındırdığı tarihi, kültürel ve doğal değerler sebebiyle Arkeolojik ve Doğal Sit olarak tanımlanmış, 1990 yılında da Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmişti.

Patara sahili nesli tükenme tehlikesi altında olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama ve yumurtalama alanlarından biri olarak sayılıyor. Bu alandaki bioçeşitliliğin koruması için Türkiye, Birleşmiş Milletler Çevre Programı kapsamında Barselona sözleşmesine imza atan 21 ülke arasında bulunuyor. Ayrıca deniz kaplumbağalarının korunması için BERN (Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması) sözleşmesine de taraf teşkil ediyor.

Patara Antik kenti kazı çalışmaları sırasında Nekropol Alanı olduğu anlaşılan araziler korunması gerekirken 2008 yılında düşük yoğunluklu yapı izni verilmesiyle kooperatiflerin ikinci konut/villa alanına dönüşmüştü. 2023’e geldiğimizde 800’ün üzerinde ikinci konut inşaatıyla, Antik Kent alanı içinde tarihin üzeri betonla örtüldüğü gibi artan yapılaşmanın getirdiği insan faaliyetleri nesli tükenme tehlikesi altında olan Caretta Caretta’ların yuvalaması ve çoğalmasını da olumsuz etkiliyor.

Kaş Belediyesi’nin Patara halkına ait arazileri satması daha fazla yapılaşmayı beraberinde getirecek. Patara gibi üç farklı koruma statüsü bulunan UNESCO Dünya Mirası Listesine aday özel bir alanın, hem Anayasamızın 63. maddesinin hem de Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin hiçe sayılarak satışa çıkarılıp yapılaşmaya açılmasına HAYIR! denilmesi gerektiği Kaş Çevre Derneği tarafından belirtildi.

photo1700467389photo1700467429

 

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın