medyauzmani.com
Kanada’da emsal: Orta parmağı göstermek anayasal bir hak – Yerel Haberler

Kanada’da emsal: Orta parmağı göstermek anayasal bir hak


İranlı kadınlar: Eğitim hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz

Kanada’nın frankofon eyaletlerinden biri olan Quebec’teki yargıç Denis Galiatsatos, bir kişinin başka bir kişiye orta parmağını göstermesi davranışını “konuşma özgürlüğü” olarak nitelendirdi.

Mahkeme 26 sayfalık gerekçeli kararında, söz konusu davranışın kibar veya medeni görülmemekle birlikte anayasal haklar arasında tanımlanan ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildiğini belirtti.

Yargıç Galiatsatos, karar hakkında “Dürüst olmak gerekirse, birine parmakla işaret etmek suç değildir.” dedi.

Olay, Quebec eyaletinin Beaconsfield kasabasında meydana geldi. 45 yaşındaki öğretmen Neil Epstein, orta parmağını gösterdiği ve tartışan bir komşuyu tehdit ettiği için Mayıs 2021’de tutuklandı. Mahkeme, Epstein’ı beraat ettirdi ve tutuklanmasının bu temelde adil olmadığını söyledi.

Yerel basına göre, Epstein ile 34 yaşındaki komşusu Michael Naccache arasındaki gerilim eski zamanlara kadar uzanıyor. Son tartışma sırasında, Epstein bir elektrikli alet kullanırken tartışmaya yönelik tehditlerde bulundu. Cevap olarak Epstein, komşusuna orta parmağını gösterdi. Al-Nakqash, komşusunun onu kendi elleriyle katletmekle tehdit ettiğini iddia etti. Ancak mahkeme bu iddiaları doğru bulmadı ve orta parmak göstermeyi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

“Kibar, büyük ya da beyefendi olmayabilir, ama o bir suç değil.”

Agence France-Presse’nin haberine göre hakim, kararında şu ifadeleri kullandı:

“Orta parmağı göstermek, her Kanadalı için ilahi bir haktır. Sivil, kibar veya nazik olmayabilir. Ancak, herhangi bir cezai sorumluluk teşkil etmez.”

Yargıç ayrıca Davacı Al-Naqqash’a, 34 yaşındaki sanık öğretmene karşı yaptığı tehditlerden dolayı yargılanmadığı için kendisini şanslı hissetmesi gerektiğini belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın