https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kamera arkası: Erdoğan bir taşla iki kuş vurmak istiyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Kamera arkası: Erdoğan bir taşla iki kuş vurmak istiyor

Kamera arkası: Erdoğan bir taşla iki kuş vurmak istiyor

Sözcü Deniz Zerk, “Erdoğan sahaya ‘as’ koyarak bir taşla iki kuş vurmak istiyor” dedi.

Temel hedef, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki (en iyi ihtimalle) 5 puanlık farkı kapatmak. Deprem, sel gibi felaket üstüne felaketler, vaatler ve eylemlerle hükümetin oy almasını zorlaştırıyor. Bu yüzden başka bir yol haritasına ihtiyaç var. Zyrek, “Bu yol haritasıyla ilgili ilginç ayrıntılar var” dedi ve ekledi:


Bakan Koca’dan tedavi gören depremzedelerden açıklama: 9 bin 881 depremzedenin tedavisi sürüyor

1- İttifakın genişletilmesi: Hodabar ve Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na katıldı. Erdoğan’ın stratejistleri, her iki partinin de katılımıyla Kürtlerden ve muhafazakar Türklerden iki puan almayı umuyor.

2- Uluslararası Sünnet Kızılhaç Partisi tabanını kutuplaştırmak: Kılıçdaroğlu’nun Halkların Demokratik Partisi ile görüşmesini ve Halkların Demokratik Partisi’nin açıklamalarını partinin ulusal tabanına karşı kullanmak. İYİ Parti tabanından Cumhur İttifakı’na en az 3 puan çekin.

3- Kılıçdaroğlu muhaliflerinin görünmeyen desteği: Vatan Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce aksini söylese de, iktidar stratejistleri Kılıçdaroğlu’na muhalefet eden herkesi muhalefetin dörtte birinden saflarında görüyor. Erdoğan’ın seçim stratejisini oluşturmakla görevli yetkililerden biri, Kılıçdaroğlu’nun yüzde 50’nin altında kalabileceğini ve İnce’nin alacağı oylar sayesinde ilk turda kazanamayacağını ve bunun da Erdoğan’ın şansını artıracağını belirtti. AKP’nin perde arkasında Erdoğan’ın İnce’yi Kılıçdaroğlu’na karşı güçlendirmek için iletişim kurmaylarına (İnce’nin haberi olmadan) her türlü desteği vermek istediği söyleniyor. Sosyal medyada sık sık Erdoğan ve İnce’nin yakında ikinci tura kalacağına dair anketler ve yorumlar görürseniz şaşırmayın.

4- Milletvekili seçimlerine bağlı kalma: Yapılan değerlendirmede Cumhur İttifakı’nın milletvekilliği seçimlerindeki başarısızlığının cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğrudan ve olumsuz etki ettiği tespit edildi. Bu nedenle Temsilciler Meclisi genel seçimlerinde oyları artıracağına inanılan kararlar alınmıştır. Bunlardan biri de “tanınmış isimlerin” milletvekili adayı olması.

Eski bakan Mehmet Şimşek’in de Gaziantep’te AKP’den milletvekili olacağı konuşulmasına rağmen parti kurmaylarına bu bilgiyi teyit edemedim. Gaziantep’ten eski Adalet Bakanı Abdülhamid Gül’ün yeniden aday olabileceğini söyleyen Zerik, “Meclisin perde arkasından bir gazeteciye ‘Aday adayı mısınız’ diye soran Erdoğan, bazılarını da tanıtabilir. tartışma programlarında tanınmış gazeteciler.” milletvekili adayları olarak.

“Erdoğan sahaya ‘as’ koyarak bir taşta iki kuş vurmak istiyor” diyen Zerk, “Yani bir yandan güçlü adaylar kazanmak istiyor, diğer yandan da bu tür ciddi adımlar atıyor. ‘muhalefete düşme’ durumunda aslardan muafiyet olarak.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın