https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Jeomühendislerden risk altındaki hastaneler raporu - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Jeomühendislerden risk altındaki hastaneler raporu

Jeomühendislerden risk altındaki hastaneler raporu


Bakan Coca’dan sel açıklaması

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Zozer’in haberine göre; Okulların ardından Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) deprem riski yüksek olan hastaneleri ve aile sağlığı merkezlerini bilimsel olarak belirledi.

Bir önceki raporunda deprem riski taşıyan 4 bin 159 okulu ortaya koyan JMO, 616 hastanenin yıkıcı etkileri olan depremlere neden olabilecek bölgelerde bulunduğunu belirledi.

JMO’ya göre deprem riski yüksek hastanelerin 163’ü İstanbul’da bulunuyor. Benzer şekilde İzmir’de 45, Manisa’da 40’a yakın hastane yüksek deprem riski altında faaliyetlerini sürdürüyor. JMO’nun bilimsel çalışmasına göre 616 hastaneden 196’sı çok yüksek risk altındayken, 92 hastane çok daha yüksek risk altında.

2019’dan sonra inşa edilen 4 hastaneden 1’i

JMO çalışması kapsamında, 2019 yılından sonra inşa edilen ve deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde yer alan 2.000 hastane ve sağlık ocağını inceledi. JMO, bu hastaneleri yıkıcı kuvvetin en yüksek ivme değerlerine sahip 3 farklı senaryoda test ederek, ivme değeri 0,40 g ve üzerinde olan yıkıcı bir deprem yaşayacak hastane sayısının 616 olduğunu belirlemiştir. Buna göre en az 1 2019’dan sonra inşa edilen her 4 hastaneden biri Türkiye’nin her yerinde deprem riskiyle karşı karşıya.

JMO’nun hazırladığı rapora göre 196 hastane, ivme değeri 0,50 g ve üzerinde olan ve etkisi daha yıkıcı olan deprem riski altındadır; İvme değeri 0,60 g ve üzerinde olan deprem riski taşıyan 92 hastane bulunmaktadır. Raporda 14 hastanenin 0.68g ve 0.75g gibi olağan dışı ivme değerleri ile çok büyük depremler yaşayacağı belirtildi.

Özel hastaneler de incelenmeli

Sağlık Bakanlığı’nı riskli hastaneler konusunda davet eden JMO yönetimi, bakanlıktan bu konudaki öncelik sırasını dikkate alarak tüm sağlık tesislerinin gözden geçirilmesini istedi. Yetkililer, kabul edilemez jeolojik alanlar üzerine inşa edilen ve mühendislik özellikleri zayıf olan sağlık tesisi binalarının ve fay kapsama alanı içindekilerin yıkılarak daha güvenli alanlara taşınması çağrısında bulundu. JMO, diğer bölgelerdeki kamu ve özel hastanelerin de gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın