medyauzmani.com
İstinaf, faili meçhul cinayetler davasında ‘beraat ve zamanaşımı’ dedi – Yerel Haberler

İstinaf, faili meçhul cinayetler davasında ‘beraat ve zamanaşımı’ dedi

İstinaf Mahkemesi, 1990’lı yıllarda Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin aralarında eski İçişleri Bakanı ve dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, dönemin Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin ve eski MİT yöneticisi, Emekli Albay Korkut Eken’in de aralarında bulunduğu 18 sanıklı davada verilen beraat kararlarını yerinde buldu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, mahkeme, Abdulmecit Baskın ve Behçet Cantürk cinayetleri yönünden dosyanın zamanaşımından düşmesine, diğer cinayetler yönünden ise beraat kararının yerinde olduğuna hükmetti.

Dosya Yargıtay’a gidecek

Karara, üyelerden biri 160 sayfa muhalefet şerhi düştü. Dosya Yargıtay’a gidecek.

2013 yılında görülmeye başlanan davada, daha önce verilen beraat kararı 2021 yılında İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmuş ve sanıklar yeniden yargılanmıştı. Kararda, sanık Ayhan Çarkın’ın beyanlarının yeterince tartışılmadığına dikkat çekilirken, “cinayet mermilerinin aidiyetlerinin araştırılması” istenmişti.

Ağar’ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında, söz konusu İstinaf kararı sonucu yeniden yargılama başlamış, ancak 26 Mayıs 2023 yılında bir kez daha beraat kararı verilmişti. Mahkeme, İstinaf Mahkemesinin beraat kararını bozmasına rağmen ilk kararında ısrarcı olmuştu. Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin görülen davada verilen beraat kararlarını yerinde buldu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın