medyauzmani.com
İstanbul raporu maddeleri geçerli olmadı! – Yerel Haberler

İstanbul raporu maddeleri geçerli olmadı!

AFAD, İstanbul için 2021 yılı boyunca üzerinde çalıştığı İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planını (IRAP) 2022 yılı başında tamamlayarak yayınladı. 394 sayfalık planı inceleyen İBB İYİ Parti Grup Sözcüsü Dr. Swat Sari, Uluslararası Eylem Planı’nın birçok maddesinin uygulanmadığına dikkat çekti. Sarri, “IRAP’ta herkes ne yapacağını biliyor ama bir şey yapılmadı. Kimse sorumluluk almıyor” dedi.

Yıkımı önerilen bina sayısı 517 bin

Sarı, IRAP raporuna göre 2022’den itibaren her yıl bölgelerdeki tehlikeli binaların yüzde 10’unun kentsel dönüşüme dönüştürülmesi gerektiğini, raporda 37 bölgede tespit edilen 517 binanın derhal yıkılması tavsiye edildiğini söyledi. Plana göre, geçmiş afetlerde orta derecede hasar gördüğü tespit edilen binaların yıkılması tavsiye ediliyor.

Fırınlara ve hamur işlerine dikkat edin


İstanbul için geri sayımda çalışmalar hızlandı

İstanbul genelinde binaların bodrum katlarında yer alan 4 bin fırın ve pastanenin imalat sırasında ürettikleri ısı nedeniyle tüm binanın demir ve betonunu etkilediğine dikkat çeken Sarı, “Ruhsatsız faaliyet gösteren tüm işyerleri incelenmeli. Yerel belediyeler incelenmeli.” Uygun olmayan alanları kapatın.”

Sarı, bölge belediyelerinin 2023 yılına kadar kentsel dönüşüm strateji belgeleri hazırlaması ve kentsel dönüşüm ofisleri kurması gerektiğine de değindi.

Hava yolunun ve tünelin kaderi

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması gereken Haliç-Küçükçekmece arasındaki TEM ile E-5 arasındaki karayolu tünelinin IRAP’ta da belirtildiği gibi inşaatının durumunu ve hava hattı inşaatının akıbetini de sordu. TEM otoyolunun orta refüjünde.

İnşaat planı değişiklikleri

Sarı, “AFAD İRAP raporunda İstanbul’daki yapıların büyümesine dayalı tüm plan değişikliklerinin durdurulması talimatı verildi. 2022’den itibaren ne yaptık? Bu talimatlara uyuldu mu? IRAP raporuna göre 2022’den itibaren imar süreci” Boş parsel ruhsatları askıya alınmalı, yoksa 5 yıl yapılandırılmamalı, bürokrasi bu karara uydu mu?” Sorular sorun.

Yollar kapanırsa ne insani yardım ne de lojistik destek gitmez.

Sarı, “İstanbul’da 190 bin tehlikeli yapının yeniden inşa edilmesi yıllar alacağına göre, afetin etkilerini azaltmak için deprem sonrası önlemleri acilen almalıyız. Bu yollar kapatıldığında ambulans geçmeyecek, lojistik destek sağlanamayacak. ve ekipler enkaza erişimi kurtaramaz.” Sarı şu önerilerde bulundu:

deprem vergileri

“İlçe belediyelerimizde afet ve deprem amirlikleri kurulabilmesi için acil durum yollarında lojistik ve ilk yardım; asgari düzeyde motosiklet ve bisiklet temin edilmeli ve belediyelerimizde ilk yardım ekipleri oluşturulmalıdır. Günlerdir enkaz altında yardım bekleyen insanlar, “Bu teklifler acildir. İstanbul’da insanlar hangi toplanma ve ikamet alanlarına nasıl ulaşabileceklerini biliyorlar mı? Milletten kesilen 38 milyarlık deprem vergisi ödenmezse, hayata geçirmeliyiz” Kentsel dönüşümün önünü açmak amacıyla harcansa bugün İstanbul’da deprem korkusuyla yaşamazdık.”

Binalarda kimlik kartı takılı değil

Sarı IRAP raporunda uygulanamayan afet eylemlerini ise şöyle özetledi:

“IRAP’ta, 20’den fazla çalışanı olan işyerlerinde acil ilk yardım eğitiminin verilmesi öngörülüyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, ilçe belediyelerine, binaların risk derecesini gösteren kimlik kartının girişlere asılması talimatını verdi. binaya göndermiş ve bu süreci 2023 yılına kadar tamamlamalarını istemiştir.

Ayrıca bölgelerdeki Afet Şube Müdürlükleri ve personelinin istihdamının 2022 yılında tamamlanacağı varsayılmıştır. Mahallelerin afet sonrası kurulacak çadır alanlarındaki alt yapı tesislerini 2023 yılında bitirmeleri gerekmektedir. Afet durumunda kullanılması amaçlanan acil durum tahliye yollarının otoparklardan temizlenmesi gereklidir.”

İmar için toplanma yerleri ve çadırlar nasıl açıldı?

doktor. Suat Sarı, İstanbul’da sismik toplanma alanları ve çadırların nasıl inşaata açıldığını da örneklerle anlattı.

* Abide-i Hürriyet Parkı: Seyşeller için çadırkent alanı olarak ayrılmıştır. Bunun üzerine Çağlayan İstanbul Adalet Sarayı yapılmıştır.

* Kartal Adliyesi: Arazi su toplama alanı ve deprem sığınağı olarak görülürken inşaata açıldı.

* Levent İETT Garajı: İlçedeki tek toplanma alanıydı. Plan değişiklikleri ile yüksek yoğunluklu kuleler inşa edildi. Bir safir gökdelen inşa edildi.

* Şişli Trump Tower: Çadırkent iken rezidans ve alışveriş merkezi olmuş.

* Bomonti Antel: Şişli’deki bu arazi aynı zamanda çadırkent olarak da kullanılıyordu. Pist alanı, bir deprem durumunda helikopterlerin inebileceği yerdi. 30 katlı rezidans yapıldı.

* Basın Ekspress AVM ofis binaları: Yenibosna’da Basın Ekspress Yolu üzerindeki bu alan çadır alanı olarak ayrılmıştır. Bina açıldı ve üzerine Starcity outlet ve Ağaoğlu ofis kompleksleri yapıldı.

* Zorlu Center: Beşiktaş’ın arazisinde Karayolları Genel Müdürlüğü binası vardı. Deprem olursa toplanma yeri olacak. Ankara imar planı hazırlanmış ve satışa sunulmuştur. 232.000 m2 inşaat hakkı olmasına rağmen 615.000 m2 inşaat yapılmıştır.

* 16/9 Kuleler: Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki deri fabrikaları taşınırken bu alanın çadırkent olarak ayrılması planlandı. Ancak inşa edildi.

* Koro Florya: Hastane alanı gibi görünen bu arsa önceki dönemde İBB tarafından ticari olarak geliştirildi. 84.000 m2 (490 m2) yapılması planlanırken 280.000 m2 inşaat yapılmıştır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın