https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İspanya’da 35 milyon seçmen yerel seçimler için Pazar günü sandık başına gidiyor – Yerel Haberler

İspanya’da 35 milyon seçmen yerel seçimler için Pazar günü sandık başına gidiyor

Ülkenin 17 özerk hükümetinden 12’si (Aragon, Asturias, Kanarya Adaları, Balear Adaları, Cantabria, Castilla-La Mancha, Madrid, Valencia, Extremadura, La Rioja, Navarra ve Murcia), Ceuta ve Melilla kentlerinde. Kuzey Afrika topraklarında 8 bin ve 131 belediyede yapılacak seçimler ülke siyasi tarihinde birçok ilklere sahne olacak.

Bunlardan ilki, belediye meclisi aday listesini 2019’daki son seçimlere göre yüzde 260 artıran, şu anda ülkenin üçüncü büyük siyasi partisi olan aşırı sağcı Vox ve aktif olan EH Bildu partisi. Bask Ülkesinde. ETA terör örgütüyle bağlantılı olarak geçmişte hüküm giymiş 37 kişiyi aday gösterdi.

İlk kez bir siyasi parti, seçimlere sadece Müslüman adaylarla katılıyor.

Ayrıca İspanya’da ilk kez bir siyasi parti, tamamı Müslümanlardan oluşan aday listesiyle seçimlere katılacak.Doğu Tokyo’da 6.2 büyüklüğünde deprem

Ceuta’da 2014 yılından beri faaliyet gösteren ve şu anda 25 sandalyeli parlamentoda iki üyesi bulunan Onur ve Vatandaşlık Hareketi (MDyC) adlı siyasi parti, aday listesini ilk kez tamamen Müslüman vatandaşlar arasından seçti.

İspanya genelinde 800.000’den fazla Müslüman yerel seçimlere kaydolmuş olmasına rağmen, Ceuta ve Melilla şehirleri dışında Müslümanların siyasi hayata katılımlarının çok sınırlı ve düşük olması dikkat çekicidir.

Yerel seçim sonuçları genel seçimi ön plana çıkarıyor

Bu yerel seçimlerde sandıktan çıkacak siyasi tercihlerin ülkede yıl sonunda yapılması beklenen genel seçimlere ışık tutması bekleniyor.

Kamuoyu yoklamaları, koalisyon hükümetinin ana sol azınlık ortağı olan Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) yüzde 30,2 ile ülkede en fazla oyu alacağını gösteriyor. Parti. İktidardaki ortaklar, aşırı sol Unidas Podemos (UP) ve aşırı sağ muhalefet Vox, yüzde 8’de kalacaklarını gösteriyor.

2019’daki son yerel seçimlerde Sosyalist İşçi Partisi %29,26, PP %22,23 ve Vox %2,9 oy aldı.

Son seçimde yüzde 8,25 oyla üçüncü parti olarak çıkan Liberal Yurttaş Partisi’nin (C), parti içindeki liderlik ve bölünme sorunu nedeniyle bu seçimde yüzde 1’in altında kalacağı tahmin ediliyor.

İspanya’nın ilk koalisyon hükümeti olan PSOE ve UP’nin toplam oyu 2020’de iktidara gelmesi beklenirken, sağda olası yeni bir koalisyon olarak ortaya çıkan PP ve Vox’un toplam oyu da siyasi haritayı çizecek. Genel seçimler öncesi ülke.

Federasyondan ayrılan Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Susana Diaz liderliğinde kurulan ve federasyona alternatif olarak sunulan yaklaşık 10 küçük sol partinin katılımıyla kurulan Sumar (Katılım) partisi tercihini bu seçimlere katılmamak.

Postayla oy kullanmada yolsuzluk skandalı

Öte yandan, bu yerel seçimlerde en çok tartışılan konu, postayla oy kullanmada ortaya çıkan yolsuzluktu.

Melilla, Almeria, Alicante, Cáceres, Zamora ve Tenerife gibi şehirlerin bazı mahallelerinde siyasi partilerin veya bağımsız adayların posta yoluyla oy kullanmada para (100 ila 150 avro) karşılığında oy satın aldıkları ortaya çıktı.

Yürütülen soruşturmalarda 17 kişi tutuklanırken, PSOE ve PP gibi büyük siyasi partilerin bazı temsilcileri de zan altında bırakıldı.

Mevcut yasaya göre postayla oy istemek ve belge almak için kendinizi tanıtmanız gerekse de, oylar iadeli taahhütlü postayla gönderildiğinde bir kişinin kimliğini belirtmesini gerektiren bir hüküm yoktur.

Bu nedenle belgelerde tahrifat yaparak oyları satın alan kişinin, adayı için seçtiği oyu zarfa koyup postaneye götürdüğü bildirildi.

Dört yıl öncesine göre yaklaşık 243 bin seçmenin daha oy kullanacağı yerel seçimlerde en çok merak edilen sonuçlar arasında, özerk Madrid yönetimi ve Halk Partisi’nin çoğunluğu elinde bulundurduğu belediye başkanlığı ile Barselona’daki belediye başkanlığı, ​Ada Colau’nun üçüncü kez seçilmeyi hedeflediği Valencia, Aragon ve Extremadura bağımsız hükümetler olarak kabul ediliyor.

Sağlık, ekonomik kriz ve göç konularının öne çıktığı yerel seçimlerde 60 bini aşkın belediye meclis üyesi ve özerk bölgeden toplam 736 milletvekili seçilecek.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın