https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İskenderun’da depremzedeler için kullanılan spor salonunun boşaltılması istendi. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » İskenderun’da depremzedeler için kullanılan spor salonunun boşaltılması istendi.

İskenderun’da depremzedeler için kullanılan spor salonunun boşaltılması istendi.

İskenderun Belediyesi’ne ait spor salonu, Rotary Kulübü, Ekmek ve Gül’ün Mustafa Kemal Mahallesi’nde kurduğu çadır kent için depo ve çamaşırhane olarak kullanıldı. Bugün İskenderun Valiliği ve Hatay il yetkilileri spor salonunun boşaltılmasını ve sivil yardım ekiplerinin çadırlardan çıkarılmasını talep etti. Depremzedelerin bildirdiğine göre bunun nedeni, kaymakamlığın resmi ekiplerle bölgeyi kontrol etmek istemesiydi. Ancak sivil ekiplerin sahayı terk etmesini istemeyen depremzedeler, spor salonu önünde kaymakamlık ve resmi ekiplere karşılık verdi. Depremzedelerin tepki göstermesi üzerine spor salonu önüne polis ekipleri sevk edildi.

Depremzedelerden biri, spor salonuna kurulan çamaşır makinesinde bir aydır yıkamadıkları kıyafetlerini yıkamaya başlayınca resmi ekiplerin müdahalesiyle karşılaştıklarını bildirdi. anlamadık Gönüllüler olmasaydı hayatta kalamazdık. (bir gönüllüyü işaret ederek) Bir aydır burada. Gönüllülerin getirdiği eşyaları indireceklerdi, biz de kabul etmiyoruz.

Biz gönüllüler gidiyoruz, biz de gidiyoruz.

“Gönüllüler gidince biz de gideceğiz” diyen vatandaş, gönüllülerin kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.

Bir depremzede, “Askerler buraya geldi çekildiler. Subaylar geldi geri çekildiler. Burada korunmuyoruz. Gece tuvalete gidemiyoruz. Üzüldük, çadırlarımız rahatsız. Burada korunmak istiyoruz. Korunmak istiyoruz.” korunmuyor” dedi.

Depremden sağ kurtulan bir diğer kişi ise geçen hafta genç bir kadının tacize uğradığını öne sürerek, “Geçen hafta küçük bir kız çocuğu tuvalete giderken alay edip taciz ettiler. Kimsenin umurunda değil” dedi.

“Çocuklarla birlikte donarak ölüyorduk” diyen depremden sağ kurtulan diğer kişinin ise gönüllüler sayesinde hayatta kaldıklarını doğruladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üçüncü gün, Rotary sivil toplum ekibi. Yeşil çadırları kurdular. Yeşil çadırları kurduktan sonra insanlar onları ateşin yanına arabalara koymaya başladılar.”

“Donarak ölecekti.”

Bir başka yerli, ilk günlerdeki durumunu aktararak, “Bunlar olmasaydı bir yaşındaki torunum donarak ölecekti” dedi.

Ekmek Gül gönüllüsü, insanlara yardımda bulunduklarını belirterek, “İnsanlar çıplak. Hiçbir şeyleri yok. Ben bez veriyorum, hasta bezi veriyorum. Devletin yapması gerekeni yapıyorum. İşime karışılıyor.”

Soran vatandaş: Neden ölüme terk edildik? İktidara tepkisini şöyle gösterdi:

“Neden hayatımızı zorlaştırıyorlar? Çekme makineleri ne demek? Geldik bile bir ay adressiz ve oyunsuz. Kilitler koyup durduruyorlar. STK’lar bizi kanatları altına almak zorunda değil. Ama ne yapalım?” ; Depremden sonra STK’ların önemi STK’nın kanatları altındayım, hükümetim nerede Hükümetimin kanatları altında olmak istiyorum Türk vatandaşıyım Depremden çıktık, soğuktan öleceğiz.

“kovalanıyoruz”

Şimdi burada taciz ediliyoruz. Neden taciz ediliyoruz? Yer olmadığı için Rotary ekibinden ayrı yapılır. Bu yapılmamalıdır. Hepimiz Türkiye vatandaşıyız. Hepimizin hakları var ve haklarımızı görmek istiyoruz. Biz ikinci sınıf vatandaş değiliz.”

Parti ayrımı yapmadıklarını vurgulayan bir vatandaş, “Partiydi, neydi bu, hiçbir şey umurumuzda değil. Biz ayakta kalmaya çalışıyoruz” dedi.

“AFAD Çadırına yatak ve yorgan dahil değildir”

Depreme rağmen gönüllü çalıştığını söyleyen vatandaş, “Hiçbir siyasi partiye üye değilim. Bu saatten sonra kimsenin çıkarmasına izin vermeyeceğiz. Çünkü burada gönüllüsüz kimse yok.” Afet ve acil durum yönetimi geldi ve “Çadır kurduk” dediler, gelip baksınlar. Çadırlara. Peki ya döşek yok, yatak yok, yorgan yok.”

Eşinde kronik obstrüktif akciğer hastalığı olduğunu belirten vatandaş, “Eşim kronik obstrüktif akciğer hastası. Kayınvalidem yanımda, 77 yaşında, kalp hastası. 6 kişilik yatak Gelinim hamile bu mu bu mu diye sordu.


Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Hodabar’a ziyaret: Müzakereler yolunda

Vatandaş, hiçbir yöneticinin kendilerine yardım etmediğini, gönüllüler sayesinde hayatta kaldıklarını doğruladı:

“Bize bakmayınca artık bize bakmazlar. İş bitti, çocuklarımız hep dışarıda. Astımım var, ciğerlerim sıkışıyor. Dayandım. Torunlarımı gönderdim. Çocuğumla burada kalabilmek için şehir dışındayım. Neden? Şehrimi terk etmeyeceğim.” . burası benim ülkem.

“Nasıl Helal Vereyim”

Vatandaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın helal davetine ‘Ben bunu nasıl vereceğim’ dedi.

“Polis inşa ediyor”

Kendilerine karşı spor salonu önüne polis getirilmesine karşılık veren vatandaş, “Arkadaşım bak bak polis seferber ediyorlar. Hepimizi çadırdan çıkarmak için polis seferber ediyorlar. Depremzedelerin tedavisi burada, bakın.”

Suzan Shaheen bir arabulucu ve problem çözücüdür

CHP Hatay CHP Milletvekili Susan Şahin spor salonundaki sorunun çözümü için devreye girdi. Shaheen, kaymakamlık yetkilileriyle yaptığı görüşmede orta yolu buldu. Gönüllüler artık spor salonunda eşyalarını boşaltacak ama onlara çadır tahsis edilecek. Kaymakamlık da depremzedeler için spor salonuna çamaşır makinesi ve yardımcı malzemeleri getirecek.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın