medyauzmani.com
İskenderun Sahra Hastanesi Başhekimi Özvarinli: “Bölgede büyük bir salgın var” – Yerel Haberler

İskenderun Sahra Hastanesi Başhekimi Özvarinli: “Bölgede büyük bir salgın var”

“Bölgede büyük bir salgın var ve bunun tek sebebi içme suyu ve banyo imkanlarını sağlayamamaları ve bunun başka bir açıklaması yok. Bu savaşı yapmazsak kurtardığımız insanları kaybedeceğiz.” Bu ishalden, ishalden ve mide bulantısından depremde molozlar çıkıyor.”

Ankara‘Ve becerikli bağış e Fatih Nazım EviKahramanmaraş haberine göre Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin üzerinden 40 gün geçti, binlerce vatandaş hayatını kaybetti, yüzbinlerce vatandaş evlerini terk etmek zorunda kaldı. 11 ilçenin de etkilendiği deprem bölgesinde vatandaşlar bu saatlerde şiddetli yağışların neden olduğu sel baskınlarıyla karşı karşıya kaldı.

Birçok siyasi parti ve STK deprem bölgesinde sağlık ve insani yardım sağlamaya devam ediyor. Bunlardan biri de depremden birkaç hafta sonra Hatay’ın İskenderun ilçesinde kurulan sahra hastanesi. Hastane yaklaşık 24 gündür vatandaşlara sağlık hizmeti sunmak için aktif olarak çalışıyor. Vatandaşların ilaçlarını alabilmeleri için hastanede eczane de bulunuyor.

Sahra hastanesi başhekimi ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kıdemli danışmanlarından Hasan Sami Özvarinli, çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“24 gündür aralıksız çalışıyoruz”

“24 gün aralıksız çalışıyoruz, 24 saat hizmet veriyoruz. Günde ortalama 400-500 hasta alıyoruz. Günde ortalama 600-700 vatandaşa insani yardım ulaştırıyoruz. Özellikle bebek maması, hijyen konularında yaygın. ve bez setleri “Bölgede 24 saat aralıklı hizmet veren tek eczane diyebilirim. Yeni eczanelerimiz yeni açıldı, şifa için burada olmamız bir boşluk yarattı ve birlikte hareket ettiler. Tüm kronik hastalara ilaç dağıttık. 24 gün boyunca.”

“Ülkenin her yerinden bize ulaşan insanlar var.”

Maksimum kişi sayımız 65 kişiydi. Sahada 42 gönüllümüz var, bunların yarısına yakını bölgedeki depremzede çocukları, hemşirelik okuyan, tıp eğitimi alan son sınıf öğrencileri ve pratisyen hekim olarak çalışan uzman doktorlar. Türkiye’nin her yerinden bize gelenler var.”

“Burada ekipman ve personel desteği yok”

Özvarinli, Sağlık Bakanlığı’ndan ekipman desteği alıp almadıkları sorusuna şu yanıtı verdi:

Burada ne bir ekipman var ne de Sağlık Bakanlığı’ndan bir destek. Sevk sayısı arttıkça sevk sayısı da artınca Sağlık Bakanlığı burada 112 sipariş oluşturmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı ambulans hizmetine başladı. Devlet varsa biz devletin varlığına sevinen insanlarız, devletin varlığı ve güvenliği bizi mutlu ediyor. Keşke bunları yapabilseler, keşke yapabilseler, keşke süreç içinde yapabilseler. Ama biz işimizi alnımızın akıyla yaptık. Bizlere profesyonel danışmanlık ve ilaçlama konusunda ciddi destek veren Türk Eczacıları Birliği’ne sadece teşekkür etmek istiyorum. 3 gün önce kurmadık bu hastane 24 gündür bu performansta. 24 gündür aynı hizmetleri veriyor.”

“Meslek dairesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik”

Artık sahra hastanesinin işletmesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi devralacak. Hastanenin işlerinin gönüllü ekipler tarafından profesyonel ekiplere teslim edilmesinin önemine vurgu yapan Özvarinli, şunları kaydetti:

“Hastanemizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrediyoruz. Gönüllü doktor olarak çalışmaya devam edeceğiz. Gönüllülük, alanlarda fazla uzun sürmemesi gereken bir iştir çünkü bir anlamda profesyonelleşmek elzemdir. Bu profesyonellik vatandaşlarımıza iyi hizmetin önünü açmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu yönde niyetini dile getirdi ve başkanımızın talimatı ve Turhan Gomez hocamızın koordinasyonuyla idari kısmı, profesyonel kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrediyoruz.


CHP’li Bulut, Bakan Koca’ya SMA hastalarının merakla beklediği Risdiplam etken maddesini içeren ilacı sordu: Ruhsat ne zaman çıkacak?

“Bugün 40. gününe yaklaşıyor, depremden bu yana bölgede iki kez yıkandığımı söyleyenler var.”

Hastanedeki çalışmalarla ilgili detaylı bilgi veren Özvarinlı, “İlçenin banyo ve tuvalet ihtiyacı karşılanamıyor. Bugün 40’ıncı güne yaklaşıyor, o günden bu yana 2 kez ilçede yıkandığını söyleyenler var. deprem.Bunlar az değil 20 günde bir bölgenin yüzde 70-80’i yıkanıyor.Burada sağlık görevlileri de öyle.Apse çok yaygın.Bütün aletlerimiz çalışır durumda.Bu tarafta ameliyathanemiz var, yanında diş polikliniği, diğer yanında laboratuvar 4 muayene istasyonunda 9 kontrol yatağında günde 500 hastaya sağlık hizmeti veriyoruz.

“Bölgedeki salgının nedeni, insanlara içme suyu ve yıkanma imkanlarının sağlanmasına olan inançtır”

Bölgede salgın olup olmadığının sorulması üzerine Özvarinli, “Geldiğimiz ilk hafta üst solunum yolu enfeksiyonları ile uğraştık. 500 kişinin yarısı hasta,kusuyor ve ishal… Yani bölgede bir salgın var.Bölgede çok büyük bir salgın yayılıyor ve bunun başka bir açıklaması yok, sadece içecek sağlayamadıkları için. su tesisleri ve banyolar Bu savaşı vermezsek depremde enkaz altından kurtardığımız insanları bu ishalden, ishalden ve mide bulantısından kaybedeceğiz.

Öte yandan sahra hastanesinin yanında engelli çocuklar için iki çadır okul kuruldu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın