https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkiler 7 yıl sonra başlıyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkiler 7 yıl sonra başlıyor

İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkiler 7 yıl sonra başlıyor

İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek için Çinli yetkililerle 6 Mart’ta Çin’in başkenti Pekin’de müzakerelere başlayan İran ve Suudi Arabistan, 7 yıl aradan sonra yeniden diplomatik ilişkiler kurma kararı aldı.

İran devlet televizyonu, Pekin’de bir araya gelen üst düzey İran ve Suudi güvenlik yetkililerinin diplomatik ilişkileri yeniden başlatma ve karşılıklı olarak büyükelçilikler açma konusunda anlaştığını bildirdi.

İki ülkenin dışişleri bakanları bir araya gelecek

İran ile Suudi Arabistan arasında 7 yıl sonra varılan anlaşma, İran, Suudi Arabistan ve Çin tarafından yapılan ortak açıklamada açıklandı. Ortak açıklamada, İran ve Suudi Arabistan’ın iki ay içinde diplomatik ilişkileri yeniden başlatma ve büyükelçilik ve temsilciliklerini yeniden açma konusunda anlaştıkları belirtildi. Süreci uygulamak ve detayları netleştirmek için iki ülke dışişleri bakanlarının yakında bir araya geleceğini belirtti.

ne oldu?

2 Ocak 2016’da Suudi Arabistan’da aralarında Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terörizm” suçlamasıyla idam edildi. Buna yanıt veren İranlı yetkililerin açıklamalarının ardından göstericiler, Suudi Arabistan Krallığı’nın Tahran’daki Büyükelçiliği ile Meşhed’deki konsolosluk binalarını ateşe verdi. Yemen’de Mart 2015’te başlayan kriz nedeniyle zaten gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen koptu.

İranlı ve Suudi yetkililer doğrudan görüşmeler için Nisan 2021’de Bağdat’ta bir araya geldi ve ardından görüşmeler Irak’ın arabuluculuğuyla devam etti.


Suriye’de mayın patlaması sonucu 10 köylü hayatını kaybetti

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın