https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İPUCU Emek ve Özgürlükler Koalisyonu’nda tedirginlik: Bağımsız adaylık gündemde - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » İPUCU Emek ve Özgürlükler Koalisyonu’nda tedirginlik: Bağımsız adaylık gündemde

İPUCU Emek ve Özgürlükler Koalisyonu’nda tedirginlik: Bağımsız adaylık gündemde

gazeteci İsmail Saymaz Türkiye İşçi Partisi ve İşçi Partisi’nin en az 41 ilde kendi sloganları ve adaylarıyla seçime girmek istediği ve bu durumun HDP’yi tedirgin ettiği iddialarını yazdı.

Milletvekili Tipi İstanbul Sera Cadell“İstanbul’da yarışabiliriz” sözünün iki partinin tabanlarını tartışmaya sürüklediğini anlatan Saymaz, “Aslında bu kriz HDP MYK’nın ana gündemiydi” dedi.


Kılıçdaroğlu Cumartesi günü HDP’yi ziyaret edecek

sayma yazdıkların için devam etti:

“Dünkü toplantıda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçimlere tek çatı altında ve tek listeyle katılması kararlaştırıldı.TİP ve İşçi Partisi ile müzakere ve istişarelerde bulunmak üzere eşbaşkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sankar’a yetki verildi.

HDP “müzakere” tabirini kullansa da bu öncelikle bir ikna çabasıdır. Nitekim bugün Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısında Eşbaşkanlar iki Sosyalist Partiyi ikna etmeye çalışacak.

Peki, TİP ve EMEP “evet” diyor mu?

Biraz zor görünüyor.

Hatta imkansızdır. HDP en az 41 ilde sloganları ve adaylarıyla seçime katılmayı reddederse TİP koalisyondan ayrılabilir. Bu durumda TİP, bağımsız aday olarak liderleri Erkan Baş ile milletvekilleri Serra Kadıgil, Ahmet Çek ve Barış Atay’ın adaylığını değerlendiriyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın