medyauzmani.com
İnşaatı devam eden Diyar Galleria’nın eski müteahhidinden rüşvet iddiası – Yerel Haberler

İnşaatı devam eden Diyar Galleria’nın eski müteahhidinden rüşvet iddiası

Maraş, Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ila 7,6 büyüklüğündeki depremler, bölgedeki 11 ilçede büyük hasara yol açtı. Resmi rakamlara göre 48.448’den fazla insan hayatını kaybetti, 18.200 bina yıkıldı ve 200.000’e yakın bina hasar gördü. Depremde yıkılan binaların bakımsız hale gelmesiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 279 kişi tutuklandı.

Diyarbakır Yenişehir ilçesinde bulunan ve 1999 yılında açılan 4 bloklu Diyar Galleria AVM de depremde hasar gördü. 4 katta alışveriş merkezi bulunan 4 blok ve 8 katta 128 daireden oluşan Diyar Galleria depremde yıkıldı ve 89 kişi hayatını kaybetti. Diğer üç blok için de yıkım kararı alındı ​​ve önceki gün yıkım tamamlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı depremin ardından direk kesme ve ihmal iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bu soruşturma kapsamında aralarında müteahhit ve işletmecilerin de bulunduğu 11 kişi “kasten adam öldürme” suçundan tutuklandı, 3 kişi hakkında tutuklama kararı bulunuyor.

Diyar Galleria hakkında başlatılan soruşturmada tanık ifadeleri sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Diyar Galleria spor salonuna kayıtlı bir Cumhuriyet savcısı tanık olarak sorguya çekildi ve tanık, direk kesme iddialarına ilişkin iddia makamının ifadelerinin birer örneğini Soruşturma Savcılığına verdi.

Sur Agance’den Arif Bulut’un haberine göre, önceki gün Diyar Galleria’nın müteahhitleri arasında adı geçen Mekahit Can, Ankara’da SEGBİS ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verdi.

Daha önceki açıklamalarını yineleyen Makahit Jan, dün yaptığı açıklamada Diyar Galleria’nın inşaatı sırasında yaşananlara değindi. “Diyar Galleria İş Merkezi’nin yıkılmadan önce yapıldığı gibi yapılan binayı taahhüt etmedim” diyen Arsa sahipleriyle 1994 yılında daire karşılığında anlaşma yaptığını, binanın terk edilme sürecini ise şöyle anlattı:


Ayhan Barot, Bakan Kirichi’yi istifaya çağırdı

“1994 yılında alınan yapı ruhsatı, benden önce yapı ruhsatı alındı ​​mı, projesi çizildi mi, o araziyle ilgili herhangi bir resmi işlem yapılıp yapılmadığına dair bir bilgim yok. Elimde sadece MY Mimarlık diye bir firmaya bir proje çizdirdim. 1995 yılında. Projeyi çizenler Ş.K.

Yumuşak zeminde topladım

Ancak o dönemdeki mevcut sisteme göre resmi işlemler belli bir sistemde yapılmadığı için sondaj işlemi onaydan önce yapılmış olabilir. Kazıya başladık, hatırladığım kadarıyla yaklaşık 6 dönüm kazdım. Hepsini dahil etmek için kazdım. Yumuşak zemine rastladım ve yumuşak zeminde inşaat yapmaya da uygun değil.

Jeoloji mühendisi geldi ama bu rapor kurumlarda var mı bilmiyorum.

Bunu belirlemek için zemin etüdüne ihtiyacım vardı, muhtemelen biri beni uyardıktan sonra bu zemin etüdünü yaptım. Belediye bu konuda bir karar aldı mı, ben mi haber verdim hatırlamıyorum. Ancak SE adında bir inşaat mühendisi ile toprak testi hakkında görüştüm. O da adını hatırlamadığım bir jeoloji mühendisi eşliğinde geldi ve arazide araştırma yaptı. İlgili arazi etüt raporunun bir örneğinin raporu hazırlayan kurum veya kişilerin kullanımına açık olup olmadığını bilmiyorum. Bu raporu herhangi bir kuruma sordum mu sormadım mı hatırlamıyorum. O zamanlar jeomühendisler için bir oda olup olmadığını hatırlamıyorum.

Yumuşak zemin nedeniyle oluşan maliyetleri kabul etmeyin

Ancak öncelikle bir tapu vekili ile görüştüm. Kat malikinin avukatı MSY ile yaptığım görüşmede; Bina yapmaya uygun arsaya inmemiz gerektiğini, eksi iki kat daha yapılması gerektiğini, bu durumda fazladan bir maliyet olduğunu ve bu maliyetlere ortak olmaları gerektiğini söyledim ve o da vermedi. kabul etmek.

Günümüz şartlarına baktığımızda bina inşaatı karşılıklı terk ediliyorsa noter tasdikli sözleşme imzalanması gerekiyor ama o dönemin şartlarında böyle bir zorunluluk var mıydı hatırlamıyorum ama biz mi yaptık hatırlamıyorum. bir sözleşme ya da değil.

İnşaatı iptal ettiğim için bu yerle hiçbir ilgim yok

Bu arsa ile ilgili söylediklerim dışında herhangi bir inşaat faaliyetim olmadığı için malzemeleri temin etmedim. İnşaat alanında herhangi bir üretimim bulunmamaktadır. Kimseyi meşgul etmedim. İnşaatı bıraktıktan sonra burayla hiçbir ilgim kalmadı. İnşaattan vazgeçtikten sonra ilgili kurumlara haber verdim mi hatırlamıyorum.

İki şirket henüz birlikte çalıştı

Benden sonra E.Grup ve Ö. İnşaat denen firmaların bunu birlikte yaptığını duydum. Tüm Diyarbakırlıların bildiği gibi ben de böyle biliyorum. Ama aralarındaki ortaklık, inşaat ve inşaat ilişkisinin detaylarını bilmiyorum. Hatırlayabildiğim kadarıyla inşaat yapmak istediğim arazide 37.000 metrekarelik bir imalathanede çalışacaktım. Olaylar nedeniyle belgesi elinden alınan mimar Ş.K ile dün Ankara’da yüz yüze görüşmemle bu bilgiyi edindim.

70.000 metrekare alan kaçak yapılmış olabilir.

Bana sorduğunuz 70.000 metrekarelik alanın nasıl yapılacağına dair bir bilgim yok ama belediyeden gerekli izinlerin alınması sonucu olabilir, kaçak da olabilir, bilgim de yok. Bu kadar merkezi bir yere kaçak yapıların yapıldığını düşünmüyorum ve bunu mesleki müteahhitlik tecrübelerimden dolayı söylüyorum.

Tarla sahiplerinin avukatı bir keresteyi belediyeye verdi

O binanın yapılmasıyla ilgili arsa sahiplerinin temsilcisi olan MSY’nin ağaç sökme dikme makinesini hibe olarak Yenişehir Belediyesi’ne veya Büyükşehir Belediyesi’ne verdiğini biliyorum. Bu makineyi tedarik eden firma Konya’da yerleşik A. Makine’dir. Tarih neydi hatırlamıyorum. MSY tüm resmi işlemleri takip etti. Bu ağacı kökünden sökmek ne kadara mal olur bilmiyorum. Bu burs sonucunda belediyeden bir şey aldı mı bilmiyorum.

Bulduğumda Galleria ile ilgili herhangi bir belge göndereceğim

Bana yaptığınız iddiaların hiçbirini kabul etmiyorum. İnşaat faaliyetine başlamadım. Başaramadım. Bu binanın inşaatı bitene kadar proje çizim sayısını da bilmiyorum. Galleria İş Merkezi ile ilgili herhangi bir belge bulur bulmaz, onu başsavcılığınıza sunacağım.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın