https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İmamoğlu’ndan siyasi anlaşma teklif edenlere kadın haklarına kınama - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » İmamoğlu’ndan siyasi anlaşma teklif edenlere kadın haklarına kınama

İmamoğlu’ndan siyasi anlaşma teklif edenlere kadın haklarına kınama

Kadın haklarının siyasi pazarlığın konusu olmasını şiddetle kınayan İmamoğlu, “Bırakın ülke meselesini, hiçbirimizin kapımızı çalmaya cesareti olmayacak… Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlam bir şekilde güvence altına alınması gerekiyor. . Bu dönüşüm ancak değişimle mümkündür.” siyasetçi.”

İBB, adil, eşit ve özgür bir toplum inşasında kadınlara ekonomik, sosyal ve kültürel alanlar açan adımlarına bir yenisini daha ekledi. İstanbul Barosu ile İstanbul Barosu arasında “Hukuki Danışmanlık Hizmetine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalandı. BBK Uluslararası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İstanbul Barosu Başkanı Filiz Sarak mutabakat zaptı imzalayarak iş birliğini hayata geçirdi. İmza törenine İBB Genel Sekreter Yardımcısı Maher Polat ile İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Ünlür Öztürk de katıldı.


Celine Saik Bok: Bugün yaşadıklarımız kader değil

Ekrem İmamoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, kadının hak ettiği noktaya gelmesiyle toplumun da hak ettiği yere geleceğini, bunun yolunun eşitlikten geçtiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

Zihniyet değişmeli, hukuk düzgün işlemeli:

Cumhuriyetin 100. yılında kadın-erkek eşitliğinde istenilen düzeye henüz ulaşılamamıştır. Türkiye’de kadınların seçme hakkı gibi haklarını dünyadaki birçok kadından daha önce aldıkları düşünüldüğünde, bunun bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Kadına yönelik şiddeti bitirmenin yolu toplumsal zihniyeti değiştirmekten geçiyor. Bugün çözeceğimiz kadınla ilgili her sorun, ülkemizin daha çağdaş, demokratik ve eşit bir yaşama geçişi için birer adım olacaktır. Kadına yönelik şiddet ve cinayetler ülkemizde acı bir gerçektir. Buna son vermenin yolu önce zihniyeti değiştirmek, sonra hukuku doğru uygulamaktır.

Bazı temel hakları siyasi bir pazarlık şeklinde tartışmayı kesinlikle reddediyorum:

Son gelişmeler ışığında hatırlatmak isterim ki; 2023 yılında ülkemizde temel hakların siyasi pazarlık konusu haline getirilmesini, özellikle kadınların bazı temel haklarının siyasi anlaşma şeklinde tartışılmasını şiddetle kınıyorum. kapımızı bile çalma cesareti. Türkiye’nin değişmesi gerekiyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin kesin olarak sağlanmasına ihtiyaç vardır. Bu dönüşüm ancak siyasal değişimle mümkündür. Bu anlamda önümüzdeki takvimin özellikle kadınlarımız tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Hedefimiz, yerel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktır:

İstanbul Barosu ile imzalanan anlaşma, mevcut iş birliğinin kapsamını genişletecek. İBB Kadın çatısı altında kadınların sosyal hayata katılımını artırmak için destekleyici faaliyetler yürütüyoruz. Sağlık, sosyal hizmetler, kültürel etkinlikler ve istihdam gibi birçok alanda kapsamlı hizmetler sunuyoruz. Biliyoruz ki, kapsamlı bir hizmet sunar ve örnek uygulamaları toplumla paylaşırsak, bunun İstanbul’da daha önemli bir yer edineceğini ve tüm ülkemize yayılacağını biliyoruz. Buradaki amacımız, kadınların kamusal alana erişimini ve katılımını artırmak, onları özellikle siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda güçlendirmek ve yerel cinsiyet eşitliğini dünyanın en mahrem noktalarına taşımaktır.

Üç merkezde ücretsiz hukuki danışmanlık sağlayacağız:

İlk etapta İBB, Esenyurt, Gaziosmanpaşa ve mraniye’ye bağlı 3 kadın merkezinde kadınlara ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmeti vereceğiz. Kadın Destek Hattı üzerinden gelen talepler de hukuki danışmanlık hizmeti verilen merkezlerimize yönlendirilecektir. İstanbul Barosu her merkez için bir nöbetçi avukat ve gerektiğinde yönlendirmek üzere Baro personelini görevlendirecektir. Gelecekte bu işbirliğini genişletmeyi planlıyoruz. Kadınların haklarının farkında olmaları ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele konusunda yasal farkındalıklarını artırmaları çok önemli.”

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Siraj, sözleşmenin ana temasını “kadınların yasal haklarının öğrenilmesi ve öğrenilmesi, farkındalık yaratılması ve hukuki destek sağlanması” olarak özetledi. Baro ile iş birliği içinde kadınlara yasal haklarının anlatılacağını belirten Siraj, “Baro, dava açmak isteyen ancak maddi durumu kötü olan ve çalışmayan kadınlara, baroya hukuki destek verecek. Adli Yardım Bürosuna yönlendirmek üzere Adli Yardım Bürosuna gönderilir.”

İki hutbenin ardından “İnşallah böyle ihtiyaçların olmadığı bir düzeye geleceğiz” temennisiyle metne imza atan Uluslararası Patent Konseyi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Barosu Başkanı Filiz Siraj, ” kadına yönelik şiddetle mücadelede işbirliklerine başladı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın