https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İhaleler moloz kaldırmadan başladı: Adıyaman ve Şanlıurfa’da ihaleler ‘Maarif’e gitti - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » İhaleler moloz kaldırmadan başladı: Adıyaman ve Şanlıurfa’da ihaleler ‘Maarif’e gitti

İhaleler moloz kaldırmadan başladı: Adıyaman ve Şanlıurfa’da ihaleler ‘Maarif’e gitti

35 gün önce 11 ili yerle bir eden depremlerin ardından uzmanların ‘şimdi yapma’ uyarılarına rağmen ihaleler başladı.

Henüz birçok ilde enkaz temizlenmese de taraftarlara ihale başladı.

Cumhuriyet’teki haberlere göre. Adıyaman ve Şanlıurfa’da yapılan ihaleler doğrudan AKP ile ilgili isimlere gitti.


Kızılay’dan Karamollaoğlu’na yanıt

Haberde, Adıyaman merkezde İstanbul merkezli 614 konutun altyapı düzenlemesi için 28 Şubat’ta açılan 1 milyar 32 milyon 624 bin 768 TL’lik ihaleyi Ahes İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi’nin kazandığı doğrulandı. 999 milyon 2 bin 53 liralık teklif.

Söz konusu şirketin yönetiminde AK Parti’ye yakın isimler bulunuyor. Şirket şu anda Mücahid Hamza Akşi tarafından yönetilmektedir. Mücahid Hamza Ekşi aynı zamanda İstanbul Kızılay İl Başkanı ve AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Kadem Ekşi’nin yürüttüğü Ekşioğlu Vakfı’nın da direktörlüğünü yapıyor. Ekşi, AKP Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik’in kızı Büşra Özçelik ile de evli. Şirket, 2011 yılından bu yana 26 kamu ihalesi kazandı. Bu ihalelerin toplam maliyeti 7 milyar 507 milyon 644 bin 813 TL oldu.

Takipçiler Şanlıurfa’ya odaklandı

Şanlıurfa Eyyübiye’de 363 konut, 1 ticaret merkezi ve altyapı işleri 644 milyon 369 bin 209 TL’ye teklif edildi. İhaleyi 640 milyon TL’ye İzbay İnşaat Ulaşım Akaryakıt Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kazandı.

TOKİ’nin ihaleye verdiği şirketin sahibi Bedrettin Binbay. Binbay, 2018’de AKP’den Siirt Milletvekili adayı olmuştu. Şirket, 2011’den bu yana 22 kamu ihalesinden 2 milyar 856 milyon 39 bin TL kazandı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın