https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İBB, yüksek riskli yapılarda güçlendirme çalışmasına başladı - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » İBB, yüksek riskli yapılarda güçlendirme çalışmasına başladı

İBB, yüksek riskli yapılarda güçlendirme çalışmasına başladı

Dünya Bankası Lübnan Başkanı Ekrem İmamoğlu, hükümet başta olmak üzere tüm paydaşların işbirliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı. İmamoğlu, “Geliştirdiğimiz bu anket yöntemiyle çok önemli bir aşamaya geldiğimize inanıyorum. Kalan süre içinde Sayın Cumhurbaşkanı’nın onayıyla. Cumhurbaşkanı’nın takdiriyle. Sayın Cumhurbaşkanı’nın onayıyla değil. Sayın Cumhurbaşkanımız bilimin ışığında, teknolojinin öngördüğü modelde ve Halkımızın kabulüyle, mali iş birliğimizle yürüyoruz.14 Mayıs’tan sonra da bu anlayışa doğru ilerleyeceğiz, hızla ilerleyeceğiz.Başka çare yok. Depremle yarışıyoruz, “Depreme hazırlık konusunda sorumluluk hisseden, bilimsel ve uygulamalı çalışan, liyakati önemseyen, bütçesini gözeten bir hükümet oluşturmalıyız” dedi.

İBB’nin “300 Günde 300 Proje” maratonu kapsamında hizmete açtığı “İstanbul Yenileme Tanıtım Tanıtım Projesi”, CHP İstanbul İlçe Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Uluslararası Petrol Derneği (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla tanıtıldı. Kibitas A.Ş. Genel Müdürü Ali Kurt’un sunum yaptığı toplantıda konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Depremin sorumluları, sorumlularıyla asla çözülmez”

6 Şubat 2023 tüm ülke için çok önemli bir kavşak olmalıdır. O zamandan beri hepimiz bir karar verme göreviyle karşı karşıyayız. Ya eskisi gibi hazırlık yaparız ya da yeni bir yola gireriz. 1999 depreminden bu yana birçok konuda kavşak olarak nitelendirdiğimiz süreçlerin fonksiyonel adaletini maalesef sağlayamadık. Bunu yapmış olsaydık 11 ilimizi vuran depremde onbinlerce insanımızı ve canımızı kaybetmemiş olacaktık. Bu çok açık. Bu içimizde yanıyor, yansın. Umarım incitici ve incitici tarafı bizim gibi sorumlu insanlardan asla çıkmaz. Bir kez ortaya çıktığında, eskisi kadar dikkatsiziz. Bu konuda vereceğimiz karar olmak ile olmamak arasındadır. Çok bariz, çok sert, sinir bozucu, ilkeli olmak zorunda. Kim hala işin ciddiyetini anlamıyorsa ve bu meselede hala siyasi bir menfaat ve seçim malzemesi görüyorsa bilsin ki bu yeni felaketlere ve yeni ihmallere zemin hazırlıyor. Bilimin sunduğu somut çözümler etrafında birleşmeli ve hız kazanmalıyız. Zaman kaybedemeyiz. Boş lafları, uzun lafları bir kenara bırakıp icracı, yatırımcı ve pratik olmak zorundayız. İşbirliği yapmalıyız. Hiçbir sorumlu kişi veya kuruluş sahilde, kenarda, köşede kalamaz.

Başka bir uygun maliyetli ve hızlı depreme hazırlık seçeneği sunuyoruz

İstanbullularla depremin bizim için bir numaralı konu olduğunu paylaştık. Afet odaklı kentsel dönüşüm çalışmaları da bu alanlardan biridir. Ve bugün bu durumda birlikte gerçekten önemli bir adım atıyoruz. KİPTAŞ’ın koordinasyonunda, üniversiteler, bilim adamları ve teknisyenlerle işbirliği içinde hep birlikte uygun yapılanmaların tanıtımını yapmaya başladık. Artık hemşehrilerimiz güçlendirme talebi için hızlı tarama testinde tehlikeli yapılar için “İstanbul Yenileme” platformuna başvurabilecekler. Böylece, depreme hazırlık için ekonomik ve hızlı bir seçenek daha sunuyoruz. Bu işe öncülük etmeliyiz. KİPTAŞ’ın denetiminde en uygun ve ekonomik güçlendirme projelerinin yapılacağı, üniversiteler tarafından onaylanmış bir güçlendirme sistemi yürütüyoruz. Teknoloji ve günün koşullarına uygun yöntemlerle yasal ve sabit tanıtıma uygun yapıların yaygınlaştırılmasını amaçlayan bu sistem, KİPTAŞ koordinasyonunda üniversiteler ile işbirliği içinde hayata geçirilecektir. Her an teknoloji, bilim ve uygulama tüm unsurlarıyla bir araya gelecek.

Ne fedakarlıklar yapıldı

İBB’nin hızlı rölöve sistemi ile depreme karşı yüksek riskli olduğu belirlenen E sınıfı yapılardan güçlendirme çalışmalarına başlayacağız. Tabii ki, gelecekte bu aralığı genişletmek istiyoruz. Ancak güçlendirmenin mümkün olduğu en ciddi binalarla başlamamızın bizim için önemli olduğunu takdir edeceksiniz. Hızlı tarama testinde Kategori E olarak tanımlanan alıcılar birbirleriyle anlaşmalıdır. Onay ile sistemimize başvurabileceklerdir. Başvuru yapabilecekleri yer “istanbulyenilenen.com”dur. Yasa gereği, %100 konsensüs taahhüdü. Bu unsurun yerine getirilmesi için başka bir şey gereklidir. Çalışanlarımızın bu işteki niyetlerini ‘ama’ veya ‘ama’ olmadan belirtmeleri söz konusudur. Son depremler, bireysel çıkarları öne çıkarmaya yönelik dersler içermektedir. Ellerinden gelen her türlü fedakarlığı yaparak bu sürece katılmaları gerektiğini kendilerine hissettirmeli ve komşularıyla karşılaştıklarında birbirlerini bu duyguya ikna etmeyi başarmalıdırlar. Bu itibarla mali çıkarlarını, mali çıkarlarını, ihtilaf ve fitnelerini bu uzlaşma sofralarında bir kenara bırakacaklardır. Hayatlarını kurtarmak için bu yolculuğa çıkmaları gerektiğini unutmayacaklar.

KİPTAŞ tüm bu süreci takip etmeye ve denetlemeye devam edecektir.

Ruhsat belgelerinin yanı sıra ruhsat ve yapı kayıt belgesi gibi birçok konunun olduğu bir sistemle yürütülen bu süreç vatandaş ve proje firmaları ile başlayacak ve üniversite tarafından onaylanan projeler doğrultusunda maliyet sunulacak. . Maliyeti kabul etmeleri halinde hak sahipleri sipariş veren firma ile bir araya getirilecektir. Sözleşmeler yapılacak ve süreç başlayacak. KİPTAŞ tüm bu süreci izlemeye, düzenlemeye ve denetlemeye devam edecektir. Baştan sona vatandaşlarına güvence verecek. Kurduğumuz boost sistemi ile birlikte 2007 yılında yasallaşan boost sisteminin yaygınlaşmasına ve güvenilir başvuru sayısının artmasına büyük katkı sağlamış olacağız. Amacımız İstanbul’u olası bir depreme karşı olabildiğince dayanıklı hale getirmek ve güçlendirme teknolojisinden mümkün olan tüm yapıların yararlanmasına katkıda bulunarak insanımızın hayatını güvence altına almaktır. Bu açıdan zamandan tasarruf etmek elbette hayat kurtarmak demektir. Bu nedenle herkesi duyarlı olmaya ve aktif davranmaya davet ediyorum.

Kendi sorunlarının sahibi olan vatandaş sayısı arttıkça, sadece yöneticiler ilgilenebilir.


Turhan Gomez, 15 yeni ülkede sandık kurulması kararını eleştirdi

Sistemi sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’de uygulanabilen bilimsel, pratik ve etkili bir modeldir. Bir deprem ülkesinde yaşadığımızı unutmayacağız. Bu nedenle sadece İstanbulluları değil, ülkemizin her yerindeki tüm vatandaşlarımızı depreme hazırlık noktasında aktif ve duyarlı olmaya çağırdığımı bir kez daha belirtmek isterim. Gördük ki mesele sadece İstanbul değil, 11 ilde 14 milyona yakın insanı etkileyen depremde kaybedilen canlar. Tabii İstanbul bir başkadır. İstanbul’da şahit olacağımız böyle bir depreme hazırlıksız yakalandığımızda maalesef ekonomik anlamda bir diz çökme sürecinden geçebilir. Bunun milletimize olmasına izin vermeyeceğiz. Bu bir ulusal güvenlik sorunu haline gelebilir. Bunun milletimize olmasına izin vermeyeceğiz. Bir an önce ayrılmamız gerekiyor. Ne kadar çok vatandaş kendi sorunlarına sahip çıkarsa, yetkililer de sürece o kadar sahip çıkabilir.

100 bine geldiğimizde 70 bin binanın bizi kabul etmediğini anlıyoruz.

Şu anda cezaevinde bulunan Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme eski başkanı Tayfun Kahraman, hızlı anket sistemini önerdi. 2020 yılından bu yana çalışmalar bu doğrultuda devam ediyor. 100.000 binaya gittiğimizde 70.000 binanın bizi kabul etmediğini vurgulayalım. Bakın 2000’den önce yapılmış binalardan bahsediyorum. Bir de 100 binadan 70’i bizi evlerine almıyor diyebilirim. Her zaman ne derdin? Bu mücadele topyekun bir mücadeledir. Bu mücadeleden tek başına hükümet sorumlu olamaz. Ancak düzenleme konusunda en büyük sorumluluğa sahip kurum devlettir. Büyükşehir Belediyesi yalnız kalamaz. İlçe belediyeleri yapamaz. İstanbul gibi bir yerde birlikte çalışmayı başarmamız ve kurmamız gerekiyor. İster İstanbul Deprem Meclisi olsun, ister İstanbul Deprem Meclisi olsun. Devleti, merkezi idareyi, yerel yönetimleri, büyükşehirleri, ilçeleri, akademik personeli, inşaat sektörlerini, finans sektörlerini, sivil sınıfları, iş dünyasını tüm bileşenleriyle bir araya getirmekten ve hızlı işleyen bir mekanizmayı hayata geçirmekten bahsediyorum. kararlar. Bunun en önemli paydaşlarından biri de çalışanlarımızdır. Halkımız rıza göstermezse, yardım eli uzatmazsa karşılaştığımız zorluklar çok büyük.

“Cumhurbaşkanının gerginliği ışığında değil, bilimin ışığında yürüyoruz”

Mevcut çalışmaları hızlandırmaya ve yeni uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Geliştirdiğimiz bu tarama yöntemi ile çok önemli bir aşamaya geldiğimize inanıyorum. Ama bunu tek başımıza yapmamızın gerçekten yeterli olmayacağını da söyleyelim. Devletimizin ve kurumlarımızın bunu dikkate alması ve özellikle yerel yönetime finansman katkısı sağlayarak gerekli düzenlemeleri ve finansmanı yapması için ciddi bir işbirliği şarttır. Tabii kalan zaman diliminde söylem hep “Sayın Cumhurbaşkanı’nın takdiri. Halkımız, mali iş birliğimiz, harekete geçeceğiz ve o anlayışa doğru ilerleyeceğiz.” Arkadaşlar 14 Mayıs’tan sonra.

Birlikte hızlanmalıyız

Depremle yarışıyoruz. Lütfen tüm hemşehrilerimiz adına sizden ricam, Türkiye’yi sorumlu olduğunuz yola hızlandırın. Depreme hazırlık konusunda sorumluluk hisseden, bilimsel ve uygulamalı çalışan, liyakata önem veren, kamu bütçesini gözeten bir hükümet getirmeliyiz. İstanbul acele etsin, Türkiye de bu konuda acele etsin. Acelemiz var. Depreme karşı çıktığımız bu yarışı, yok olma ile var olma arasındaki bu savaşı kazanmanın başka yolu yok. Birlikte hızlanmalıyız. Onun için 14 Mayıs’ta bu ülkeye hız kazandıracak bir yönetim getirmek zorundayız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, KİPTAŞ artırma sisteminden yararlanmak isteyen tüm İstanbulluları harekete geçmeye davet ediyor, taleplerini iletmeleri, aralarındaki uzlaşma zeminini toplayıp tamamlamaları ve bizimle iletişime geçmeleri için buradan çağrı yapıyorum.

Ali Court: 7 binden fazla hayat kurtarıyoruz

“İstanbul depremi bugün ülkemizde en önemli gündem maddesidir. Yaşadığımız bu büyük acılar nedeniyle göreve geldiğimiz ilk günden itibaren farkındalık yaratmak için gündemimizin ilk maddesini aldık. Bunun için çok çaba sarf ettik. Sürdürülebilir ve şeffaf gerçekçi bir çözüm üretebilmek için Urbanism Group şirketleri olarak “İstanbul Yenileme” platformunu hayata geçirdik.Hedefimiz yıkımdan anahtar teslimine kadar olan operasyonlarda şeffaf bir şekilde, tarafsız bir şekilde paydaş olmaktı. aracı kullanmadan.Ve çok sert bir konuşma ile başladık.”2000’den önce yapılan yapıları kabul ederseniz, binanızı İnşaat hesabına tadil etmeye kararlıyız” dedik.Günlerce sipariş aldık. anlaştığımız onlarca binayı yıktık Temellerini attık Bugüne kadar 8 bölgede 10 bin farklı alanda 1661 güvencesiz bağımsız birim için çözüm ürettik Bu ne anlama geliyor? 7.000’den fazla hayat kurtardık. KİPTAŞ tarihinin en tehlikeli yapısına çözüm üreten yönetim olmaktan gurur duyuyoruz. Ancak İstanbul’daki inşaat stokunu da hesaba kattığımızda bu rakamların yetersiz olduğunu da anlıyoruz. ve riskli inşaat stoğu. Son olarak 7 ilçede 2 bin 600 kişinin yaşadığı 611 adet tehlikeli yapının yıkım sürecini başlattık. Bu rakamlar kolay görünüyor. Ama gerçekten büyük bir mücadele içindeyiz.”

Konuşmaların ardından İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancı Oğlu, Ekrem İmamoğlu, CHP Milletvekilleri Turan Aydoğan, Emin Gülizar Emican, Gökkan Zebek, Sarıyer, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Şekru Genç ve Şişli Mayur Mayur Keskin’in katılımıyla hatıra fotoğrafı çekildi. .

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın