medyauzmani.com
İBB, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nı restore etti – Yerel Haberler

İBB, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nı restore etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Cumhuriyet Anıtı’nı restore etti. Çalışmaların 10 Kasım’a kadar tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Cumhuriyet Anıtı’nı restore etti. Çalışmaların 10 Kasım’a kadar tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı İBB miras ekipleri, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın restorasyon çalışmalarına başladı. 4 Kasım’da başlayan çalışmalar kapsamında zemin ve kaidenin eksik kısımları tamamlanarak temizlenecek. Anıtın tepesinden eksik olan ve İtalya’dan getirilen yeşil mermer kaplamalar, orijinali ile aynı kalitede taşlarla birleştirilecek. Taş döşeli yüzeylerdeki derin yarıklar doldurulacak, bronz heykeller temizlenecek ve koruma uygulanacaktır. Çalışmalar 10 Kasım törenlerinde tamamlanacak.

Efektin bölünmesi hakkında


14 eğitim sendikası öğretmenlik mesleği yasasına karşı güçlerini birleştirdi: Anayasa Mahkemesi önünde eylem yapacak

1928 yılında Sıraselviler ekseninde Talimhane Caddesi ve İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Taksim Cumhuriyet Anıtı, milli mücadeleyi, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devrimlerini simgeleyen bir vatansever eser olarak İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’ya ve ekosisteme ithaf edilmiştir. İtalyan mimar Guilio Mongeri tarafından yapılmıştır. Anıt 8 Ağustos 1928’de açıldı.

Anıtın yapımına 1925 yılında CHP İstanbul Müfettiş Yardımcısı Hekki Şenasi Paşa’nın başkanlığında oluşturulan bir heyet ve Pietro Canonica ile temaslar kurularak başlandı. Mali kaynaklar, makbuz basımı ve bağış toplama amacıyla halka müracaat edilen anıtın inşası 2,5 yıl sürmüştür.

Taksim Cumhuriyet Anıtı, Cumhuriyet döneminin Atatürk’ü ve yeni toplum düzenini tanıtan ilk figüratif heykellerinden biridir. Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde çeşitli törenlerin yapılması için yerleşim planı yapıldı. Anıt yapılmadan önce kırsal bir alan olan meydan, Cumhuriyet Anıtı’ndan sonra modern bir kent meydanına dönüştürülmüştür. Cumhuriyet Anıtı ile birlikte Taksim Meydanı, kent genelinde bir tören alanı haline geldi.

Taş ve bronz malzemeler kullanılarak inşa edilen anıt, dairesel bir karenin ortasına yerleştirilmiştir. 11 metre yüksekliğindeki eser, taş bir kaide üzerinde yükseliyor. Geleneksel üsluba göre tasarlanan kaidesinde Trentino pembe mermer ve Susa yeşil mermer kullanılmıştır. Anıtın bir tarafında Kurtuluş Savaşı, diğer tarafında Türkiye Cumhuriyeti kompozisyonu yer alıyor. Kuzey cephesinde Mustafa Kemal asker figürlerinin önünde tasvir edilirken, Mustafa Kemal, İsmet İnönü ve Füzi Çakmak, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu simgeleyen askerler ve diğer tarafta halk yanında tasvir edilmiştir. Yan yüzlerde üstte madalyonların içinde iki kadın resmi, altta asker heykeli yer almaktadır. Anıtın kare çeşmeleri andıran tasarımında, dar yan yüzlerin altında yansıtıcı taşlar ve önlerinde mermer kurnalar yer alıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın