https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
“Hükümet istifa” sloganı suç sayılıyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » “Hükümet istifa” sloganı suç sayılıyor

“Hükümet istifa” sloganı suç sayılıyor


İstanbul’da bir lider cinsel saldırıdan tutuklandı

Stadyumların istifa tezahüratları mahkemeye taşınıyor. Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarlarının ardından Galatasaray’da da futbolseverler, geçtiğimiz hafta oynanan Kasempaşa maçında hükümeti protesto eylemlerine katıldı. Galatasaray taraftarları hakkında cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açıldı. “Yalan, yalan, yalan, vazgeç, 20 yıl oldu” diye bağırmak suç sayıldı ve sarı-kırmızılıların TCK 299. madde uyarınca ifadeleri alındı.

Hapis 1 ila 4 yıl arasında görülebilir

Tribünlerden “Yalan, yalan, yalan, dol, bırak, 20 yıl oldu” sloganları atıldı. Bu sloganın görüntüleri sosyal medyada yayılırken polis harekete geçti. Kimliği tespit edilen bazı futbolseverler ifade vermeye çağrıldı. Taraftarlara bahsi geçen neşeyi gösterip göstermedikleri soruldu ve “Patrona Hakaret” yazısına göre tutanak tutuldu.

Cumhurbaşkanına hakareti düzenleyen Tunus Ceza Kanunu’nun 299. maddesi, bu suçu işleyenlerin bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağını öngörüyor.

Galatasaray’ın eski yöneticisi avukat Sedat Doğan, haklarında soruşturma açılan taraftarlara destek vereceklerini açıkladı. Doğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kanunda yer alan istifa sloganı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre suç değildir. Sulhla çözülebilecek dava genişletilir mi? yazık” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın