https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Hükümet, Belçika’da yıllardır yasal belgeleri olmadan yaşayan “kağıtsızları” protesto etti. – Yerel Haberler

Hükümet, Belçika’da yıllardır yasal belgeleri olmadan yaşayan “kağıtsızları” protesto etti.

Başkent Brüksel’de göçmen bürosu önünde toplanan göstericiler, “Tek çözüm yasallaştırma”, “Hiçbir insan yasa dışı değildir” ve “Kağıtsızlarla dayanışma içindeyiz” yazılı pankartlar taşıdı.

Eylemcilerden gönüllü avukat Pierre Robert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede 110 binden fazla kişinin yasal belgeleri olmadan yaşadığını söyledi.

Robert, “Statülerini meşrulaştıracak net kriterler istiyoruz. Şu anda Belçika’da bunu yapacak gerçek bir siyasi irade yok.” dedi. dedi.

Bu kişilerin bir kısmının iltica taleplerinin reddedildiğini, bir kısmının turist olarak gelip burada yıllarca kaldığını belirterek, neden statülerini yasallaştırmıyoruz? dedi.

Düzenli bir hayat kuramazlar.

Kongo’dan gelen ve 8 yıldır Brüksel’de yaşayan Ernestine Pepe Kabila, “Beni öldürmek isteyen eşimden kaçıp burada yaşayan akrabalarım sayesinde Belçika’ya geldim. İltica başvurum reddedildi” dedi. … Ev temizlemeye gittim. Çocuklara bakıyorum. Sigortasız ve çok az bir ücret karşılığında çalışıyorum.” dedi.İspanya’da 35 milyon seçmen yerel seçimler için Pazar günü sandık başına gidiyor

Angele Ngando da 12 yıldır Belçika’da yaşadığını ve çocuklara kendisinin baktığını, herhangi bir yasal belge olmadan yaşamanın hayatın her alanında zorluk yarattığını söyledi.

Ngando, STK’ların tahsis ettiği toplu binada kendisiyle aynı durumdaki insanlarla birlikte kaldığını, 12 yıldır düzenli bir hayat kuramadığını belirtti.

– Ülkede yıllardır tartışılan konulardan biri

Belçika’daki sözde “kağıtsız” kişiler, yıllar önce Cezayir, Tunus, Afganistan, Pakistan ve birçok Afrika ülkesinden çeşitli yollarla ülkeye gelen ancak yasallaştırılmamış kişilerdir.

Ülkede ikamet veya çalışma belgesi olmadan yaşayan bu kişilerin çoğuna ikamet izni verilmemektedir.

“Öğrenmeyenler”in ara sıra açlık grevi yaptığı biliniyor ama Belçika sert duruşundan geri adım atmıyor ve duruma kalıcı bir çözüm önermiyor.

Brüksel Hür Üniversitesi’nden (VUB) araştırmacılar Peter Paul Verhaag ve Sylvie Gadin, son araştırmalarında ülkede 112 bin “kağıtsız insan” olduğu sonucuna vardıklarını ve bunların 52 bini başkent Brüksel’de yaşadığını duyurdu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın