medyauzmani.com
Herhangi bir bakandan, nereden aday gösterildi? – Yerel Haberler

Herhangi bir bakandan, nereden aday gösterildi?

İktidar partisi, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine iki aydan kısa bir süre kala listelerini belirlemeye başladı. Kulislerde kabinedeki birçok ismin yeni dönemde milletvekilliği koltuğuna oturmayı hedeflediği söyleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP genel başkan yardımcılarıyla yaptığı son görüşmede milletvekili olarak atamak istediği deprem bölgesinden kabine üyelerini aday göstermeyi planladığı geçtiğimiz hafta kamuoyuna duyurulmuştu. T24 yazarı Tolga Erdan’ın haberine göre, Kahramanmaraş’tan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gaziantep’ten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın AKP’den adaylığının gündemde olduğu öğrenildi.

Süleyman Soylu Kahraman Mari

AKP genel merkezinden sızan bilgiler ışığında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kahramanmaraş’tan aday olması muhtemel. Eski Trabzon ve İstanbul milletvekili olan Soylu, bu sefer şansını Kahramanmaraş’tan deneyecek.

HULUSİ AKAR-GAZİANTEP / KAYSERİ

Adı ortaya çıkan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gaziantep’in listesinde yer alacak. Akar için memleketi Kayseri de değerlendiriliyor ancak AKP’nin önemli isimleri için ‘üç kez üst üste seçilme’ kuralı uygulanırsa parti tüzüğüne takılıp takılmamalarına göre kesin seçim bölgesi belirlenecek. .

FAHRETTİN KOCA-ŞANLIURFA / KONYA

Bu arada ilk kez TBMM’ye girmesi beklenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da listeye Şanlıurfa’dan girmesi bekleniyor. Aslen Konyalı olan Kocaeli’nin adaylık durumu, Konyalı Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun adaylığı ile memleketinden belli olacak.

Murat A.Ş.-Hatay / Konya

Kaynaklar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a onay verildiğini, kendisinin de Koca gibi Konyalı olduğunu ve listeyi önce Hatay’dan çıkarmak için ilk kez milletvekilliği yarışına girmesinin beklendiğini belirtti. . Kurumla ilgili yapılacak seçim değişikliği Sağlık Bakanı Koca gibi Davutoğlu’na bağlı olacak.

Bahit Krish Adana

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kreşi, 2002 ve 2007 seçimlerinde olduğu gibi Adana’nın listesinde yer alacak.Aslen Kahramanmaraşlı olan Kreshi, AKP’de beklenen düşüş nedeniyle üçüncü kez Adana’dan ayrıldı. AKP Genel Başkanı Mahir Önal’ın ve Temsilciler Meclisi Başkanı’nın yeniden milletvekili seçilmesi. İşler Heyeti’ne memleketinden Soylu’nun yanı sıra Celalettin Güvenç’in de girmesi bekleniyor.

Mevlüt Çavuşoğlu-Antalya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha önce olduğu gibi yine Antalya’dan aday olma ihtimali yüksek.

Bilgin Malatya Vedat

Gündemde EYT yasasının çıkması için yoğun çaba sarf eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Bayburtlu olmasına rağmen depremde ağır hasar gören illerden biri olan Malatya’dan olması yer alıyor. Haziran-Kasım 2015 seçimlerinde MHP kontenjanından AKP’ye milletvekili olan Bilgin, bu kez Malatya’dan yarışacak.

Adele Karaismailol Adıyaman


İstanbul’da Nevruz kutlamalarında 224 kişi tutuklandı

AKP kaynakları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun seçim bölgesinin Adıyaman olacağını bildirdi. Aslen Trabzonlu olan Karaismailoğlu, Erdoğan kabul ederse Adıyaman’dan TBMM’ye üye olmaya çalışacak.

Mehmet Ersoy Muğla

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, 24. Dönemde Sinop Milletvekili olarak göreve başlamasından 10 yıl sonra ikinci kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmeye çalışacak. Ersoy’un Muğla’ya aday olmak için listelerde yer aldığı öğrenildi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın