medyauzmani.com
HDP’li Paylan: “1 yıllık bütçe yapıyoruz ama onların hedefi bütçeyi 6 ayı harcamak” – Yerel Haberler

HDP’li Paylan: “1 yıllık bütçe yapıyoruz ama onların hedefi bütçeyi 6 ayı harcamak”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda onaylanan 2023 bütçesi ile ilgili olarak, “Hükümetin tek hedefi var. Biz 1 yıllık bütçe yapıyoruz ama onların hedefi bütçeyi 6 ayı harcamak. Yani yılın ilk altı ayında her türlü kamu kaynağını seçimleri kazanmak için harcayacaklar… Seçimden sonra sel diyorlar. Kazanırsak baskı ve zulüm rejimi devam edecek, halkı susturacağız diyorlar. Kaybedersek de enkazı teslim edip etmeyeceğimize bakacaklar” diyen Paylan, komite toplantılarında İçişleri Bakanlığı’ndaki en büyük skandala maruz kaldıklarını da belirterek, “Yani bunun yansımasını görüyoruz. Süleyman Soylu’da Haber’in siyasetteki gazeteciliği. Bir düşmana ihtiyacı var. Hakikat yoksa yalana başvurmalıdır.”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 2023 Bütçe Kanunu teklifini ANKA haber ajansına değerlendirdi. Paylan dedi ki:

“Milliyetçilerin oylarını çözün”

2023 bütçesi geçim bütçesi değil, seçim bütçesidir. Bu seçimlere giderken, hükümet yoksullara kaynak ayırmak yerine aşırıcı güvenlik politikalarına kaynak ayırıyor. Çünkü iktidar aşırı güvenlik politikalarıyla seçime gitmeyi hedefliyor. İster içeride baskıcı bir rejim kurmak ister milliyetçiliği kışkırtmak ve milliyetçi sesleri bölgede dış operasyonlarla pekiştirmek olsun, bunu yapmak için bir seçim planı var. Bu bütçedeki amacımız, kaynakları yoksul ve dar gelirli insanlara yönlendirmekti. Ama gördüğümüz kadarıyla bütçe daha üstün güvenlik politikalarına harcanıyor ve bu bağlamda iktidarın bu seçimde bir baskı ve zorbalık rejimi kurma, bir baskı ve zulüm rejimi kurma hedefinin olmasını bekliyorum. dış operasyonlar yoluyla milliyetçiliği genişletip derinleştirerek muhalefeti ezmek. Bu oyun mutlaka bozulmalı ama şu an için Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu oyunu bozamadık.Bizim dışımızdaki muhalefet ne yazık ki hükümetin bu güvenlik politikalarını destekledi.Muhalefet bizim dışımızda.

“En büyük skandalı İçişleri Bakanlığı’nda yaşadık”

Bakanların çoğu geçmiş yılların gerginliğini tercih ederek burayı bir geçit töreni alanına çevirdi. Ama bakanların da belli bir olgunluk aşamasına geldiğini düşünüyorum. Ciddi görüşmeler yapıldı. Eleştirilerimizi ortaya koyduk ve bakanların çoğu olgunlukla yanıt verdi. Ama kendini devlet içinde devlet zanneden bir bakan var, biz ona “Cinayet Bakanı” diyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Plan ve Bütçe Komisyonu’nu yıllardır yaptığı gibi tören alanına çevirdi. Toplumu da kutuplaştırdı, Plan ve Bütçe Komisyonunu da kutuplaştırdı. Toplumun en az yarısını temsil eden milletvekillerine hakaret etti. Kendini devlet içinde devlet zannederek bizim huzurumuzdan sorumlu bir bakan geldi ve meclisin huzurunu bozdu. milletvekillerine hakaret etti. Bu anlamda her yıl olduğu gibi İçişleri Bakanlığı’nın en büyük skandalına tanık olduk. Diğer bakanlarla müzakereler belli bir seviye ve saygıyla devam etti.

“Süleyman Soylu’da bir haber görüyoruz”

İçişleri Bakanı’nın amacı toplumu kutuplaştırıp kutuplaştırmak, iftiralarla hedef kitlesini içeride düşman olduğuna inandırmaktır. HDP ve CHP düşmandır. İYİ partililer düşmandır. Belirli entrikalar ve planlar içindedirler. Yani Haber’in gazeteciliğinin siyasete yansımasını Süleyman Soylu’da görüyoruz. Bir düşmana ihtiyacı var. Gerçek yoksa yalana başvurmak zorundadır. Süleyman Soylu, yurt dışında yaptığı gibi Plan ve Bütçe Komisyonu’na da iftira attı. Yalan söyledi. Hakaret etti. Türkiye pek çok sert içişleri bakanına tanık oldu, ancak Türkiye Cumhuriyeti tarihi hiç böyle bir bakana tanık olmadı. Bu şahıs Türkiye’nin huzuru ve refahı için en büyük tehdittir. Süleyman Soylu, Türkiye’de barışın önündeki en büyük tehdittir.

Milletin sesini getiriyoruz. Bize hakaret ettiğinde Garu Paylan’a, Özgür Özil’e veya diğer milletvekillerine hakaret etmiyor. Millete hakaret ediyor.

“Vergiler fakirden alınıyor, zenginlere aktarılıyor.”

Bu bütçede fakirden vergi alınır ama para zengine aktarılır. Bir aydır bu akımı durdurmak için mücadele ediyoruz ama AKP ve MHP’nin çoğunluğu virgülle bile değişikliğe izin vermedi. Bu anlamda izleyicinin de onunla etkileşime girmesi gerekir. Şimdi vatandaşlarımızın cebinden 10 lira çıksa eminim vatandaşlarımız canlarıyla, kanlarıyla mücadele edeceklerdir. Ama enflasyon ve diğer haksız vergilerle vatandaşımızın alım gücü çalınmakta ve çalınan bu alım gücü yandaşlara ve zenginlere aktarılmaktadır.

Bütçeyi ilk altı ayda harcayacağız.

Geçen yılın bütçesi, biz hala müzakere ederken çöktü. Gelecek yıl savaşa, yandaşlara, saraylara kaynak harcanacak olursa bu bütçenin çökmesi muhtemeldir. Gücün tek bir amacı vardır. Biz 1 yıllık bütçe yapıyoruz ama onların hedefi bütçeyi 6 ayı harcamak. Yani yılın ilk altı ayında her türlü kamu kaynağını seçimleri kazanmak için harcayacaklar ve merkez bankası kaynaklarını harcamaya devam edecekler. Kamu kaynaklarını da harcayacaklar. Tek hedefleri var, seçimi kazanmak. Seçimden sonra sel diyorlar. Kazanırsak baskı ve zulüm rejimi devam edecek, halkı susturacağız diyorlar. Kaybedersek enkaza bakacaklar. Yılın ilk altı ayında bence bu hükümet yılın bütçesinin neredeyse tamamını harcayacak ve çarçur edecek. İkinci yarıda ilk yarıda bu ekonomi çökmezse seçimden sonra hangi hükümet gelirse gelsin büyük bir karmaşanın içine gireceğimizi düşünüyorum.

“Ekonomi üç kez çökecek.”

Seçimden sonra büyük bir buhranla karşı karşıya kalabiliriz. Ben bu politikaların devam etmesiyle 3 saate bu ekonominin çökeceğini düşünüyorum. 3 hafta olabilir, 3 ay olabilir, 13 ay olabilir. Devam etme şansı pek yok. İktidar seçimler için bir bütçe hazırlamış, bütün kaynaklarını harcayarak seçimleri bu çerçevede yapmayı planlıyor.”


Mahkeme salonunda kendilerini hırsızlıktan kurtaran polisin cüzdanını çaldılar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın