https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
HDP’li Eren, Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi: ‘Seçimden bir gün önce karar alınabilir’ - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » HDP’li Eren, Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi: ‘Seçimden bir gün önce karar alınabilir’

HDP’li Eren, Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi: ‘Seçimden bir gün önce karar alınabilir’

Anayasa Mahkemesi, önceki gün HDP’nin kapatılması talebiyle açılan davada parti yetkililerinin 14 Mart’taki sözlü savunmasını 11 Nisan’a erteledi. Hazine yardım hesapları üzerindeki geçici yasak da kaldırıldı.

Cumhuriyet’ten Safa Oyar’ın haberine göre. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eşbaşkanı Sirhat Eren, “Reddedilen kararla ilgili olarak, Anayasa Mahkemesi önceki hatalı kararını bozarak düzeltti. Gerekçesini ise “Türkiye Cumhuriyet Başsavcılığının kapatılması talebi” olarak belirtti. Yargıtay’a gidilmesi hukuken mümkün görülmemektedir.” Kararın düzeltilmesinin olumlu olduğunu söyledi.

Sözlü tartışmanın 11 Nisan’a bırakıldığını kaydeden Erin, “14 Mart ile 11 Nisan arasında hiçbir fark yok. bize ve seçime bağlı olarak seçimi şekillendirir.Partimizin seçime girmesinin önünün açıldığı algısı varsa bu bir yanılgıdır.11 Nisan’da sözlü savunma alınırsa bunu yapabilecektir. 3 gün 1 hafta 10 gün yani 14 Mayıs öncesi herhangi bir gün karar. Partimizle ilgili belirsiz süreç. Anayasa Mahkemesi bu gizemli sürece bir son vermelidir.


Eski HDP Milletvekili İbrahim Benici tutuklandı

Bunu AKP’nin sancısına bırakamayız.

Altı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme çağrısının ardından aldığı iki kararla HDP’nin tek başına seçime yönlendirildiği iddialarına değinen Eren, şunları söyledi: Hem AKP’den hem yargıdan iyi analiz eden, bilen bir insan.Milyonda bir ihtimal de olsa HDP bu riski değerlendiriyor.Anayasa Mahkemesi’nin insafına, insafına bırakmayacağız. 14 Mayıs’a bir gün kala partimiz hakkında karar alınabileceğini biliyoruz, risksiz bir değerlendirme yapıp seçime risksiz gireceğiz.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın