https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

HDP, sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuruda bulundu.

Mezopotamya Ajansı’ndan Özgür Paksoy’un haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı kapatma davası devam ederken, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yeni başvuruda bulundu. HDP, 16 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak konunun görüşülmesini ve nihai kararın seçim sonrasına bırakılmasını istedi. Bu talebin reddedilmesinin ardından HDP, Meares merkezli depremlerin ardından davanın görülmesi ve sözlü savunmanın 3 ay ertelenmesi için başvurdu. Başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, sözlü savunmayı bir ay erteledi ve 11 Nisan’a tarih verdi.

HDP, seçim takviminin açıklanmasının ardından, kapatma konusunun seçim sonrasına ertelenmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez başvuracak.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, talebi gerekçelendirirken 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçim takvimine atıfta bulunarak, seçim kampanyası sırasında sözlü savunma yapılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Oy verme prosedürleri

Sözlü savunma tarihi olarak belirlenen 11 Nisan’dan (27 Nisan 2023) 16 gün sonra, dışarıda ve gümrük kapılarında oy kullanma işlemlerinin başlayacağına dikkat çekilen uygulamada, 33 gün sonra (14 Mayıs 2023), “Buna bakıldığında Anayasa Mahkemesi’nin sözlü savunmanın belirlendiği tarihin seçmenin oy kullanma iradesini doğrudan etkileyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. karar verilmesi istenen siyasi partinin sözlü savunmasının tarihini Anayasa Mahkemesi belirleyecektir.Ancak kapatılacak siyasi partinin sözlü savunmasının resmi seçim takvimi başladıktan sonra verildiği başka bir örnek yoktur. .Dünyanın en fazla siyasi parti kapatma davasının açıldığı ve en fazla kapatma kararının alındığı ülkemizde bile seçim takviminde sözlü savunma yapılmamıştır.

Davanın karar aşaması


Millet ittifakından “Halil İbrahim Sofrası” yetişir mi?

Davanın 2 yıldır devam ettiği ve sözlü savunma ile karar aşamasına gelineceği belirtilen başvuruda, “Sözlü mütalaadan sonra raportörün dosyayı inceleyip rapor hazırlaması gerekeceği belirtiliyor. rapor üyeler tarafından incelenecek ve sonra toplanarak karar verecekler.Müşteri parti için bu süre beklenemez.Asıl sorun bu belirsizliğin seçim takviminin ortasında bile devam etmesidir.Seçmenlerin yarattığı bu belirsizlik ve müvekkil taraf seçim takviminde sözlü savunma almamak suretiyle elenebilir.Mahkemenin önünde hukuki veya fiili bir engel yoktur. 33 gün daha.Seçimden bir gün sonra dahi alınabilecek erteleme kararı, sadece yandaş partinin çıkarına olmayacak, aynı zamanda milyonlarca seçmenin kendi özgür iradesiyle oy kullanmasını sağlayarak ülke demokrasisine katkı sağlayacaktır. Herhangi bir baskı hissetmeden irade.

Seçimden sonra gitti

Anayasa Mahkemesi’nin siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin daha önceki kararlarının hatırlatıldığı başvuruda, seçimlerden önce alınması gereken her türlü kararın seçmen iradesini engelleyeceğine dikkat çekildi. Talepte, 11 Nisan olarak belirlenen sözlü tartışma tarihinin seçim sonrasına bırakılması talep edildi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın