medyauzmani.com
Hatimoğulları: Mazbata verilene dek mücadeleye devam – Yerel Haberler

Hatimoğulları: Mazbata verilene dek mücadeleye devam

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısını Van’da bulunan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) binasında yaptı. Toplantının ardından ise Perihan AVM önünden kent merkezine doğru yürüyüşe geçildi. On binlerin katıldığı ve sık sık “Abdullah Zeydan onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız” ve “Hak, hukuk, adalet” sloganlarının atıldığı yürüyüşten sonra Feqiyê Teyran Parkı’nda açıklama gerçekleştirildi. 

Burada kitleye seslenen DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Geçen Van mitinginden de söylemiştim. Van Kürtlerin, Kurdistan’ın kalbidir. Van, ortaya koymuş olduğu onurlu duruşla Kürtlerin özgürlük ve demokrasi taleplerinin baskı, zulüm ve kayyım düzeniyle ortadan kaldırılamayacağının cevabını Newroz’da, seçimde ve bugün de bu alanda vermiştir. Emin olun; nerede ne zaman Van’ın adını duyarsak onure oluyoruz. İki dönem irademize kayyım atayanlar şimdi yeniden bir kumpasla, siyasi ve yargı darbesiyle tekrar Van halkının iradesini gasp etmeye çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bütün baskılara, copa, dipçiğe ve biber gazına rağmen onurluca burada bir arada durduğunuz müddetçe ne onların siyasi darbeleri ne yargı darbeleri başarıya ulaşamayacaktır. Sizlere söz veriyoruz 14’te 14 belediyelerimizi koruyacağız” diye belirtti. 

YSK’YE ÇAĞRI: ALET OLMAYIN’

Van halkının iradesini hiç kimsenin gasp edemeyeceğini vurgulayan Bakırhan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ankara’da o karanlık dehlizlerde yapılan hesaplar Van’da Newroz alanına, Van Kalesi’ne çarparak paramparça olmaya mahkumdur. Zannediyorlar ki bu haksızlığı da sineye çekeceğiz. Van halkının iradesini mazbatasını Van halkına teslim etmeleri için onlara çağrı yapıyoruz. YSK’ye seslenmek istiyorum; bu siyasi darbenin aleti olmayın. Sizler Abdullah Zeydan’a kendi elinizle onay verdiniz ‘aday olabilirsiniz’ dediniz. Şimdi kararınızın arkasında durun. Bu seçimde de Türkiye halklarından gerekli cevabı olan hükümetin lütfen baskısı altında kalmayın. Umuyor ve diliyorum ki bu halkın iradesini yok saymayacaksınız.  

AKP’Lİ ARVAS’A ÇAĞRI 

Bir çağrımız da AKP’li adayadır. Kürtsen, insansan inançlı isen bu toprakların insanı isen bu oyuna gelme. Mazbatayı kabul etme. Yarın Van halkının arasında, Van caddelerinde gezerken başını öne eğmek zorunda kalırsın. Bu halkın iradesini gasp edecek AKP-MHP iktidarının yanında durma. Kürt halkı onurludur. İyilik yapanı da doğru yapanı da kumpas oyunlarına alet olmayanları da unutmaz. Vicdanlı bir şekilde onurluca, başı dik bir şekilde kendi bölgende halkınla yaşamak istiyorsan Abdullah başkan ve Neslihan başkanın hakkı olan eş başkanlığa elini uzatma. 

HESAPLARINIZ BURADA YOK OLDU

Türkiye’nin dört bir yanında Van seçimi konuşuluyor. İlk kez Türkiye, Van hakkındaki bu haksız hukuksuz karar karşısında büyük bir ittifak yapmıştır. Van’ı sahiplenen, Van halkının iradesinin arkasında duran siyasi partilere, liderlerine, demokratik kitle örgütlerine, emek ve meslek örgütlerine buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz. Emin olun Türkiye halkları emekçileri ezilenleri ilk defa güçlü bir şekilde Van halkı ile dayanışma içerisindesiniz. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Türkiye’nin dört bir tarafındaki emekçiler yoksullar sizinle birliktedir. Bir kez daha AKP iktidarına sesleniyorum; bu halkın iradesini gasp ettiğiniz müddetçe kaybetmeye mahkumsunuz. 31 Mart’ta kaybettiniz. Bu yanlış yoldan dönün bu yol, yol değildir. Bu bir yere çıkmaz. Yanlış hesaplarınız dün olduğu gibi bugün burada yok oldu.”

‘VAN HALKIYLA BURADAYIZ’

Ardından konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, şunları belirtti: “Bizler burada konuşurken sadece sizlere değil Türkiye’de yaşayan 85 milyon insana sesleniyoruz. Bugün Abdullah Zeydan kardeşimizin, başkanımızın adaylığını onaylayan YSK, seçimlere 48 saat kala Cuma günü saat 17.00’ye 5 kala adaylığıyla ilgili sorun bildiriyor ve bu sorun bizlere DEM Parti’ye iletilmeden önce AKP’ye, AKP’nin adayına iletiliyor. Seçimler gerçekleşirken onlar bize kumpas kuruyorlar. Ancak onların kumpasını siz boşa düşüreceksiniz. YSK’ye sesleniyoruz; İl Seçim Kurulu 2’ye 1 oy ile yani bir şerh ile bu kararı almış durumda. Bizler de bu sabah değerli avukatlarımız, parti yetkililerimiz bir çalışma yürüttü ve oldukça geniş bir itirazı YSK’ye ulaştırdık. Bu itiraz resmi olarak sonuçlanıncaya dek itirazımız kabul edilinceye dek DEM Parti halkımızla beraber en güçlü şekilde demokratik mücadeleyi ortaya koymaya, Abdullah başkana mazbatası verilene dek bu mücadeleyi sürdürmeye devam edecek.  Bizler MYK toplantımızı bugün burada Van’da yaptık. Bütün MYK grubumuz, PM’miz vekillerimizin önemli bir çoğunluğu bu karar olumlu bir şekilde niteleninceye dek Van’da olacağız, Van halkı ile beraber bu mücadeleyi yürüteceğiz.” 

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın