medyauzmani.com
Gezi katliamının 28. yılında hayatını kaybedenler anıldı – Yerel Haberler

Gezi katliamının 28. yılında hayatını kaybedenler anıldı

Evrensel Haber’e göre; 12 Mart 1995’te Gazi Mahallesi’nde meydana gelen katliamda hayatını kaybeden 22 kişi, katliamın 28. yılında anılıyor. Gazi, Ümraniye şehit aileleri, Gazi halkı ve Alevi kurumlarının düzenlediği törene yüzlerce kişi katıldı. Törene HDP Milletvekilleri Musa Beroğlu ve EMEP Başkanı Ercomment Akdeniz’in de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve kitle demokratik örgütünün temsilcisi katıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren soğuk havaya rağmen Gazi Simevi önünde toplanan yüzlerce vatandaş, “Gazi’den Ümraniye’ye adalet istiyoruz” yazılı pankartlarla katliamın yaşandığı eski postaneye yürüdü. polis barikatı.


Depremden etkilenen kayıtlı hayvan yetiştiricilerine destek verilecek

Katledilen 22 vatandaşın fotoğraflarının taşındığı mitingde sık sık “Gazi unutulmadı”, “Gazi hesap sorulacak”, “Gazi şehitler ölümsüzdür”, “Siz sustuğunuz sürece sıra size gelecek” sloganları atıldı. “Annelerin öfkesi katilleri boğacak” ve “Katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı. Gazi ve Ümraniye katliamlarında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunarak “yaşıyor” yanıtı verildi.

Maraş’ta meydana gelen depremler sonrasında hayatını kaybedenleri unutmayan vatandaşlar, “Bugün birlik olma günü. Hayatı yeniden inşa etmek için el birliği yapmalıyız.”

Katliamın yaşandığı eski postanenin önünde toplanan kalabalık, hayatını kaybedenler için yere karanfil bıraktı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından basın açıklamasını Erkan Şimşek okudu.

Şimşek, “Tam 28 yıl önce, 12 Mart 1995’te, İsmetpaşa Caddesi üzerinde, taksi şoförü Mesut Evi’nin cansız bedeni ile taksinin bagajında ​​1 kişi ölmüş, 5’i olmak üzere 25 kişi yaralanmıştır. Cidden yeni değil.Gazi halkı üzerindeki baskı ve terör hiç eksik olmadı.Gazi halkı bu tür saldırılara alışmıştı.Alışmak alışmak değil aksine çileden çıkarıyordu. sokaklar büyük bir öfkeyle doldu. Kanlı katillerin amacı insanları, Sünni Alevileri birbirine kırdırmaktı, “Amaç Gazi’deki devrimci muhalefeti bastırmak ve Gazi’deki devrimci demokrat halka gözdağı vermekti” dedi.

Şimşek, şöyle devam etti:

“Gazi halkı bunun açıklamasını biliyordu. Bu yüzden öfkesi taştı ve Gazi karakoluna akmaya başladı. Katilleri yakalayıp cezalandırmak isteyenler otomatik silahlarla vurulunca yüzlerce kişi yaralandı. Bu üç gün sürdü. Sokağa çıkma yasağına, katliamlara, polis şiddetine, 18 şehit, 100 yaralıya rağmen Ümraniye’de bir okulda pusu kuran katiller 4 canımızı daha öldürdü.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın