medyauzmani.com
Gençlik Yüksek Kurulu’nun seçim ittifaklarına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı – Yerel Haberler

Gençlik Yüksek Kurulu’nun seçim ittifaklarına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı

Yüksek Seçim Kurulu’nun 14 Mayıs seçimlerinde siyasi partilerin ittifak kurma usul ve esaslarına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre siyasi partiler, ittifak protokolünü 24 Mart’a kadar Sosyalist Şura Meclisi’ne sunacak, 6 Nisan’a kadar da ittifaktan çekildiklerini açıklayabilecekler. Oy pusulasında kullanılacak ittifak unvanını siyasi partiler ittifak protokolünde seçebilecek. İttifak unvanı dışındaki işaret, logo ve sloganlar tespit edilemez. Birden fazla İsimsiz İttifak varsa başvuru sırasına göre YSK tarafından numaralandırılacaktır.

Sosyalist Şura Meclisi’nin 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun “Seçim İttifakı” başlıklı 12. maddesi uyarınca siyasi partilerin seçim ittifakı kurma usul ve esaslarına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre seçim ittifakında şu esaslar uygulanacak:

1- Yemen Halk Meclisi tarafından belirlenen ve ilan edilen seçimlere katılmaya hak kazanan siyasi partiler arasında seçim ittifakı yapılabilir.

“İttifak protokolü 24 Mart’a kadar YSK’ya devredilecek.”

2- Seçimlere koalisyon yoluyla katılma kararı alan siyasi partiler, liderlerinin imzalarını içeren koalisyon protokolünü 24 Mart 2023 Cuma günü saat 17:00’ye kadar Gençlik Yüksek Kurulu’na sunacak. seçim takvimi hazırlandı. Ve Sosyalist Şura Meclisi tarafından açıklandı ve bu tarih ve saatten sonra yeni bir ittifak ittifakı kurulacak, hiçbir siyasi parti dahil edilemeyecek.

İttifak protokolü 7 Nisan’a kadar değiştirilebilir.

3- Seçimlere koalisyon yoluyla katılma kararı alan siyasi partiler, seçim takviminde ilan edilen süre dikkate alınarak 7 Nisan 2023 Cuma günü saat 17.00’ye kadar koalisyon protokolünde aynı usulle değişiklik yapabilecek. aday listelerini sunmak.

“Siyasi partiler 6 Nisan’a kadar ittifaktan kaçınabilir”

4- Seçimlere koalisyon yoluyla katılma kararı alan siyasi partiler, seçim takviminde ilan edilen süre dikkate alınarak 6 Nisan 2023 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar Temsilciler Meclisine bildirimde bulunarak ittifaktan ayrılabilecek. aday listelerinin sunulması. Feragat halinde diğer taraflar arasındaki ittifak devam eder. Koalisyondaki diğer siyasî partiler, ittifakın çekildiğinin bildirilmesinden sonraki gün saat 17.00’ye kadar ittifak protokolünü değiştirebilir veya vazgeçebilirler. İttifaktan ayrılan siyasi partiler aynı gün saat 18.00’e kadar YSK tarafından ittifak içindeki diğer siyasi partilere bildirilir.

“İttifak unvanı dışında işaret, logo ve slogan tanımlanamaz”

5- Siyasi partiler, oy pusulasında kullanacakları ittifakın adını ittifak protokolünde belirtebilecek. 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu gereğince kullanılamayan adresler, birlik adının tespitinde kullanılmayacaktır. İttifak unvanı dışındaki işaret, logo ve sloganlar tespit edilemez.

6- Birden fazla İsimsiz İttifak varsa başvuru sırasına göre YSK tarafından numaralandırılacaktır.


YSK tanıtım tarihlerini açıkladı

7- İtilaf siyasi partileri aday listelerini sunacaklar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın