https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Gazipaşa atıklarından enerji elde edilecek - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Gazipaşa atıklarından enerji elde edilecek

Gazipaşa atıklarından enerji elde edilecek

Gazipaşa, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeye kazandırdığı katı atık aktarma istasyonu ile birlikte, çöp sahası kurulurken şehrin çöplüğünü de bertaraf etti. Şimdiye kadar tüm evsel katı atıklar, Koru Mahallesi Denizosto semtinde bulunan şehir çöplüğünde toplandı. Geçtiğimiz günlerde bölgeye aktarma istasyonu kazandırmak için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, projeyi tamamlayarak işletmeye aldı.

50 ton evsel atık Alanya’ya taşındı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yer altı ve yüzey suyu kirliliği, toprak kirliliği, patlama ve yangın tehlikesi, görüntü kirliliği, toz ve kötü koku gibi birçok çevre sorununa neden olan vahşi alanları kapatarak yerlerine katı atık depolama istasyonları kuruyor. Aktarma istasyonunun faaliyete geçmesi ile Elmalı, Korkuteli ve Kumluca’dan sonra Gazipaşa’da katı atık depolama faaliyetlerine son verildi. Gazipaşa ve çevresinden toplanan yaklaşık 50 ton evsel katı atık, Gazipaşa Katı Atık Aktarma İstasyonu’na getirilerek Büyükşehir Belediyesi tırlarıyla Alanya’daki Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisine naklediliyor.

1.300 evin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Gazipaşa Katı Atık Aktarma İstasyonu ile çöplüklerin önüne geçilerek çevre korunurken, bertaraf edilen atıklardan da enerji üretiliyor. Alanya’ya taşınan Gazipaşa atıklarından ayda yaklaşık 1.300 ailenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilmesi bekleniyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, katı atıkların bertaraf edilmesi sonucunda insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın bir ölçüsü olan sera gazı miktarı açısından yaklaşık 80 bin kilogram karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor.


Muratpaşa belediyesinden depremzedelere hijyen paketi

Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz da katı atık tesisini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın