https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Fuad Aktay: Depremlerde 49 bin 589 kişi hayatını kaybetti - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Fuad Aktay: Depremlerde 49 bin 589 kişi hayatını kaybetti

Fuad Aktay: Depremlerde 49 bin 589 kişi hayatını kaybetti


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş: “Halkımızın çoğu soğuktan ve gecikmeden öldü”

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Oktay, depremlerin ardından bölgede çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Deprem felaketleri nedeniyle 6 bin 807’si yabancı olmak üzere toplam 49 bin 589 vatandaşımızı kaybettik.”

Oktay, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler ile Adıyaman ve Şanlıurfa’da meydana gelen sel felaketlerinin ardından ülkemiz vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyor. Selin meydana geldiği ilk andan itibaren personelimiz Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Jandarma, Polis ve Emniyet birimlerinde görev yaptı. Afgan Silahlı Kuvvetleri personeli, Adıyaman ve Urfa’da arama kurtarma faaliyetlerinde bulunuyor” dedi. Adıyaman’da şu an elektrik kesintisi yok. Birkaç abone dışında hepsi Şanlıurfa’dan tedarik ediliyor.

82 milyar 454 milyon 611 bin TL taahhütlü bağış hesaplara yatırıldı

Depremzedeler için kurulan çadır ve konteynerler hakkında da bilgi veren Fuat Aktay, şunları söyledi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından depremden etkilenen illerimize toplam 31 milyar lira 22 milyar 328 milyon 330 bin lira Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından gönderildi. Bunun 82 milyar 454 milyon 611 bin lirasını Türkiye taahhüt etti. Bağışçılar Tek Yürek Kampanyasını AFAD hesaplarına yatırdı.”

Milyon 921 bin çadırda, 96 bin 44 vatandaş konteynerlerde

“480 bin çadır tamamlandı, 1 milyon 921 bin vatandaşa çadırda barınma hizmeti verildi, depremden etkilenen illerde toplam 108 bin 155 konteyner tesisi planlandı, 25 bin konteyner tesisi hayata geçirildi. Kurulan konteynerlerde bugüne kadar toplam 96 bin 444 vatandaşa konaklama hizmeti verildi.

“Çadırlar ve konteynırlar sakin olarak kayıt altına alındı”

“Çadır kentlerde ve konteyner kentlerde her çadır ve konteyner konut olarak belirlenmiş ve kayıt altına alınmıştır. Bu da seçim sürecine girmiş olduğumuz anlamına gelmektedir. YSK’nın belirlediği takvim çerçevesinde mecbur olduğumuz her vatandaşımızın burada anayasal uygulamasını istiyoruz.” . Depremzede vatandaşlarımızın başka bir yerde yaşamalarını ve oy kullanmalarını istiyorum.Hiçbir hak kaybı yaşanmayacak.Hiçbir tereddüte mahal yok, rahatlıkla bulundukları yere yerleşebilirler.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın