https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Fili Agababa: Ağır hasarlı binaların az hasar aldığına dair iddialar var. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Fili Agababa: Ağır hasarlı binaların az hasar aldığına dair iddialar var.

Fili Agababa: Ağır hasarlı binaların az hasar aldığına dair iddialar var.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Vili Ağaba, Malatya’daki depremzedeleri ziyaret etti. Vatandaşların ağır hasarlı evlerinde hafif hasar olduğu yönündeki şikayetlerini dinleyen Ağababa, “Yetkililerle irtibata geçiyoruz, hasarın bu kısmı ciddi şekilde incelenmeli. 2020 depremi.Onun için yetkilileri aradı.Bu konu çok önemli.İnsan hayatı tehlikeye atılamaz.Birçok yerde ağır hasar görenlerin hafif hasarlıya çevrildiği iddiaları var.Herkes,tüm toplum almalıdır. Bilin ki biz bu konunun takipçisiyiz ve bu konuda hepimiz çok dikkatli olmalıyız çünkü yüzlerce evladımızı yer altına koyarak bunun acısını çektik.”

Malatya CHP Milletvekili Veli Ağbaba, bugün Malatya’nın Hoca Ahmet Yesievi ilçesinde depremzedelerin sorunlarını dinledi. Bir depremzede, hasar gören binaların çok az veya hiç hasar görmediğini belirterek, şunları söyledi:

Şaftlarda çizgili 6 çatlak var, kayıtlarda hasar yok.

“Yeşilçam konutlarında Hoca Ahmet Yesevi mahallesinde oturuyoruz. Milletvekilimiz geldi. Durumumuzu, talihsizliğimizi anlatmak isteriz. Bu yapı gördüğünüz gibi hasarsız olarak bize verildi. Tekrar teste gelecekler. Yine, bozulmadan vereceklerinden korkuyoruz. Kolonlarda rendelenmiş 6 adet yarık bulunmaktadır. Resimlerini sakladım ve şimdi hasar tespitlerini bekliyorum. Korkudan binaya giremiyoruz, sözde plaklar zarar görmemiş. İkinci muayeneyi bekliyoruz. Hasar tespitlerinin yine aynı tavırla gelmesini endişeyle bekliyoruz. Yetkililerden geldim Allah razı olsun. Birinizin çadırlarla uğraştığını gördüm. Binanın iki yanında da aynı şekilde çatlaklar mevcuttur.


İBB, yüksek riskli yapılarda güçlendirme çalışmasına başladı

“Hasarsız deyin ama bina ortak”

Depremzede bir kişi, “Hacı Ahmed Yesifi biz Siran semtinde oturuyoruz. Gelip binalara baktılar. Çekiçle kontrol ettiler. Hasar yok diyor ama bina yıkılmış. Tekrar gözden geçirilmeli” dedi. .

Bir depremzede daha evinin ağır hasar gördüğünü belirterek, “Hafif hasar var diyorlar. O yüzden evlerimizin yapılması gerekiyor, korkuyoruz, giremiyoruz. Hepsi bölünmüş durumda” dedi. ve hafif hasar raporu dosyalandı.”

“Ağır hasarlı binaların hafif hasar gördüğü iddia ediliyor, ciddi bir soruşturma yapılmalı”

Öte yandan Fili Agabba, depremzedelerin şikayetlerini dinledikten sonra şunları söyledi:

“Şimdi 5.6’dan sonra durdurdular, şimdi hasar tekrar tespit edilmeye başlandı. Ancak çok şikayet alıyoruz. İddiaya göre ağır hasarlı binalarda az hasar oluştu. Bunun ciddi bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor ki 2020 Malatya depreminde” , Ağır hasardan küçük hasara dönüşen binalarda çok sayıda can kaybı yaşandı.Örneğin, bu depremde sadece bir bina ağır veya hafif hasarlı olarak yıkıldı ve 89 kişi hayatını kaybetti.Bu nedenle yetkililerle iletişime geçin.Bu konu çok Önemli İnsan hayatı tehlikeye atılamaz Risk Altında.Birçok yerde ağır zarar görmüşlerin hafif hasarlıya çevrildiği iddiaları var.Herkes, tüm kamuoyu bilmeli ki bizler bu konunun takipçisiyiz ve hepimiz çok dikkatli olmalıyız. Bu konuda dikkatli olun. Çünkü biz bunun acısını yüzlerce insanımızı yer altına koyarak yaşadık.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın