https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
FBI, 1983’teki Kraliçe Elizabeth suikast planlarının belgelerini yayınladı. – Yerel Haberler

FBI, 1983’teki Kraliçe Elizabeth suikast planlarının belgelerini yayınladı.

ANKARA (AA) – ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Kraliçe II. Elizabeth’in 1983’te ABD’ye yaptığı ziyarette öldürülmesi planlanan suikasta ilişkin belge alışverişinde bulundu.

BBC’nin haberine göre FBI tarafından yayınlanan belgelerde Kraliçe’nin ABD gezisine ilişkin bilgiler ve olası suikast planlarına ilişkin ayrıntılar yer alıyor.SEDAŞ’ın “Stargate Yetenek Programı” başvuruları başladı

Belgeler, Kraliçe’nin İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nu (IRA) bir tehdit olarak gördüğünü ve federal ajanları olası bir suikast konusunda uyardığını gösteriyor.

Kraliçe Elizabeth ve kocası Prens Philip, ziyaretten yaklaşık bir ay önce suikast konusunda uyarılmıştı ve belgeler, San Francisco İrlanda barındaki bir adamın “öldürülen kızının intikamını almak” istediğine dair istihbarat raporlarını içeriyordu.

Belgeler, şüphelinin Golden Gate Köprüsü’nü geçerken veya Yosemite Ulusal Parkı’nı ziyaret ederken Kraliçe’ye zarar vermeyi planladığını gösteriyor.

Tehditlerin gelmesi üzerine yetkililerin Golden Gate Köprüsü’nü yaya yoluna kapattığı kaydedilen belgelerde, Yosemite Ulusal Parkı’nda alınan tedbirlere ilişkin herhangi bir bilgi yer almıyor.

Belgelerde ayrıca Kraliçe’nin ABD ziyaretlerinin birçoğunun Kuzey İrlanda ile İngiltere arasındaki gerilim dönemlerine denk geldiği ve Battery Park üzerinde uçan protesto uçağında “İngiltere, İrlanda’dan defol” yazılı bir pankartın fotoğraflandığı belirtiliyor. 1976’da New York’a yaptığı ziyaret sırasında.

Söz konusu 102 sayfalık belge, ABD Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında medyanın talebi üzerine bu hafta FBI’ın internet sitesinde yayınlandı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın