medyauzmani.com
Fas’ta Gazze’ye destek gösterileri devam etti – Yerel Haberler

Fas’ta Gazze’ye destek gösterileri devam etti

Fas’ta, Gazze’ye destek ve İsrail saldırılarını protesto için düzenlenen gösteriler akşam da sürdürüldü.

“Fas Destek ve Zafer Girişimi”, “Fas Filistin’e Destek Cephesi” gibi sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan çağrılarla, Muhammediyye, Marakeş, Dar el-Beyda, Nazur, Fes, Asifi, Suveyra, Agadir ve Tata başta olmak üzere ülkenin tüm bölgelerinde gösteriler düzenlendi.

Akşam saatlerinde de devam eden gösterilerde, Gazze’ye destek verilmesi ve savaşın durdurulması çağrısı yapıldı.

– İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 62’si Gazze içindeki çatışmalarda, 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 383 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bin 500’ü çocuk ve 3 bin 500’ü kadın olmak üzere 13 bin kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü. (AA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın