medyauzmani.com
Esad, Moskova’da Putin ile görüştü – Yerel Haberler

Esad, Moskova’da Putin ile görüştü

6 Şubat depreminin ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Ortadoğu dışındaki ilk resmi ziyaretini Rusya Federasyonu’na yaptı. Esad bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.


Kabil’deki kadın kütüphanesi kapatıldı

Esad Putin’in Orta Doğu Özel Temsilcisi, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Bogdanov, Rusya’nın Şam Büyükelçisi Alexander Efimov ve Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Beşar dün gece beraberindeki bakanlarla birlikte Moskova’daki Vnukovo Uluslararası Havalimanı’na indi.

Tartışmanın Suriye ve çevresindeki durumu çözmesi

Kremlin’den yapılan açıklamada ise Putin ile Esad’ın görüşmelerinde siyasi, ticari ve insani alanlarda iş birliğini ele alacakları, Suriye ve çevresindeki sorunlara kapsamlı çözüm olasılıklarını da ele alacakları duyuruldu.

Geçtiğimiz günlerde Rus gazetesi Vedomosti, Esad’ın Rusya’ya bir ziyaret düzenleyeceğini duyurmuş ve Putin ile deprem, enerji ve finansman konularını görüşmek üzere görüşeceğini yazmıştı. Görüşmede, gündemin ana maddelerinden birinin Türkiye ile Suriye arasındaki ‘normalleşme’ süreci olacağını belirtti.

Moskova merkezli IMEMO RAS Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olan Nikolai Surkov’a göre, liderler ayrıca Şam ile Ankara arasındaki “normalleşme sürecinde atılacak adımlar”ı Rusya’nın arabuluculuğuyla görüşecek.

Bugün dört zirve

Öte yandan Türkiye, Rusya, Suriye ve İran’ın dışişleri bakan yardımcılarının bugün Moskova’da bir araya gelmesi bekleniyor. Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçabar başkanlık edecek. Görüşmeye Rusya’yı temsilen Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, İran’ı temsilen Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asghar Haji ve temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayman Suzan katılacak. Suriye. .

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın