medyauzmani.com
Erzincan’da siyanür sızdıran altın madeninde toprak kayması! İşçiler toprak altında – Yerel Haberler

Erzincan’da siyanür sızdıran altın madeninde toprak kayması! İşçiler toprak altında

Kanadalı Anagold Madencik’in Erzincan İliç’te işlettiği, siyanür borusunun patlamasıyla gündeme gelen altın madeninde devasa  topak kayması oluştu. Madenciler, toprak altında kaldı. Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, net bir bilgi olmadığını ancak toprak altında kalan işçiler olduğunu söyledi. AFAD, dokuz ilden ekip yönlendirdi.

Vali Aydoğdu, “Dışarıda yığınlanan toprağın kayması sonucu, göçük altında kalan çalışanlarımızın ihbarını aldık. Çevre il ve ilçelerden ekiplerle hepberaber İliç’teyiz. Göçük altında arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bu sonuçlanınca kamuoyunu bilgilendireceğiz.” dedi. Bağımsız-Maden-İş devasa bir göçük olduğunu söyledi.

YERLİKAYA: DOKUZ İŞÇİYE ULAŞAMIYORUZ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, dokuz işçiye ulaşamadıklarını açıkladı. Yerlikaya, “667 çalışandan dokuzu eksik, 400 personelle arama çalışması başlatıldı” dedi.

SARIGÜL: İNŞALLAH BAKANIN SÖYLEDİĞİ DOĞRU OLUR

Halk TV’ye bağlanan CHP Erzincan Vekili Mustafa Sarıgül, “İnşallah bakanımızın söylediği doğru olur. Burada beş binin üzerinde personel var. Temennimiz sayının artmaması konusunda” ifadelerini kullandı.

“UTANMAZLIĞIN AÇIKLAMASI”

Toprak kaymasının yaşandığı maden sahasının işletmecisi Anagold şirketi, olaya ilişkin bir açıklama yaptı. Sözcü TV’ye katılan, madene karşı hukuki mücadele başlatan İsmail Hakkı Atal da, Anagold’un açıklamasına isyan etti. Atal, açıklamanın ‘utanmazlık’ olduğunu söyledi. Kanadalı şirketin açıklaması şöyle.

“Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.” denilen açıklamada, “Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi.”

“Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.”

SİYANÜR SIZMIŞTI!

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür bu fay hattında 7 büyüklüğünde deprem beklendiğini söylemişti.

Maden siyanür sızdırma şikayetiyle de gündeme gelmişti. Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı firmaya 16,4 milyon lira ceza kesmiş, maden çalışmaları durdurulmuştu. Sonrasında Çöpler Anagold ‘gerekli iyileştirmeyi yaptığını’ savunarak yeniden faaliyete başlamak için bakanlıktan onay aldığını duyurmuştu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın